Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z powiatu starachowickiego zdobyli podwójne laury

Kazimierz CUCH Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA
Mateusz Szwed Gimnazjum nr 1 w Starachowicach z Dorotą Ociesa, nauczycielka matematyki (pierwsza z prawej) i Emilią Kornecką, dyrektorem szkoły
Mateusz Szwed Gimnazjum nr 1 w Starachowicach z Dorotą Ociesa, nauczycielka matematyki (pierwsza z prawej) i Emilią Kornecką, dyrektorem szkoły Kazimierz Cuch
Zuzanna Nowak z Gimnazjum nr 4 i Mateusz Szwed z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach mogą mieć powody do dumy. Oboje zostali laureatami dwóch konkursów przedmiotowych
Zuzanna Nowak z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach z Anną Niebudzińską, nauczycielka chemii (z lewej) i Joanną Dąbrowską nauczycielka biologii.
Zuzanna Nowak z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach z Anną Niebudzińską, nauczycielka chemii (z lewej) i Joanną Dąbrowską nauczycielka biologii. Monika Nosowicz-Kaczorowska

Zuzanna Nowak z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach z Anną Niebudzińską, nauczycielka chemii (z lewej) i Joanną Dąbrowską nauczycielka biologii.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska)

W tym tygodniu ogłoszone zostały listy laureatów konkursów przedmiotowych wśród gimnazjalistów. Starachowickie gimnazja nie mają czego się wstydzić, gorzej jest w gminach wiejskich. W starachowickich gimnazjach mamy dziesięcioro laureatów konkursów, po jednym w gminie Wąchock i Pawłów. W gminach Mirzec i Brody w tym roku nikomu nie udało się sięgnąć po zaszczytny tytuł.

Utalentowana i pracowita

Zuzanna Nowak, trzecioklasistka w Gimnazjum nr 4 imienia Polskich Noblistów w Starachowicach jest laureatką Konkursu Chemicznego i Konkursu Biologicznego. Mało brakło, a do tytułów dołączyłaby też tytuł laureata konkursu Języka Niemieckiego. Ostatecznie Zuzanna została finalistką tego konkursu.

- W podstawówce kochałam historię. Moja babcia uczyła historii, a pierwszą książką, którą przeczytałam był Poczet królów polskich - śmieje się Zuzanna. - Kiedy przyszłam do gimnazjum dzięki pani Joannie Dąbrowskiej najpierw spodobała mi się biologia. Później do moich ulubionych przedmiotów dołączyła chemia, której uczy pani Anna Niebudzińska. Lubię też uczyć się matematyki, fizyki, języków obcych. Nauka nie sprawia mi trudności, szybko wszystko zapamiętuję. Normalnie nie uczę się dłużej niż reszta uczniów. Więcej czasu nad książkami spędzałam przed konkursami.

Dziewczyna od pierwszej klasy gimnazjum chodziła na dodatkowe lekcje z biologii, w trzeciej klasie także na dodatkowe zajęcia z chemii. Po skończeniu gimnazjum Zuzanna wybiera się do I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, oczywiście do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Jak mówi, jeszcze nie jest pewna, co chce robić w życiu.

- Poważnie zastanowię się nad tym w liceum - uśmiecha się Zuzanna.

Laureaci nie są przypadkowi

-By szkoła miała sukces w konkursach, olimpiadach potrzeba kilku elementów: dużych zdolności ucznia, jego osobistej pasji, rozpoznania tych uzdolnień i rozbudzanie zamiłowania w danym zakresie podczas nauki w szkole. Na końcu jest to rzetelna praca- tak podwójny sukces Mateusza Szweda ocenia Emilia Kornecka, dyrektor Gimnazjum nr 1 imienia Antoniego Hedy "Szarego" w Starachowicach.

Mateusz Szwed, uczeń klasy III B Gimnazjum w Starachowicach, jest podwójnym laureatem konkursów wojewódzkich dla gimnazjalistów. Z informatyki jest czwarty w województwie, a z matematyki 12.

Urodził się 9 października 1998 roku w Radomsku. Mieszka w Starachowicach. Klasę zerową zaliczył w Szkole Podstawowej nr 12, potem chodził do Szkoły Podstawowej nr 10, gdzie uczy jego mama Marzanna. Tam też miał sukcesy matematyczne. W gimnazjum ma szóstki z matematyki, informatyki. Najniższa czwórka jest z biologii i chemii.

