Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Edukacja i włączenie społeczne. Lepsze przygotowanie do pracy

Redakcja
Około 30 milionów euro przeznaczono na  działania na rzecz rozwoju oraz wysokiej jakości szkolnictwa zawodowego i ustawicznego, aby lepiej przygotować uczniów do podjęcia pracy.
Około 30 milionów euro przeznaczono na działania na rzecz rozwoju oraz wysokiej jakości szkolnictwa zawodowego i ustawicznego, aby lepiej przygotować uczniów do podjęcia pracy. freeimages.com
W ramach Programu Regionalnego w województwie przewidziano pełen zakres działań, które mają uatrakcyjnić kształcenie w świętokrzyskich szkołach pod kątem rynku pracy, a także pomóc osobom wykluczonym ze społeczeństwa.

Lepszy dostęp do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej i szkolnej (podstawówki, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) oraz rozwój kształcenia zawodowego i ustawicznego to dwa główne działania na rzecz poprawy edukacji w naszym regionie. W ciągu całego trwania programu przewidziano na nie łącznie prawie 44 miliony euro. Konkursy odbędą się już w lipcu.

W nowej perspektywie duży nacisk kładzie się na zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach i innych placówkach pełniących takie funkcje (centrum kultury, urząd gminy), również poprzez powstawanie nowych tego typu miejsc. Nie mniej ważne jest rozszerzanie ofert przedszkoli o dodatkowe zajęcia dla dzieci wymagających szczególnej opieki (między innymi z niepełnosprawnościami) oraz wydłużenie czasu pracy pracowników przedszkola, tak by były bardziej dostępne dla rodziców pracujących w niestandardowych godzinach.

Około 30 milionów euro przeznaczono na działania na rzecz rozwoju oraz wysokiej jakości szkolnictwa zawodowego i ustawicznego, aby lepiej przygotować uczniów do podjęcia pracy. W grę wchodzą staże, praktyki u pracodawców, współpraca szkół z przedsiębiorcami i ich wspólne przeglądanie oferty edukacyjnej, nacisk na teorię połączoną z praktyką, doposażenie szkół w nowoczesny sprzęt czy rozwijanie metod aktywnego i praktycznego uczenia się. Szanse na rynku pracy ma zwiększyć także podnoszenie kwalifikacji uczniów pod kątem umiejętności informatycznych czy z języków obcych oraz działania na rzecz nauczycieli zawodu, zwiększające ich kompetencje. Pomysłem na rozwój kształcenia zawodowego i ustawicznego jest także wyspecjalizowanie placówek pod kątem określonych branż.

Część zagadnień edukacyjnych zawartych jest także w osi "Rozwój i aktywne społeczeństwo", na którą przeznaczono prawie 110 milionów euro. W jej ramach można ubiegać się również o pieniądze na tworzenie i rozwój przedszkoli oraz na podnoszenie kompetencji uczniów (poprzez zajęcia dodatkowe, szkolnictwo ponadpodstawowe, tworzenie klas o autorskim profilu nauczania, laboratoria, rozwój nowoczesnego nauczania, w tym programu "Cyfrowa szkoła"). Tutaj też można pozyskać fundusze na podnoszenie umiejętności osób dorosłych w obszarze języków obcych i teleinformatyki (wyłącznie kursy zakończone oceną lub certyfikacją), na podnoszenie jakości kształcenia zawodowego pod kątem przyszłego zatrudnienia uczniów oraz na upowszechnienie kształcenia osób starszych z ich własnej inicjatywy.

W ramach RPO włączeniom społecznym i walce z ubóstwem przeznaczona jest cała oś dziewiąta. Pieniądze do wykorzystania to prawie sto milionów euro. Działania priorytetowe to wzmacnianie szans na zatrudnienie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem (realizowane na przykład przez programy aktywności lokalnej, terapie zajęciowe, poradnictwo, kursy umożliwiające zmianę kwalifikacji, animacje lokalne, wolontariat), w tym wspieranie na ten cel przedsiębiorczości społecznej oraz ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo usług socjalnych i opieki zdrowotnej. Ostatnie działanie dotyczy między innymi wsparcia świetlic środowiskowych, poradnictwa dla rodzin oraz rozwoju i opieki nad domami dziecka i innymi formami pieczy zastępczej. W ramach programu można starać się także o pieniądze na rozwijanie placówek zapewniających opiekę dzienną i całodobową osobom niesamodzielnym (w tym starszym) czy szkolenia dla opiekunów, w szczególności członków rodzin. Część funduszy przeznaczonych zostanie na programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnościami (w szczególności dotyczących układu krążenia u najmłodszych oraz zaburzeń słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku szkolnym).

Kontakt:
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Główny Punkt Informacyjny
Kielce - tel.: (41) 343 22 95
e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie