Genialny Szmal! "Lwy" ograły THW Kiel. Zobacz video

/PK/
28 odbitych rzutów, w tym aż sześć karnych! Sławomir Szmal rozegrał nieprawdopodobny mecz w barwach Rhein-Neckar Loewen.

Dzięki niesamowitej postawie bramkarza, który od przyszłego sezonu będzie zawodnikiem Vive Targi Kielce, "Lwy" wygrały na wyjeździe z mistrzem Niemiec w piłce ręcznej, THW Kiel 33:31 (19:17).

Od początku spotkania w Sparkasse Arena bramkarz reprezentacji Polski bronił genialnie, odbijając seryjnie rzuty kilończyków. W pierwszej połowie odbił 4 rzuty karne, w drugiej dołożył jeszcze dwa, osiągając nieprawdopodobną skuteczność przy obronie tego elementu 67 procent (6/9). Z linii siedmiu metrów nie potrafili go pokonać Momir Ilić (trzykrotnie!), Filip Jicha (dwa razy) i Jerome Fernandez.

Dobrze spisywali się pozostali dwaj Polacy w barwach "Lwów" - Grzegorz Tkaczyk (od przyszłego sezonu również w Vive Targi Kielce) zdobył 5, a Karol Bielecki 4 bramki. W ich zespole zabrakło kontuzjowanego środkowego rozgrywającego Borge Lunda, ale świetnie spisał się jego zastępca, Serb Zarko Sesum (6 bramek).

Rhein Neckar Loewen pierwszy raz na prowadzenie wyszły w 7 minucie (6:5, trafił Tkaczyk) i … nie oddały go już do końca meczu. W 20 minucie po golu Bieleckiego było już 15:11. W 32 minucie Kiel zmniejszył straty do jednego gola (18:19), ale kilka świetnych interwencji Szmala dało kolegom oddech. THW jeszcze kilka razy niebezpiecznie dochodził rywala na dwie bramki, ale "Lwy" odpierały te ataki. W końcówce ważnego gola potężną bombą zdobył Bielecki (28:31 w 54 minucie), a decydującą bramkę, na 30:33, rzucił półtorej minuty przed końcem chorwacki prawoskrzydłowy Ivan Cupić.

Po meczu koledzy rzucili się z podziękowaniami do Szmala, przewracając go na boisko...

Porażka THW Kiel we własnej hali, druga w krótkim czasie (29 marca THW przegrało z TV Grosswallstadt 25:28), praktycznie pozbawia "Zebry" szans na mistrzostwo Niemiec, na rzecz HSV Hamburg Krzysztofa i Marcina Lijewskich, które dzisiaj pokonało na wyjeździe Flensburg-Handewitt 34:30 (Marcin zdobył 5 goli, Krzysztof zakończył mecz bez trafienia) i nad THW ma już osiem punktów przewagi. Po dzisiejszym zwycięstwie z zajmującymi drugie miejsce w tabeli kilończykami punktami zrównały się Rhein-Neckar Loewen.

THW Kiel - Rhein Neckar Loewen 31:33 (17:19)

THW Kiel: Omeyer, Palicka - Zeitz 4, Palmarsson 3, Jicha 7 (1) - Reichmann 3, Klein 3 - Ahlm 3 - Ilić 4 (2), Fernandez 1, Kubes, Narcisse 3, Andersson.

Rhein-Neckar Löwen: Szmal - Stefánsson 3, Šešum 6, Tkaczyk 5 - Čupić 6, Gensheimer 6 (2) - Gunnarsson 3 - Roggisch, Schmid, Bielecki 4, Müller.

Przebieg: 2:0 (2.), 3:3 (5.), 6:8 (10.), 10:13 (18.), 11:15 (20.), 13:17 (23.), 16:18 (27.), 17:19 (30.) - 20:21 (37.), 22:25 (44.), 25:30 (50.), 29:32 (57.), 31:33 (60).