W Szkole Podstawowej brał udział także w konkursach humanistycznych. Ojciec Krzysztof Szwed jest znanym w Starachowicach działaczem harcerskim. Ma starszego brata Macieja, już studiującego.
Sukces z matematyki zwalnia go z egzaminu gimnazjalnego, z części matematyczno- przyrodniczej i uczeń uzyskuje 100 proc. punktów. Jeszcze większy sukces z informatyki daje mu tylko dyplom i satysfakcję.

Zdarza się, że koledzy proszą go o pomoc. Nie odmawia. Jeszcze nie zdecydował, do której szkoły średniej pójdzie. Nie ma też sprecyzowanych planów, co do studiów.

Mówią o uczniach

Dorota Ociesa nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach:

-Mateusz jest pierwszym, który uzyskał tak dobrą pozycję, jako uczeń w tej olimpiadzie. Jest bardzo zdolny, pracowity, ciekawy świata, bardzo lubi łamigłówki matematyczne. Dwa lata go uczę matematyki i jest zdecydowanie najlepszy. Nawet wyszukuje błędy w zadaniach podanych w podręczniku. Klasa odnosi się do niego pozytywnie, życzliwie, W jego klasie jest pięcioro finalistów. Powinie pójść do Liceum Ogólnokształcącego o profilu matematycznym. Życzę mu dalszych sukcesów.

Emilia Kornecka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Starachowicach:

-Jestem bardzo dumna z Mateusza, cieszę się, że szkoła daje szansę na rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. Mam nadzieję, że Mateusz też jest zadowolony z nauki w naszej szkole. Zdolności matematyczno- informatyczne wykazywał od pierwszej klasy. Przysparza szkole wiele splendoru, uczestnicząc z sukcesami w wielu konkursach. Miał trzecie miejsce w województwie, w Świętokrzyskim Turnieju Innowacji i Kreatywności.

Anna Niebudzińska, nauczyciel chemii, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Starachowicach:

- Zuzanna jest bardzo uzdolniona z przedmiotów ścisłych, ale świetnie radzi sobie ze wszystkimi przedmiotami. Jej wiedza i umiejętności z chemii znacznie wykraczają poza program gimnazjum. Podczas zajęć dodatkowych poznała wiele zagadnień za programu szkoły średniej

Joanna Dąbrowska, nauczycielka biologii w Gimnazjum nr 4 w Starachowicach:

- Zuzia stawia na logikę. Ona nie uczy się na pamięć, tylko stara się każde zagadnienie dogłębnie zrozumieć. Zadaje mądre pytania, sama szuka na nie odpowiedzi. Świetnie się z nią pracuje, tym bardziej że uczy się systematycznie i ma naprawdę solidną wiedzę - chwali uczennicę Joanna Dąbrowska.

Przedstawiamy też laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Oto zdolni młodzi ludzie z gimnazjów powiatu starachowickiego.

Małgorzata Sokół

Małgorzata Sokół, zdolna trzecioklasistka z Gimnazjum numer 3 w Starachowicach zdobyła pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym. Małgosię przygotowała nauczycielka Alina Godziemska.

- Małgosia jest osobą bardzo skromną, ale niesamowicie ambitną i pracowitą - mówi nauczycielka chemii Alina Godziemska - Jest naszą szkolną perełką. Jest zdolna ze wszystkich przedmiotów. Jej niesamowite uzdolnienia matematyczne w połączeniu z ciekawością świata i wysokim poziomem motywacji pozwoliły osiągnąć sukces.

Małgorzata Sokół doskonale radzi sobie z nauką, jej średnia ocen to zawsze powyżej 5,0. Jest też uzdolniona artystycznie. Jest między innymi finalistką ogólnopolskiego konkursu Doodle 4 Google - na ten konkurs zgłoszono około 30 tysięcy prac. Zdobyła też trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Krakowie, śpiewała w szkolnym chórze. Ma osiągnięcia w przedmiotach ścisłych. Zdobyła wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur matematyczny", jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu "Łamigłowa 2012" i "Fenomenem gimnazjum 2012/2013".

W wolnym od nauki czasie Małgosia Sokół lubi słuchać muzyki, rysować, spotykać się ze znajomymi. Chodzi do ogniska plastycznego, uczy się też języka angielskiego.

Filip Banaszczyk

- W gimnazjum matematyka jest łatwa - uważa Filip Banaszczyk uczeń klasy III A Gimnazjum Publicznego imienia Jana Piwnika "Ponurego" w Wąchocku, laureat wojewódzkiego konkursy z matematyki. Z tego przedmiotu zajął 16 miejsce w województwie świętokrzyskim.

-Filip jest uczniem zdolnym i pracowitym, aktywnym na lekcjach, w pozytywnym znaczeniu tej aktywności. Potrafi wyłuskać błędy w tekście zadania, czy jego rozwiązaniu. Są to zdolności poparte pracą. Powinien dalej się kształcić w kierunku nauk ścisłych - uważa Grażyna Łyżwińska, nauczycielka matematyki, która przygotowywała go do konkursu.

Filip Banaszczyk, najlepszy uczeń w klasie, mieszka w Marcinkowie. Mama jest urzędnikiem Urzędu Miasta i Gminy Wąchock, tata jest elektrykiem. Jest jedynakiem, nie ma dziewczyny.

-Lubię matematykę. Sprawia mi przyjemność, a nawet radość rozwiązywanie zadań. Szczególnie tych na poziomie wyższym niż w gimnazjum. Robię to z pewną pasją. Po skończeniu gimnazjum wybieram się do Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej. Jest tam wysoki poziom nauczania. O studiach jeszcze nie myślałem- zwierza się.

Patryk Grunt

Patryk zajął 21 miejsce w województwie w konkursie przedmiotowym z chemii. Jest trzecioklasistą, chodzi do Gimnazjum imienia Jana Pawła w Pawłowie. Mieszka w Nowym Jaworze. Patryk jest umysłem ścisłym. Jego ulubione przedmioty to biologia, chemia, matematyka i fizyka. Z tych przedmiotów na koniec pierwszego semestru miał szóstki i osiągnął średnia 5,42. Problemów nie sprawia mu też nauka języków obcych, zwłaszcza języka niemieckiego.

- Chemia najłatwiej wchodzi mi do głowy, bardzo lubię ten przedmiot i inne przedmioty ścisłe. Do konkursu przygotowywała mnie pani Bożena Mazur. Miałem dodatkowe lekcje, rozwiązywałem bardzo dużo testów z ubiegłych lat. Intensywnej nauki przed konkursem było tydzień. Bardzo się cieszę, że mi się udało zdobyć tytuł laureata - mówi Patryk, który w zeszłym roku został laureatem konkursu z języka niemieckiego. Dzięki dwóm tytułom na egzaminie gimnazjalnym będzie zdawał tylko część humanistyczną.

Patryk od pierwszej klasy tańczy i śpiewa w zespole folklorystycznym "Okrasa", który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie. Na scenie - jak mówi - czuje się bardzo dobrze, a dzięki tanecznej pasji poznaje zwyczaje i tańce ludowe. Gimnazjalista doskonale wie, co chce robić w życiu.

- Planuję składać dokumenty do V Liceum Ogólnokształcącego imienia Augusta Witkowskiego w Krakowie. Wiem, że jest tam wysoki poziom i świetna atmosfera. W przyszłości chciałbym być lekarzem, najchętniej alergologiem - zdradza plany Patryk.

Mimo wielu zajęć chłopak znajduje czas na zabawę z młodszym bratem, rower, grę na komputerze i lekturę. Najchętniej sięga po powieści kryminalne.

Aleksander Szczepański

Laureat konkursu z języka niemieckiego. W województwie świętokrzyskim zajął 18 miejsce. Trzecioklasista, uczy się w Gimnazjum nr 2 imienia Stefana Żeromskiego w Starachowicach. Języka niemieckiego zaczął się uczyć w pierwszej klasie gimnazjum i już wtedy jako pierwszoklasista po raz pierwszy brał udział w konkursie. W drugiej klasie spróbował ponownie, w trzeciej przyszedł sukces.

- Pierwszy kontakt z niemieckim miałem w wieku pięciu lat. Oglądałem dużo bajek w języku niemieckim, i nagle część zacząłem rozumieć, ale naprawdę zacząłem się uczyć go dopiero w gimnazjum. Poświęcam sporo czasu na naukę, bo wiadomo, że bez pracy nie ma sukcesów. Test na konkursie był dość trudny. Kiedy przyszły wyniki byłem bardzo mile zaskoczony, że mi się udało - mówi Aleksander.

W wolnym czasie gimnazjalista gra w tenisa, piłkę nożną, dużo pływa, a w weekendy jeździe w dłuższe trasy rowerowe. Lubi też czytać, chętnie sięga po fantastykę i kryminały.

Do konkursu Aleksandra przygotowywała nauczycielka jeżyka niemieckiego Anna Hendzel.
- Aleksander ma ogromne zdolności lingwistyczne. Brał też udział w konkursie z języka angielskiego, doszedł do drugiego etapu. Z historii doszedł do trzeciego etapu konkursu i jest finalistą tego konkursu - chwali ucznia Anna Hendzel, germanistka z Gimnazjum nr 2. - Aleksander świetnie rozumie język słuchany, więcej czasu musi poświecić nauce gramatyki. Zrobił ogromny postęp. Języka uczy się dopiero dwa i pół roku, a okazało się, że jest w stanie skutecznie konkurować z uczniami ze szkół o profilu językowym - dodała nauczycielka.

Patrycja Sławek

Patrycja Sławek, laureatka konkursu z języka angielskiego, zajęła 26 miejsce w województwie. Patrycja uczy się w trzeciej klasie Gimnazjum nr 2 imienia Stefana Żeromskiego w Starachowicach. Jest osobą skromną, bardzo zdolną i pracowitą. Udział w kuratoryjnym konkursie brała po raz drugi.

- Uczę się tylko na lekcjach, nie chodzę na żadne korepetycje. Czytam książki po angielsku, słucham wywiadów, piosenek, koresponduję po angielsku ze znajomymi poznanymi w sieci. Angielski nie jest dla mnie trudny i wcale nie uczę się go dużo. Więcej czasu poświęciłam nauce przed konkursem - mówi Patrycja. - Po konkursie pomyślałam, że fajnie byłoby go wygrać i się udało. Bardzo się z tego cieszę.

Dziewczyna przygotowywała się do udziału w konkursie z pomocą anglistki, Katarzyny Majewskiej.

- Patrycja ma niesamowitą wiedzę. Świetnie opanowała nie tylko sam język, ale zna doskonale zwyczaje i kulturę krajów anglojęzycznych. Na konkursie poradziła sobie świetnie, nie dala się "zjeść" stresowi, zwłaszcza na etapie ustnym konkursu - opowiada Katarzyna Majewska. - W etapie ustnym uczniowie stawali przed trzema rożnymi komisjami konkursowymi i przed każdą z nich prezentowali wypowiedź ustną na zadany temat. Wiedziałyśmy, że będzie autoprezentacja, więc do tego tematu Patrycja mogła się przygotować, ale na dwa pozostałe pytania odpowiadała bez treningu i osiągnęła doskonały wynik - chwali nauczycielka.

Paweł Dąda

Laureat konkursu przedmiotowego z historii. Trzecioklasista, uczeń Gimnazjum Społecznego STO w Starachowicach.

- Historią interesowałem się od początku, kiedy tylko zacząłem się uczyć tego przedmiotu w czwartej klasie. Miłość do historii zaszczepiła we mnie pani Ewa Nowak, a pani Jadwiga Płusa pomogła mi osiągnąć sukces - mówi Paweł. - Uczyłem się sporo, głównie z książek podsuwanych przez panią Płusę. Czytałem też polecane przez nią strony internetowe. Testy były dość trudne. Było mało historii powszechnej, a sporo informacji biograficznych dotyczących osób zasłużonych dla regionu Świętokrzyskiego i innych regionów Polski

- Paweł ma rozległą wiedzę, widać jego historyczną pasję. On uczy się dla siebie, uczy się bo lubi wiedzieć - podkreśla nauczycielka Jadwiga Płusa i dodaje, że uczeń włożył w przygotowanie do konkursu ogromną pracę. - Wiadomości szukał w różnych źródłach, często wykraczał poza program gimnazjum.

Po lekcjach Paweł ma czas dla siebie na spotkania ze znajomymi, grę na komputerze i czytanie dobrych książek. Ostatnio sporo czasu spędza na nauce gry na gitarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie