Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Gaudeamus” z nutą niepewności w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sandomierzu

Małgorzata Płaza
Małgorzata Płaza
„Gaudeamus” zabrzmiało w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sandomierzu. Będzie to najprawdopodobniej jej ostatni rok akademicki jako samodzielnej uczelni.

Uroczysta dziesiąta inauguracja odbyła się w Zamku Królewskim.

- Przed nami dziesiąty, jubileuszowy rok działalności. Przyniesie on wiele nowego, ciekawego, ale nade wszystko wymagającego pracy, spokoju i rozwagi. Nowy rektor, nowy Senat, nowi dyrektorzy instytutów, nowe plany i perspektywy. Jednym słowem: czeka nas to, co w życiu człowieka jest najpewniejsze, czyli zmiana. Przyrzekam, że jesteśmy na nią gotowi – powiedziała doktor Małgorzata Makowska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Kilkanaście dni temu w Dzienniku Gazecie Prawnej pojawiła się informacja, że resort nauki zamierza zlikwidować Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sandomierzu. Powodem miałaby być spadająca liczba studentów i kłopoty finansowe. W ubiegłym tygodniu odbyły się spotkania w ministerstwie, podczas których zarówno władze uczelni, jak i parlamentarzyści otrzymali zapewnienie, że w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa będzie funkcjonować normalnie. Później najprawdopodobniej dojdzie do konsolidacji z inną uczelnią publiczną. Może to być Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozmowy już trwają.

O swoim wsparciu dla uczelni zapewnili uczestniczący w uroczystości posłowie Marek Kwitek i Michał Cieślak.
Małgorzata Makowska podziękowała za długoletnią pracę i zaangażowanie na rzecz uczelni swojemu poprzednikowi - profesorowi Antoniemu Gawronowi. Ogłosiła również skład nowego Senatu uczelni.

Ważnym momentem inauguracji była immatrykulacja, czyli ślubowanie studentów pierwszego roku. Zabrzmiało „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus”. Wykład inauguracyjny na temat chorób naczyniowych mózgu wygłosił doktor habilitowany Piotr Sobolewski.

Jak poinformowała rektor, rekrutacja zbliżona jest do ubiegłorocznej. Na studia licencjackie zgłosiło się około 160 osób. W tym roku widać zwiększone zainteresowanie filologią angielską. Prowadzone są również studia podyplomowe. Uczelnia przymierza się do uruchomienia nowych kierunków kształcenia: e-administracji i zdrowia publicznego. Państwowa Komisja Akredytacyjna wydała już pozytywną opinię w tej sprawie, wymagana jest jeszcze zgoda ministra. Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej działa Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Akademia Malucha.

Studenci chwalą atmosferę panującą na uczeni.
- Jest to niewielka uczelnia, co zapewnia indywidualne podejście wykładowców. Możemy liczyć także na dużą pomoc ze strony pracowników administracji. Panuje tu rodzinna atmosfera. Zapowiedzi dotyczące likwidacji uczelni są dla nas całkowicie niezrozumiałe. Będziemy walczyć o to, aby pozostała. W Sandomierzu, królewskim mieście, nie może nie być szkoły wyższej – powiedziała Olga Samołyk z III roku filologii angielskiej, przewodnicząca samorządu studenckiego.

Dawid Nowaczyk wybrał Państwową Wyższą Szkołę Zawodową z kilku powodów. Jednym z nich jest prowadzony tam kierunek – mechatronika.

- Słyszałem także o sympatycznej atmosferze i dobrych wykładowcach. Znaczenie przy wyborze miała mała odległość tej uczelni od mojego miejsca zamieszkania - mówił Dawid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie