Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Bielin pracują w... chmurze. Niezwykły sposób prowadzenia zajęć, zawsze o... 21

Lidia CICHOCKA
sxc.hu
Zazwyczaj praca zespołu nad wspólnym projektem wymaga fizycznych spotkań, ale uczniowie w Bielinach od niedawna pracują spotykając się przed monitorami komputerów.

- Ten sposób pracy, w chmurze, podpowiedział mi studiujący w Warszawie syn - przyznaje polonistka z gimnazjum w Bielinach Danuta Jóźwik.- Pomyślałam, że może to być urozmaicenie zajęć, zwłaszcza teraz w czasie przygotowywania się do egzaminów.

Nauczycielka zaproponowała uczniom z klasy III e realizację projektu "Powtórzenie lektur". Udział wzięli ci, którzy chcieli i mieli w domach dostęp do internetu - w sumie 19 z 25 osób. Każdy ma założone swoje konto oraz specjalny folder na gmail -u. Uczniowie wybrali z listy lektur konkretną pozycję, opracowują je, a tekst opracowania udostępniają innym. Ewentualne poprawki nanosi polonistka. Spotkania całej grupy odbywają się wieczorami, o godzinie 21.

Nauczycielka jest bardzo zadowolona z efektów podobnie jak uczniowie. Dla wielu zaskoczeniem było tempo pracy, błyskawiczne rozgryzanie problemów. Na zakończenie uczniowie wskazywali plusy i minusy, jakie dostrzegają w tej metodzie pracy. Plusy to ciekawa forma, trening w pisaniu rozprawek i dłuższych form wypowiedzi. Podobało się, że praca jest poprawiana zanim zostanie oceniona, że w jednym miejscu są zgromadzone wszystkie dane i dostęp do nich jest bardzo łatwy. Uczniowie doceniali, że mogli współpracować z innymi, co jest zdecydowanie łatwiejsze niż samodzielnie opracowania materiału.

- Taka praca wymaga solidności i odpowiedzialności i okazało się, że z tym mogą być kłopoty - dodaje nauczycielka.- Jednak to także cenne doświadczenie. A poza tym, jeśli już młodzież korzysta z internetu to niech robi to w słusznym celu.

Minusy pracy w chmurze to utrudniony dostęp do internetu - nie wszyscy go posiadają, niedotrzymywanie terminów przygotowania opracowań a także zbyt późna godzina spotkań, czyli 21.

- Uczniowie mają bardzo pozytywne zdanie o takiej formie wykonywania zajęć i myślę, że nie zakończy się na powtarzaniu lektur, to zupełnie odmienny i nowoczesny sposób zachęcający młodzież do nauki - dodaje Danuta Jóźwik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie