Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej - Przyszłość jest po stronie natury

Redakcja
Jak wytwarzać więcej energii, rozwijać komunikację i jednocześnie chronić środowisko? W nowej perspektywie unijnej przewidziano dofinansowania dla tych, którzy znajdą na to najlepsze rozwiązania.
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Świętokrzyskie. Wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej - Przyszłość jest po stronie natury

Na pozyskanie energii z zasobów naturalnych i podłączenie do sieci dystrybucyjnej przeznaczono prawie 35 mln euro. Pieniądze te będzie można pozyskać też na budowę instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw oraz budowę lub modernizację miejsc, w których wytwarza się energię, ciepło i chłód w procesach technologicznych generujących większe oszczędności. Kto może starać się o dofinansowania?

Jednostki samorządu terytorialnego i działające w ich ramach stowarzyszenia i związki, publiczne ośrodki lecznicze, instytucje kultury, uczelnie, państwowe jednostki budżetowe i właściciele przedsiębiorstw (w tym rolno -spożywczych). Zainteresowani przystąpią do konkursu. Wygrają projekty najbardziej opłacalne, czyli takie, w których jak najwięcej energii będzie można wytworzyć jak najmniejszym kosztem. O wsparciu projektów decydować będą także dodatkowe rezultaty ich wdrożenia, na przykład redukcja dwutlenku węgla czy wpływ na stan wód.

Pieniądze otrzymają też właściciele przedsiębiorstw. Czeka na nich prawie 20,5 mln euro. Firmy będą mogły zainwestować w innowacyjną, przyjazną środowisku gospodarkę zmniejszającą straty wody, energii elektrycznej i cieplnej. Pieniądze powędrują do inwestorów, którzy postawią na energooszczędne rozwiązania, na przykład proekologiczne maszyny, urządzenia, linie produkcyjne oraz systemy zarządzania energią. Na plus ocenione będą działania wykorzystujące ciepło odpadowe do ogrzewania i chłodzenia budynków, podgrzewania wody użytkowej oraz przedsięwzięcia, w których do produkcji używa się surowców wtórnych. Dotacje udzielane będą też na głęboką modernizację energetyczną zaniedbanych budynków przemysłowych.

Aż 51,5 mln euro pochłonie modernizacja energetyczna budynków publicznych i mieszkalnych. Suma jest duża, bo duże w tym względzie są potrzeby regionu. Większość budynków została oddana do użytku w czasach, gdy rozwiązania budowlane generowały duże zużycie energii i ogromne koszty. Pora to zmienić. Pole do popisu mają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samorządy terytorialne, stowarzyszenia, fundacje i instytucje użytku publicznego. Pieniądze będą przeznaczone między innymi na: ocieplanie, wymianę okien i oświetlenia na energooszczędne, instalację odnawialnych źródeł energii czy urządzeń najnowszej generacji i systemów inteligentnego zarządzania energią.

Zarówno pieniądze dla firm, jak i na modernizację budynków publicznych oraz mieszkalnych będzie można zdobyć w konkursach. Im większa zgodność projektu z wyznaczonymi w programie celami, tym większe szanse na dofinansowanie. Uwaga, jest warunek. To przeprowadzenie audytów energetycznych, a w przypadku kompleksowych modernizacji - obowiązek instalacji liczników ciepła czy ciepłej wody.

Ponadto na głęboką termo-modernizację budynków użyteczności publicznej przeznaczono dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego znajdujących się w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym, które stworzą związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Będą realizować przedsięwzięcia wspólnie. Cel tych działań to niższe zużycie energii i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Projekty będą wybierane pozakonkursowo.
Samorządy i przedsiębiorstwa pozyskają 61,5 mln euro m.in. na budowę i przebudowę dróg, ścieżek rowerowych, dworców, centrów przesiadkowych czy parkingów Park & Ride. Pieniądze otrzymają tylko wtedy, gdy rozwiązania będą proekologiczne i wpłyną na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń, wpisując się w plany Gospodarki Niskoemisyjnej lub Plany Mobilności Miejskiej. W konkursach wygrają te projekty, które okażą się najbardziej opłacalne.

Dodatkowo na ścieżki rowerowe i centra przesiadkowe około 5 mln euro otrzymają samorządy tworzące związek ZIT. Ponadto wsparcie otrzymają inwestorzy, którzy postawią na przedsięwzięcia sprzyjające rozwojowi turystyki w zgodzie ze środowiskiem.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie