Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Rewitalizacja. Nowe życie w upadłych miastach

Redakcja
Co zrobić z miejscami, gdzie upadła gospodarka, gdzie brakuje firm oferujących lokalnej społeczności pracę, gdzie panuje ubóstwo i dochodzi do negatywnych zjawisk społecznych? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w Regionalnym Programie Województwa Świętokrzyskiego, w którym szykuje się ponad 50 milionów euro na rewitalizację ubogich społeczności na obszarach miejskich i wiejskich.
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Rewitalizacja. Nowe życie w upadłych miastach

Diagnoza świętokrzyskich miast, wsi i ich obszarów funkcjonalnych, czyli miejsc zurbanizowanych, charakteryzujących się wspólnymi, specyficznymi cechami, nie jest imponująca. W naszym regionie negatywne zjawiska społeczne i gospodarcze są poważnym problemem, który rzutuje na konkurencyjność całego województwa. Z tego powodu w nowej perspektywie unijnej przeznaczenie odrębnej puli pieniędzy na rewitalizację takich obszarów wydaje się rozwiązaniem zwyczajnie koniecznym. Szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi duże bezrobocie.

Działania rewitalizacyjne będą zatem skierowane na odbudowę zdegradowanych terenów, które nie są przyjazne ich mieszkańcom pod żadnym względem i nie pełnią przydatnych im funkcji. Szczególną troską objęte będą Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Ostrowiec Świętokrzyski, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Dla nich specjalnie wyodrębniono część funduszy, dokładnie 15 mln euro.

Pozostałe pieniądze otrzymają autorzy projektów, którzy zastosują działania kompleksowe, wielowymiarowe i skoordynowane, aby rozwinąć obszary kryzysowe. Podjęte kroki mają też wpłynąć korzystnie na społeczność lokalną. Ważne jest, że wsparcie będzie udzielane projektom wynikającym z Lokalnych Programów Rewitalizacji, działania rewitalizacyjne obszarów zdegradowanych powinny zatem być elementem całościowej wizji rozwoju miasta. Podkreśla się, że plany mają mieć charakter kompleksowy i zintegrowany. Oznacza to, że ważne, aby były powiązane z integracją społeczną, zmniejszeniem ubóstwa oraz powinny prowadzić do zwiększenia szans zatrudnienia.

Na czym właściwie ma polegać rewitalizacja? Będzie ona obejmować przebudowę, przystosowanie do nowych warunków zdegradowanych budynków, obiektów, terenów i przestrzeni. W praktyce może się to wiązać z nadaniem zupełnie nowych funkcji społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych lub rekreacyjnych danym obszarom i miejscom. Przykład? Niewykorzystywany od lat budynek byłego urzędu gminy może się zamienić w kwitnące życiem centrum kultury.

Elementem rewitalizacji mogą być również działania podnoszące dostęp do szeroko rozumianej kultury i rekreacji, które pozwolą lepiej zintegrować się lokalnej społeczności. Ważne jest to, że wszystkie przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane, muszą być przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze otrzymają samorządy, instytucje działające w ich imieniu oraz ci, którzy będą realizować koordynowane przez nich projekty: przedsiębiorstwa, partnerzy społeczni i gospodarczy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki administracji rządowej i instytucje kultury.

Projekty zostaną wybrane w konkursach. Wygrają przedsięwzięcia najbliższe celom programu.
Rewitalizacja jest działaniem kompleksowym i wielopłaszczyznowym. W związku z tym samorządy z terenu województwa będą mogły pozyskać wsparcie także z innych lokacji pieniędzy w programie, czyli tak zwanych priorytetów inwestycyjnych, które obejmują na przykład takie dziedziny, jak: termomodernizacja, bioróżnorodność, wykluczenie społeczne, ubóstwo czy otwarty rynek pracy. Realizacja jak największej liczby projektów z różnych celów tematycznych wpłynie na osiągnięcie założonych rezultatów rewitalizacji.

Kontakt
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny: Kielce - tel.: 41 343 22 95,
e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie