Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GAMI - okna, drzwi - Otwórz się na piękno!

reklama
Okna i drzwi powinny być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również ciepłe i bezpieczne - mówi właścicielka Firmy GAMI – Mirosława Gałecka, która posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe w branży stolarki okiennej i drzwiowej.

Zakup nowych okien i drzwi to inwestycja na lata.
Zanim wydamy pokaźną sumę, warto zastanowić się nad tym, jak optymalnie dopasować funkcje okien do pomieszczeń w naszym domu. Jakie wybrać okna, aby chroniły nasz dom nie tylko przed utratą ciepła, ale również przed włamaniem.

Okna z PCV są najpopularniejsze ze względu na niską cenę i fakt, że nie wymagają konserwacji. Zależnie od grubości ścianki konstrukcyjnej mają klasę A, B lub C. Profile wykonane z PCW nie mają odpowiedniej sztywności, dlatego są wzmocnione stalą lub elementami z tworzywa sztucznego. Profil ma kilka komór, które zapewniają dobrą izolację - obecnie standardem jest okno pięciokomorowe, ale można kupić nawet ośmiokomorowe. Okna z PCW charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, musimy się jednak liczyć z tym, że gdy się zniszczą, nie będzie można ich odnowić.

Okna drewniane produkowane są z dobrych gatunków drzew iglastych oraz z dębu, mahoniu, egzotycznego meranti. Wybierając gatunek drewna, zwróćmy uwagę na jego gęstość - im większa, tym okno wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne, a im mniejsza, tym lepsze ma właściwości termoizolacyjne. Drewno zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną, znacznie skuteczniejszą niż PCW. Okna wytwarzane z litego drewna z czasem ulegały paczeniu się, dlatego obecnie, aby wzmocnić strukturę profili, produkuje się je z kilku warstw drewna sklejonych lub połączonych ze sobą mikrowczepami. Okna drewniane wymagają co prawda systematycznej konserwacji, za to odpowiednio pielęgnowane przetrwają w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat.

Standardowy zestaw szyb to dwie tafle szkła oddzielone ramką dystansową; przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym (najczęściej kryptonem lub argonem), który ma lepsze właściwości termoizolacyjne od powietrza. Dla uzyskania lepszej izolacji cieplnej stosuje się zestawy dwu- lub trzykomorowe, składające się z trzech albo czterech szyb. Izolacyjność termiczną szyb określa współczynnik przenikania ciepła i im jest on niższy, tym lepiej.

Producenci oferują również szyby bezpieczne, wykonane ze szkła hartowanego, warstwowego, zbrojonego, które utrudniają włamanie, a w razie stłuczenia nie grożą skaleczeniem.

Zdaniem policyjnych ekspertów, włamywacze rzadko wybijają szyby, bo to powoduje hałas mogący zwrócić czyjąś uwagę.
Najważniejszym elementem zabezpieczającym okno przed wyważeniem są okucia antywłamaniowe. Okucia to umieszczone na skrzydle okiennym rolki lub grzybkowe trzpienie, ryglujące się po zamknięciu w zaczepach zamocowanych na ościeżnicy. Okucie skutecznie uniemożliwia podważenie okna, np. łomem, w miejscu, gdzie zostało zamontowane. W fachowej terminologii podaje się, że na oknie powstaje tzw. bezpieczny punkt. Im więcej takich punktów na obwodzie okna, tym trudniej wyważyć skrzydło. Dlatego w oknie realnie utrudniającym włamanie okucia rozmieszczone są na całym obwodzie. Wersja minimum to zabezpieczenia w każdym narożniku i pod klamką. Dobre okucia zabezpieczają przed wyważeniem również okno zostawione w pozycji uchylonej.
Drzwi otwieramy i zamykamy wielokrotnie każdego dnia. Dlatego powinny być one łatwe w obsłudze dla właściciela, a trudne do pokonania dla włamywacza.
Receptą na zniechęcenie włamywacza są w pierwszej kolejności trudne do pokonania drzwi,
oraz niezawodny, nowoczesny zamek. Główną zaletą zamka powinno być wielopunktowe ryglowanie łączone. Polega ono na jednoczesnym ryglowaniu zamka głównego i dodatkowych punktów zabezpieczających w postaci bolców i rygli hakowych. Połączenie różnych elementów ryglujących rozmieszczonych gęsto na ościeżnicy wydłuża czas forsowania drzwi i zapewnia im doskonałą szczelność.

Rolety zewnętrzne do okien mogą pełnić wiele funkcji: chronić naszą prywatności, bezpieczeństwo, a także ochronić wnętrze naszego domu przed przegrzaniem i hałasem. Rolety zewnętrzne pełnią swoje funkcje przez cały rok. Jeśli planujemy ich zakup, decyzję o ich nabyciu warto podjąć jeszcze na etapie projektowania domu, a ich montaż przeprowadzić jeszcze na etapie budowy domu.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki można podnieść funkcjonalność domu oraz zwiększyć parametry techniczne .

Firma GAMI posiada autoryzowane ekipy montażowe i serwisowe, które oprócz dokonania pomiaru otworów okiennych i drzwiowych, oferują fachowe doradztwo i montaż zakupionej u nas stolarki.

Zanim kupisz
Nie sugeruj się wyłącznie niską ceną; upewnij się, czy producent ma dokumenty potwierdzające właściwości całego okna (profilu, szyb, okuć), o jakich zapewnia, np. certyfikaty dotyczące klas i poświadczające zgodność z normą PN-EN 14351 - 1. Przed wybraniem producenta sprawdź kilka firm: wyszukaj w internecie opinie lub wypytaj znajomych, którzy już kupili okna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie