Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści poznawali historię papieru

Irena IMOSA [email protected]
W dobie Internetu uczniowie pińczowskich szkół wrócili do źródeł. Na ciekawą wycieczkę w przeszłość zaprosiła ich Biblioteka Publiczna.

W ramach imprez zaplanowanych w okresie Tygodnia Bibliotek, pińczowska placówka zorganizowała "Spotkania z historią - Warsztaty - Papier ręcznie czerpany".

W warsztatach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 oraz Gimnazjum numer 2, a prowadzili je pracownicy firmy Kalander z Gliwic przebrani w stroje średniowiecznych mnichów.

HISTORIA PAPIERU

Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia historii papieru. Uczniowie dowiedzieli się, że rozpowszechnił go w II wieku naszej ery w Chinach Cai Lun, którego uznaje się za wynalazcę papieru. Jak głosi legenda Cai Lun stworzył ideę wytwarzania materiału piśmiennego z łyka drzewnego, odpadów konopnych oraz sieci rybackich i w 105 roku przedłożył cesarzowi raport wraz z próbkami otrzymanego materiału.

Od tej chwili nie było nikogo, kto nie posługiwałby się tym wynalazkiem zwanym "papierem księcia Caj". Przez długi czas tajemnica produkcji papieru była przez Chińczyków mocno strzeżona - do momentu, kiedy w 800 roku Arabowie najechali Chiny i siłą wydarli ów sekret. W XII wieku zaczęli wyrabiać papier Europejczycy stosując go na szeroką skalę po wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. W Polsce pierwsze młyny papiernicze powstały w okolicach Krakowa na początku XVI wieku.

CZERPANY, Z PŁATKAMI RÓŻY

Po tym wstępie uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Pierwsza czerpała papier z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej. Papier czerpany był z dębowej kadzi. Do odciskania papieru użyto zabytkowej praski. Druga grupa uczniów w tym samym czasie barwiła papier starą techniką japońską, która ma ponad 2000 lat. Grupa trzecia natomiast odciskała lakowe pieczęcie, a następnie za pomocą gęsich piór i atramentu pisała swoje imiona na papierze czerpanym.

- Wszystkie prace wykonane podczas tych warsztatów uczniowie mogli zabrać ze sobą do domu. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał własnoręcznie wyczerpany papier, odbitą pieczęć lakową, barwioną kartkę papieru techniką japońską oraz samodzielnie wykaligrafowane imię gęsim piórem. Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą - tak, aby w obecnej dobie Internetu uświadomić dzieciom, jaką rolę wciąż odgrywa papier - mówi dyrektorka biblioteki Jolanta Opoka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie