Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główne obchody Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach (ZDJĘCIA)

Kazimierz Cuch
Przemarsz pocztów sztandarowych ulicami Starachowic
Przemarsz pocztów sztandarowych ulicami Starachowic Kazimierz Cuch
Główne uroczystości Dnia Wojska Polskiego w Starachowicach odbyły się we wtorek, w kościele Wszystkich Świętych, przed Pomnikiem Niepodległości i na placu Na Szlakowisku. W minioną niedzielę uroczystości odbywały się w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, a w poniedziałek po południu na strzelnicy myśliwskiej w Starachowicach.

W kościele

Najpierw wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, na uroczy-stej mszy patriotycznej. Przewodził jej ksiądz kanonik Marek Janas, proboszcz parafii, dziekan dekanatu Starachowice Pół-noc. W homilii zaznaczył, że Polacy nigdy nie byli tchórzami. Także w 1920 roku, gdy ratowali Europę przed komunizmem. Parafianie przynieśli do kościoła wiązanki ziół i kwiatów, bo wtorek to był dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany też świętem Matki Bożej Zielnej.

Przed pomnikiem

Po mszy przed Pomnikiem Niepodległości zgromadziły się wszystkie poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami, władze miasta i powiatu. Odegrano hymn państwowy. Do zebranych przemówił Marek Materek, prezydent Starachowic, główny or-ganizator uroczystości. Poseł Krzysztof Lipiec był tylko na mszy św. Nie dotrwał do uroczystości przed pomnikiem. Jego list odczytał tu Tomasz Andrzejewski, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości. Przemówiła także Danuta Krępa, starosta starachowicki. Podkreśliła, że powiat czyni starania, by w Starachowicach stacjonowały Wojska Obrony Terytorialnej. Następnie bardzo liczne delegacje władz i instytucji złożyły kwiaty i wieńce przed pomnikiem.

Na Szlakowisku
Wyjątkowo dużo ludzi przyszło po południu na pokaz sprzętu i pojazdów produkowanych kiedyś w FSC Starachowi-ce. Widać jak wielkim sentymentem wciąż cieszy się nieistnie-jąca Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Na placu Na Szlakowisku zgromadzono kilka egzemplarzy samochodów, które były produkowane w Starachowicach. Po wojnie FSC Starachowice dostarczała najwięcej samochodów ciężarowych dla wojska. Obecnie sprzęt wojskowy jest remontowany w naszym mieście. Działa tu kilka firm, specjalizujących się w remoncie pojazdów wojskowych, często na bazie części zamiennych produkowanych jeszcze w czasach FSC Starachowice. Były stoiska organizacji wojskowych, Muzeum Orła Białego ze Skarżyska- Kamiennej, Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, strzelnica. Był konkurs z wiedzy o wojskowych samochodach star. Śpiewały zespoły „Patrol” i „Wiarusy”.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda: To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jest niczyja armia prywatna

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie