Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geopark Świętokrzyski - atrakcje turystyczne Kielc i okolicy na liście UNESCO? Decyzja coraz bliżej (WIDEO,ZDJĘCIA)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Kielecki Geopark , który zawiaduje Kadzielnią i innymi rezerwatami przyrody oraz Ogrodem Botanicznym,echo czeka na bardzo ważną decyzję, która zapadnie w Paryżu. Chodzi o uzyskanie prestiżowego certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO.

O wpisanie do sieci geoparków UNESCO ubiega się konsorcjum Geopark Świętokrzyski , w skład którego oprócz kieleckiej placówki wchodzą również gminy: Chęciny, Morawica, Piekoszów oraz Sitkówka-Nowiny, które na swoim terenie mają również atrakcje geologiczne.

Procedura przyznania certyfikatu trwa już 3 lata. Wtedy Kielce i gminy utworzyły Geopark Świętokrzyski ( pierwsza nazwa była Geoland Świętokrzyski ) oraz przygotowano dokumenty opisujące nasze atrakcje geologiczne , kulturowe, historyczne, infrastrukturę turystyczną , czy aktywności mieszkańców.

Dokumentacja aplikacyjna trafiła do sekretariatu Geoparków Globalnych w Paryżu. Po jej weryfikacji światowi eksperci związani z UNESCO uznali, że nasz obszar geologiczny ma rangę międzynarodowa. - To najważniejszy moment w procedurze aplikacyjnej. Nasze opracowanie przeszło ją z sukcesem – informuje Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Geoparku w Kielcach.

- Uznano, że elementy przyrody nieożywionej to jest coś, czym możemy się chwalić. A na liście znalazły się między innymi: Kadzielnia, Wietrzna, Karczówka, Dania, Grabina, fałd na Ślichowicach ( pierwszy rezerwat geologiczny w Polsce od 1952 roku), Biesak- Białogon( tu są najstarsze skały w Kielcach, mają pół miliarda lat), Ogród Botaniczny, Góra Cmentarna ( za pomnikiem Homo Homini), Pisie Górki , czy Góra Hałas.

W następnym etapie międzynarodowa komisja weryfikacyjna przyjechała na miejsce, aby sprawdzić, jak atrakcje są wykorzystywane, zagospodarowane oraz prace Geoparku w dziedzinie edukacji, turystyki, współpracy z mieszkańcami. - Komisja sprawdzała przeróżne walory naszego regionu, także kuchnię – dodaje.

Po wizycie powstał raport, w którym zawarto uwagi i rekomendacje.
- Komisja rekomendowała zmianę nazwy Geoland Świętokrzyski , bo uznała, że kojarzy się z parkiem rozrywki . Zmodyfikowaliśmy ją na Geopark Świętokrzyski – dodaje. -Druga uwaga dotyczyła handlu skałami i skamielinami , ponieważ w czasie wizyty komisja zauważyła je w sklepach z pamiątkami. Wyjaśniliśmy, że nie pochodzą one od nas, a ewentualne nasze suweniry będą odlewane z gipsu. Czekamy teraz na ostateczna decyzje i nadanie nam certyfikatu UNESCO.

Co daje taki certyfikat UNESCO?

- Łatwiej będzie przekonać turystę, że w Kielcach i gminach można zobaczyć coś bardzo ciekawego pod marka UNESCO oraz prowadzić promocję naszego dziedzictwa , produktów regionalnych , czy działań z związanych z edukacją, przyrodą. Certyfikat ułatwia współprace z innymi geoparkami, realizację wspólnych projektów czy uzyskanie zewnętrznych pieniędzy- tłumaczy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie