Gigantyczna operacja! Pod budowę lotniska w Obicach przesuną...

  Gigantyczna operacja! Pod budowę lotniska w Obicach przesuną miliony ton gruntu

  /JaS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gigantyczna operacja! Pod budowę lotniska w Obicach przesuną miliony ton gruntu
  Już w przyszłym roku pod Kielcami mają ruszyć największe prace ziemne w Polsce. Wyrównywany będzie teren pod budowę lotniska w Obicach. Największym wyzwaniem będzie likwidacja wielkiej góry wysokości 20 - piętrowego wieżowca.
  Gigantyczna operacja! Pod budowę lotniska w Obicach przesuną miliony ton gruntu
  Wyrównywanie terenu na wielkim obszarze określa się mianem makroniwelacji. Ta zaplanowana w Obicach zapowiada się imponująco. - Do przesunięcia jest 15 milionów metrów sześciennych ziemi. Trzeba zrównać z ziemią Kamienną Górę, która usytuowana jest w miejscu, gdzie przebiegać będzie pas startowy - informuje Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

  15 milionów metrów sześciennych to ogrom mas ziemi. Dla porównania można podać przykład inwestycji, która realizowana jest w terenie w zasadzie górskim w województwie świętokrzyskim.
  Chodzi o budowę ekspresowej "siódemki" między Skarżyskiem a Występą. Tam, jednym z największych wyzwań, są także prace ziemne. Na odcinku 3,5 kilometra drogowcy muszą przesunąć milion metrów sześciennych ziemi. To pokazuje, jaka jest skala inwestycji w Obicach.

  Sprzedadzą kruszywo

  Na terenie, gdzie prowadzona będzie makroniwelacja są pokłady kruszywa, które miasto zamierza sprzedać. Uzyskane pieniądze mają w dużej części zrekompensować koszt makroniwelacji, a ten szacuje się na około 200 milionów złotych.

  - Najprawdopodobniej złoża eksploatować będzie duża firma zewnętrzna, która dysponuje odpowiednią ilością sprzętu. Normalnie wyrównanie tak wielkiego terenu mogłoby zająć cztery - pięć lat, my chcemy zakończyć operację w dwa lata. Wystąpimy o koncesję na eksploatację złoża - mówi prezydent Wojciech Lubawski.

  Część kruszywa ma zostać też wykorzystana do budowy lotniska i do wypełniania ubytków z gruncie. Najprościej mówiąc trzeba zrównać górę do podstawy terenu, a częścią uzyskanych mas ziemnych zasypać wgłębiania w obszarze, gdzie ma być port lotniczy Kielce - Obice.

  Trzy lata na przygotowanie

  Makroniwelacja terenu ma się zgodnie z planami rozpocząć w przyszłym roku. Do końca 2013 roku ważna jest promesa, czyli przyrzeczenie zgody na założenie lotniska, jaką we wrześniu tego roku wydał Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ten czas ma być wykorzystany na wykonanie prac przygotowawczych i projektowych związanych z uruchomieniem portu lotniczego.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (65)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (65) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018