Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęsina na świętego Marcina - ogólnopolska akcja zachęca do jedzenia gęsi

Paulina STROJNA-GIL [email protected]
Sławomir Chatys, kelner w restauracji Gildia w Kielcach zaprasza do spróbowania smacznych potraw z gęsi.
Sławomir Chatys, kelner w restauracji Gildia w Kielcach zaprasza do spróbowania smacznych potraw z gęsi. Aleksander Piekarski
Nie są ogólnodostępne oraz trzeba wykazać się dużymi umiejętnościami kulinarnymi, żeby je odpowiednio przyrządzić. Mimo to akcja zachęcająca do jedzenia gęsiny z roku na rok zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników.

Gdzie kupić gęś i za ile?

Gdzie kupić gęś i za ile?

Mrożone gęsi można kupić w Makro w Kielcach, oraz w ubojniach drobiu w Bilczy i w ubojni w miejscowości Przyjmo, a także w zakładzie drobiarskim w Jędrzejowie. Ceny wahają się od 21 złotych do 24 złotych za kilogram. Świeża gęś jest dostępna w ubojni drobiu w Piekoszowie. Za kilogram takiej świeżej trzeba zapłacić około 14 złotych.

"Gęsina na świętego Marcina" jest ogólnopolską akcją organizowaną już po raz trzeci przez Slow Food Polska oraz Instytut Zootechniki PZB-ZD Kołuda Wielka.

Gęś w Gildii
Celem akcji jest powrót do dawnego zwyczaju z XVII wieku - jadania gęsiny przez Polaków. Coroczna kampania ma przypomnieć obyczaj spożywania potraw z polskiej gęsi. Właśnie naszą gęsią, która jest smaczna i zdrowa zajadają się Europejczycy, głównie Niemcy. Polska obecnie jest największym w Europie jej producentem. Do akcji przyłączyły się największe restauracje w kraju. W tym, jako jedyna w województwie świętokrzyskim kielecka restauracja Gildia na Rynku. W najbliższy weekend zaprasza kielczan na smaczne dania: gęsie pipki, gęś cioci Józefiny, czy gulasz z gęsich żołądków. - Co ważne te dania można dostać u nas na co dzień, ponieważ znajdują się w naszej karcie - podkreśla manager Gildii Maciej Piwoński.

Kielecka odmiana w Bliżynie
Odmiana gęsi kieleckiej jest gatunkiem uznawanym za mało wydajny, stąd małe zainteresowanie rolników jej hodowlą. - Jest to odmiana zagrożona, jej stado zachowawcze prowadzi Ferma Hodowlana Drobiu Wodnego w Dworzyskach koło Poznania. W województwie świętokrzyskim gęś kielecka hodowana jest w Ekologicznym Gospodarstwie Agroturystycznym "Zagroda Królów" w Brześciu, gminie Bliżyn - mówi Barbara Kubiec - Govender z Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Inne rasy gęsi hodowlanej są w okolicy Jędrzejowa, skąd skupuje je ubojnia BIK Jędrzejów.

Słynne z Rakowa i Chmielnika
W naszym regionie najsłynniejsze potrawy z gęsi można na co dzień skosztować w dwóch restauracjach: Cymes w Chmielniku oraz Po Gąską w Rakowie. - Gęś nie jest popularna, ponieważ jest droga oraz trudno ją dobrze przyrządzić. Żeby mięso doprowadzić do odpowiedniego stanu miękkości, trzeba poświęcić na to trzy doby - opowiada Stanisław Płaza z restauracji Cymes w Chmielniku, gdzie oprócz gęsi pieczonej można zjeść gęsie żołądki.
W gęsinie specjalizuje się również Koło Gospodyń Wiejskich w Grzybowej Górze, koło Skarżyska. Panie występują regularnie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo z potrawami z gęsi. W tym roku zrobiły smalec gęsi do chleba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie