Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Rynek Pracy. Pomogą otworzyć własną firmę

Redakcja
Bezrobocie i "ucieczki" mieszkańców regionu do miejsc, gdzie są większe szanse na pracę to jedne z najpoważniejszych problemów naszego regionu. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 opracowano szereg działań, które mają tej trudnej sytuacji zapobiegać i sukcesywnie ją zmieniać.
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Rynek Pracy. Pomogą otworzyć własną firmę

Wsparcie bezrobotnych ma obejmować cały kompleks działań - staże, szkolenia, zatrudnienia subsydiowane, pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej czy dodatki relokacyjne - w wysokości 5 tys. zł brutto dla osoby, która uzyska zatrudnienie w odległości powyżej 80 km od miejsca stałego zamieszkania lub której dojazd do pracy i powrót zajmują co najmniej 3 godziny dziennie.

DOFINANSOWANIE NA FIRMĘ

W planach jest także upowszechnianie alternatywnych form zatrudnienia jak telepraca czy praca w niepełnym wymiarze godzin. Tym zagadnieniom poświęcona jest oś priorytetowa "Otwarty rynek pracy". Nacisk kładzie się tu na zwiększanie dostępu do zatrudnienia, a także wspieranie mobilności pracowników, czyli dostosowanie ich kwalifikacji do potrzeb rynku. Szczególną troską objęci są mieszkańcy po 29. roku życia, w tym znajdujący się w szczególnej sytuacji na rynku - osoby powyżej 50. roku życia, kobiety, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni i osoby z niskimi kwalifikacjami.

Na wsparcie ich aktywności zawodowej Wojewódzki Urząd Pracy ogłosi konkurs w sierpniu. W tym samym czasie odbędzie się także konkurs na projekty realizujące inne działanie priorytetowe - rozwój przedsiębiorczości, a tym samym pomoc w otwarciu własnej działalności gospodarczej. Bezrobotni i nieaktywni zawodowo oraz osoby odchodzące z rolnictwa będą mogli pozyskać dofinansowania zwrotne i bezzwrotne na otwarcie mikroprzedsiębiorstw.

POMOC DLA RODZICÓW

Dwanaście milionów złotych to kwota, którą Urząd Marszałkowski chce wydać na wsparcie dla rodziców wracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, w ramach osi priorytetowej "Rozwój, edukacja i aktywne społeczeństwo". Tworzenie nowych żłobków, klubów dziecięcych, miejsc opieki w istniejących placówkach, pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem - to właśnie te inicjatywy mają przyczynić się do łatwiejszego i szybszego powrotu do pracy rodziców dzieci do lat trzech.

W odpowiedzi na wyzwania rynku pracy część pieniędzy zostanie przeznaczona na przystosowanie pracowników, przedsiębiorstw i ich właścicieli do zmian. Ma to zwiększyć adaptacyjność i poprawić funkcjonowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który spotyka największe bariery w dostępie do usług rozwojowych. Wsparcie tych procesów obejmuje także działania, które mają podnieść kompetencje i kwalifikacje pracowników. Priorytetowo tych, którzy wymagają szczególnego wsparcia, w tym osoby po 50. roku życia i z niskimi kwalifikacjami.

Będą one realizowane w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania usług rozwojowych (PSF). Założeniem PSF jest umożliwienie przedsiębiorcom świadomego i swobodnego dokonywania wyboru usług, które mają służyć rozwojowi przedsiębiorstwa i odpowiadać na jego potrzeby.

Do wykorzystania jest 15 milionów euro. Poziom dofinansowania usługi rozwojowej będzie uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa i branży, w której działa. Wyniesie od 50 do 80 procent. Największe szanse na pozyskanie dofinansowania mają działający w branżach uznanych za specjalizacje regionu, o najwyższym potencjale do tworzenia nowych miejsc pracy.

FUNDUSZE NA KURSY

Osoby zainteresowane podniesieniem kwalifikacji powinna zainteresować oś "rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo". Wśród głównych założeń tego segmentu jest kształcenie się osób dorosłych z własnej inicjatywy, co ma podnosić ich szanse na rynku pracy. Proponuje się tu zatem kursy, szkolenia, poradnictwo pracy, trenerów pracy. Ponadto w ramach "Priorytetu inwestycyjnego 10iii" osoby powyżej 25 roku życia (w szczególności po pięćdziesiątce) mogą starać się o refundację kosztów na podnoszenie kwalifikacji z technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Jest jednak zastrzeżenie, że takie inicjatywy muszą skończyć się formalną oceną i certyfikatem.

Kontakt:
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny: Kielce - tel.: (41) 343 22 95, e-mail: [email protected]
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie