Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zamieszkają powodzianie?

Małgorzata PŁAZA [email protected]
W prawobrzeżnym Sandomierzu zniszczonych całkowicie zniszczonych jest co najmniej 10 procent domów. Niektóre budynki zniszczone zostały całkowicie.
W prawobrzeżnym Sandomierzu zniszczonych całkowicie zniszczonych jest co najmniej 10 procent domów. Niektóre budynki zniszczone zostały całkowicie. Fot. Michał Leszczyński
Wiele budynków tylko do rozbiórki. Miasto musi rozwiązać problem mieszkań dla tych, którzy stracili dach nad głową.

36 budynków w prawobrzeżnej części Sandomierza, sprawdzonych już przez nadzór budowlany nadaje się tylko do rozbiórki. Gdzie zamieszkają powodzianie?

Kontrole Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zbliżają się do końca. Sandomierscy inspektorzy wspierani przez specjalistów z innych powiatów sprawdzają każdy budynek w prawobrzeżnym Sandomierzu i wydają opinię, czy nadaje się do remontu czy do rozbiórki.

JUŻ 36 DO ROZBIÓRKI

- Do tej pory do rozbiórki zakwalifikowanych zostało 36 budynków. Takich budynków będzie na pewno więcej - informuje Izabela Serebak, powiatowy inspektor budowlany w Sandomierzu.

Do wielu domów zalanych w czasie powodzi ludzie boją się wchodzić. Sufity i ściany są popękane. Remont w takiej sytuacji może być bardzo kosztowny. Właściciele mogą decydować się na rozbiórkę.
Jak informuje Izabela Serebak, domy co których wydana została już decyzja o rozbiórce, to wyłącznie drewniane budynki, bez fundamentów, na podmurówkach.

POTRZEBA MIESZKAŃ

Ile rodzin będzie potrzebować nowych mieszkań? - Trudno to na razie oszacować. Sądzimy, że na pewno 80 - 100 czyli 10 - 12 procent poszkodowanych - odpowiada burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.

W tej chwili sandomierzanie, którzy nie mogą wrócić do swoich domów mieszkają u rodzin i znajomych. Ponad 200 osób zostało zakwaterowanych w internatach przy ulicy Słowackiego i Mokoszyńskiej oraz w akademiku przy Portowej. Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe.

Jak miasto rozwiąże problem mieszkań dla tych, którzy w powodzi stracili dach nad głową? - to pytanie pojawia się coraz częściej.

Blok dla powodzian ma wybudować Ryszard Grzyb, kielecki przedsiębiorca i deweloper. W dwukondygnacyjnym budynku będzie prawdopodobnie 21 mieszkań (o siedem więcej niż pierwotnie zakładano) dla najbardziej potrzebujących rodzin. Budynek ma stanąć na działce przy ulicy Schinzla.
Budowa ma ruszyć już w lipcu, zakończenie przewiduje się wiosną przyszłego roku. Mieszkania będą w pełni wyposażone.

Wznowiona została wstrzymana w czasie powodzi budowa bloku socjalnego przy ulicy Trześniowskiej. Będzie tam 21 mieszkań. Budynek ma być gotowy w tym roku.

Miasto planuje budowę jeszcze jednego bloku - przy ulicy Krukowskiej. Inwestycja, podkreśla burmistrz, jest na razie w sferze planów. - Chcielibyśmy, aby było tam 21 - 28 - mówi Jerzy Borowski.

Agnieszka Frańczak - Szczepanek, przewodnicząca komisji mieszkaniowej Rady Miasta w Sandomierzu sugeruje, aby miasto kupiło kontenery. Miałyby być przeznaczone dla powodzian, którzy potrzebują dużo czasu na remont domów i przed zakończeniem prac nie są w stanie tam mieszkać. Władze miasta nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie