Garbacz i Ciechanowski pojadą do Szwajcarii na mistrzostwa Europy

Redakcja
Ekipa Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin w Ełku, na kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Fot. archiwum
W Ełku odbyły się kwalifikacje do mistrzostw Europy seniorów w karate kyokushin, które w dniach 1-2 czerwca odbędą się w Lucernie (Szwajcaria). Awans do tej imprezy wywalczyli dwaj zawodnicy Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin z Końskich - Mateusz Garbacz i Michał Ciechanowski. Udanie w Ełku prezentowała się też kielecka młodzież i doświadczony Rafał Płatek.

Mateusz wygrał w swojej kategorii wagowej do 70 wygrał kwalifikacje w kimite (walka), a Michał Ciechanowski zajął drugie miejsc w kata (pokazy). Lepszy od niego był tylko Konrad Kozubowski z Opola. W mistrzostwach startował też doświadczony Rafał Płatek w wadzie + 90 kg, ale zajął trzecie miejsce, a na mistrzostwa w Lucernie kwalifikowało się tylko dwóch pierwszych zawodników w poszczególnych wagach. Lepsi od Płatka byli Łukasz Lemieszko z Ełku i Karol Cieśluk z Warszawy i to oni wywalczyli przepustki na mistrzostwa w Szwajcarii.

- Były to właściwie nieoficjalne mistrzostwa Polski - mówi Mateusz Garbacz, aktualny wicemistrz Europy w wadze do 70 kg z czerwca 2012 roku z Antwerpii. - Przyjechali wszyscy najlepsi, więc poziom zawodów był wysoki. Ja w pierwszej walce miałem wolny los, a w sumie stoczyłem trzy pojedynki. Ten najtrudniejszy był w półfinale i o moim zwycięstwie zadecydowała dopiero trzecia dogrywka. W finale poszło już łatwiej i wygrałem przez wazari z Radosławem Parolem z Warszawy - mówił Mateusz.

Konecki karateka, który najlepiej z Polaków wypadł w mistrzostwach Europy open rozegranych w listopadzie w Kielcach (awansował do czołowej ósemki) przed wyjazdem na mistrzostwa Europy wystartuje jeszcze w prestiżowym Pucharze Europy w karate, który w dniach 13-14 kwietnia odbędzie się Wilnie. Udział w pucharze uzależniony jest od miejsca w świtowym rankingu, a w tym Mateusz Garbacz jest jednym z najwyżej kwalifikowanych zawodników w swojej kategorii wagowej i pojedzie do Wilna jako jeden z dwóch Polaków. Drugim będzie wywodzący się z Kielc, a reprezentujący Warszawę Maciej Mazur, syn Mariusza Mazura, który przez lata reprezentował Kielecki Klub Karate Kyokushin i wywalczył dla niego wiele tytułów mistrzostw Polski.

W Ełku odbyły się też eliminacje do mistrzostw Europy juniorów i kadetów, ale miejsce imprezy nie jest jeszcze ustalone. Trzecie miejsca dla Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin wywalczyli: junior Michał Syska (kategoria 60 kg) oraz kadetki Iwona Purtak i Klaudia Wereszczak (obie 55 kg).

- Impreza w Ełku była bardzo dobrze przygotowana. Wystartowało 238 zawodników z 32 klubów. Wypadliśmy w tym gronie bardzo dobrze - przyznał Tomasz Kęćko, wiceprezes Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin.