MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie odpocząć nad wodą w powiecie starachowickim?

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Przed nami dwa miesiące wakacji, podczas których nie wszyscy wyjadą w góry, na Mazury czy nad morze. Sprawdziliśmy, gdzie można aktywnie odpocząć w powiecie starachowickim.

Dla amatorów kąpieli

Kąpać się można tylko w dwóch z sześciu zalewów w powiecie. Sanepid bada wodę tylko z Piachów i Lubianki. Wióry, Pasternik, Brody i Wąchock nie są dopuszczone do kąpieli, a ich zarządcy nawet nie składają wniosków o badanie wody przez Sanepid.

- Kontrolę jakości wody w zalewie Lubianka i Piachy prowadziliśmy przed sezonem. Badania wykonane na zlecenie gminy Starachowice zostały 23 czerwca. Nasz oddział laboratoryjny stwierdził przydatność wody do kąpieli - powiedziała Ewa Dróżdż, dyrektor starachowickiego Sanepidu.

W ciągu sezonu Sanepid barania kontrolne wody przeprowadzi jeszcze cztery razy.
Sezon kąpielowy w tym roku zaczął się dość wcześnie - w sobotę 25 czerwca. Tego dnia panowała wyjątkowo słoneczna pogoda i brzegi kąpielisk oblężone były przez plażowiczów.

- Kąpieliska w sezonie letnim, codziennie w godzinach otwarcia od 10 do 18 będą kąpieliskami strzeżonymi. Bezpieczeństwa na kąpieliskach będzie strzec codziennie od 6 do 8 ratowników WOPR, od strony plaży, jak i ze sprzętu pływającego od strony lustra wody. Nad kąpieliskiem Lubianka na prośbę Klubu Spółdzielczego "Wanacja" zostanie utworzona dodatkowa strzeżona plaża na której odbędzie się cykl zajęć rekreacyjno - edukacyjnych dla dzieci, uczestników zajęć "Akcja Lato z Wanacją" - mówi Krystian Sadza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku.

Przebieralnie po raz pierwszy

W tym sezonie zimowo-wiosennym wandale pozostawili mniejsze zniszczenia niż w poprzednich latach, ale zanim sezon ruszył, pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zadbali o poprawę wyglądu Kąpielisk. Plaże zostały posprzątane, a dno uprzątnęli płetwonurkowie z "Kalmara". Przy obu kąpieliskach już w ten weekend mają być czynne - pierwszy raz - przebieralnie. Na Piachach - też po raz pierwszy - zostanie zamontowany prysznic solarny.

W molo nad Lubianką wymieniono około stu desek, naprawiono zdewastowane stoliki i ławki, dostawiono dwa stoliki i ławki. Na Piachach pierwsze co rzuca się w oczy to większa plaża z nowym piaskiem. Wysypano go aż 175 ton. Dodatkowa atrakcja to możliwość wypożyczenia za 20 złotych za dzień zestawu dwóch leżaków, stolika i parasola. Takich zestawów będzie pięć. Wypożyczenie dwupozycyjnego leżaka kosztuje 7 złotych. Dodatkowo przy Piachach pomiędzy drzewami rozwieszonych będzie kilka hamaków, w których wypoczywać będzie można bez opłat. Za 10 złotych za dzień wypożyczyć można grilla.
Na obu kąpieliskach na plażowiczów czekają boiska do siatkówki i badmingtona, dostępne za darmo. Parking w tym roku kosztuje 5 złotych, taniej o złotówkę niż w 2015 roku.

Coś dla ciała

Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną nad zalewem Piachy, sezonowe punkty gastronomiczne otwiera kilku przedsiębiorców. W menu królować będzie jedzenie typu fasfood. To jedyne miejsca, gdzie można kupić coś do jedzenia i picia. Nad Lubianką zjeść można w pobliskim Beach Barze Lubianka, ale jest też sklep spożywczy. Gorzej z dojazdem nad samą wodę, bo rozkopana ulica Południowa na razie to skutecznie uniemożliwia, a na sąsiednich ulicach miejsc na parkowanie po prostu brakuje.

Jeśli chodzi o toalety, mają być czynne dłużej niż pracują ratownicy. Na noc mają je zamykać kończący pracę właściciele punktów handlowych.

Rowerkiem, łódką, kajakiem

O ile kąpać można tylko zalewie Piachy i Lubianka, to sprzęt pływający wypożyczyć można jeszcze w Wąchocku i na zalewie w Brodach. W Wąchocku wypożyczalnia czynna jest od 14 do 20 w dni powszednie, w weekendy od 12 do 20 lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym - 516-283-377. Wypożyczenie kajaka kosztuje 10 złotych, rowerka - 12 złotych, a pływającego rowerku - garbusa - 15 złotych za godzinę.

W Starachowicach na Piachach wypożyczenie kajaka to koszt 8 złotych, a rowerka - 14 złotych. 60 procent zniżki mają osoby z kartą Seniora 60+.

W gminie Brody sprzęt wypożycza Przystań Wodna. W ofercie są rowerki (od 10 do 15 złotych za godzinę), kajaki (10 złotych) lub łódź omega (25 złotych za godzinę). Łódź mogą wypożyczyć tylko osoby z patentem sternika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie