MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści uczą się pracować razem. Szkoły mają jeszcze tydzień na przygotowanie listy projektów

Piotr BURDA
To absolutna nowość, która pojawia się od tego roku szkolnego. Gimnazjaliści przez najbliższe miesiące mają pracować w grupie, potem pochwalić się publicznie wynikami. Dotyczy to uczniów pierwszych i drugich klas, gdyż uczą się już według nowej podstawy programowej.

Najpierw utworzą kilkuosobowe grupy projektowe. Potem przez kilka miesięcy będą wspólnie realizować wybrany projekt, głównie na zajęciach pozalekcyjnych. Wiosną pochwalą się przed szkołą i rodzicami z jego wykonania.

NOWY OBOWIĄZEK

Uczestnictwo w projekcie jest obowiązkowe, a informacja o nim pojawi się na świadectwie ukończenia gimnazjum. Na razie pełno roboty mają nauczyciele. Do końca listopada każde gimnazjum ma przygotować listę tematów, które uczniowie będą realizować. Teoretycznie można jeszcze z tym poczekać, bo każdy uczeń musi zaliczyć jeden projekt w ciągu trzech lat gimnazjum. Drugoklasiści mogą więc go zrobić w przyszłym roku. Tyle że w trzeciej klasie uczniowie więcej myślą o egzaminach gimnazjalnych niż o realizacji projektów grupowych.

LISTY CZEKAJĄ

Taka lista już powstała w kieleckim Gimnazjum nr 16 na Barwinku. Jest na niej 28 projektów. - Dużym powodzeniem już cieszy się projekt z techniki, w którym uczniowie mają stworzyć grę planszową - mówi Lidia Kubicka, dyrektor szkoły. Nazwa projektu to "Gra planszowa - jak zapewnić bezpieczeństwo na polskich drogach". Humaniści mają okazję zagrać w spektaklu teatralnym "Czy jesteśmy aktorami w teatrze życia?". Umysły ścisłe mogą zapisać się do projektu "Moje gimnazjum w liczbach i procentach". - Na razie projekty będą realizować uczniowie drugich klas. Mają czas na przygotowanie do końca kwietnia, w maju zaplanowaliśmy prezentacje - mówi Lidia Kubicka.

MAŁO POMOCY

Gimnazja nie mają łatwego życia w przygotowaniu projektów. - Pomysł fajny, tylko nie jesteśmy dobrze przygotowani na ich wdrażanie. Po cichu liczyłem na szkolenie, ale go nie było. Dopiero w ubiegłym tygodniu dostaliśmy książki z ministerstwa na ten temat - mówi Grzegorz Szewczyk, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie. Swoją wiedzę o nowym pomyśle ministerstwa szkoła czerpie głównie z Internetu. - Zaproponujemy z pewnością zagadnienia związane z osobą patrona naszej szkoły i bogatą historią Rakowa - mówi Grzegorz Szewczyk.

To dlatego wielu nauczycieli pyta o radę Jana Cedro, dyrektora gimnazjum w Daleszycach. Jest on jednym z kilku nauczycieli, którzy w Warszawie uczestniczyli w pracach nad projektami gimnazjalnymi. - Udział w projekcie może mieć wpływ na ocenę z zachowania i oceny z poszczególnych przedmiotów - mówi Jan Cedro. Jaki wpływ? - Uznaliśmy, że na ocenę wzorową zasługuje lider grupy projektowej. Ten, który zniechęca i krytykuje działania grupy, zasłużyć sobie może na ocenę naganną - tłumaczy Jan Cedro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie