Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gąska w opatowskim wydaniu - oto najsmaczniejsza potrawa w konkursie wojewódzkim w Rakowie

Agata Kowalczyk
Gąska w opatowskim wydaniu przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kalinka” z Opatowa zajęła pierwsze miejsce w konkursie
Gąska w opatowskim wydaniu przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kalinka” z Opatowa zajęła pierwsze miejsce w konkursie Aleksander Piekarski
Aż trzynaście sposobów na przyrządzenie gęsi zaprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, w niedzielę w Rakowie, gdzie odbył sie wojewódzki konkurs na najsmaczniejszą potrawę z tego ptaka.

Panie prezentowały swoje wyroby na pięknie zastawionych stołach, na widok każdego z dań gościom ciekła ślinka. I zdradzały przepisy kulinarne.
- My z Korytniczanek, znamy się od dziecka, bo wspólnie... pasłyśmy gęsi - mówi Małgorzata Kukuryk. - U nas na stołach gęsina była od zawsze. Podawało się ją na sałatce zrobione z ugotowanych ziemniaków, kiszonej kapusty i cebuli. To wszystko się kroiło w kostkę i mieszało z sosem, który wypłynął z upieczonej gęsi i na to kładło się kawałek mięsa. Pyszności – zachwala.

Majeranek, rozmaryn, czosnek i trochę tymianku, ale nie za dużo, w tych ziołach gęś przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Ciuślice” z powiatu kazimierskiego leżała dwa dni. – Potem ptaka się nadziewa farszem z serc i żołądków oraz mięsa wieprzowego. Gęś piecze się 3-4 godziny zależnie od wielkości, w temperaturze nie wyższej niż 170 stopni, aby mięso nie wyschło. Do tego podajemy sosy z dodatkiem wina zrobione z suszonych śliwek, wiśni i moreli albo żurawiny i jarzębiny – informują Monika Lotko i Maria Adamczyk.

Panie ze Skarżyska Kościelnego upiekły całą gęś posmarowaną miodem i obłożoną cebulą. Koło Gospodyń Wiejskich z Rogowa, w powiecie koneckim zaserwowało gulasz z gęsi.

Komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała Gąsce w opatowskim wydaniu przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kalinka” z Tarłowa. Drugą lokatę zajęła Gęsina faszerowna cielęciną, bakaliami, jabłkami na kopytkach przygotowana przez „Życinianki” z powiatu kieleckiego, a trzecie Gęsina korytnicka podana na sałatce z kapusty kiszonej z ziemniakami przyrządzona przez „Korytniczanki” z powiatu jędrzejowskiego.

Po wyłonieniu zwycięzców konkursu goście mogli próbować dania. Podczas imprezy degustowano także żołądki gęsie przygotowane przez organizatorów, był barszczyk z zieleniatkami, pierogi oraz ciasta. Imprezę umiliły występy artystyczne miejscowych zespołów ludowych jak Wincentowianie, Rakowskie Fijołecki, Życinianki, Chór Chorał oraz Kapela Łysogórska.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie