Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głupota, rasizm, czy tylko matematyka? W podstawówce uczą rachunków skazując ludzi na śmierć

Piotr BURDA [email protected]
Polat i Kenan dobrze się czują w Kielcach. Irytuje ich pytanie dla uczniów podstawówek. -Rasizm, złośliwość i głupota - mówią.
Polat i Kenan dobrze się czują w Kielcach. Irytuje ich pytanie dla uczniów podstawówek. -Rasizm, złośliwość i głupota - mówią. fot. Łukasz Zarzycki
Kontrowersyjne zadanie w zeszycie ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych przygotowujących się do międzynarodowego konkursu. Czy zostanie zmienione?

Głupota, rasizm, czy tylko matematyka? Uczniowie podstawówek uczą się matematyki... skazując Turków na śmierć.

Wystarczy przeczytać zadanie, które znalazło się w zeszycie ćwiczeń dla uczniów podstawówek, przygotowującym ich do Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". To jego treść: "Na pokładzie przechylonego sztormem statku, który w każdej chwili może zatonąć, przebywa piętnastu chrześcijan i piętnastu Turków. Aby uratować łódź, trzeba sprawić, by była lżejsza, dlatego połowa ludzi musi być wyrzucona za burtę. Jeden z chrześcijan zaproponował, by wszyscy ustawili się wkoło i za burtę wyskakiwała każda co dziewiąta osoba. Jak powinni ustawić się chrześcijanie, aby zginęli sami Turcy?" - pytają autorzy.

TO UCZY RASIZMU

- Skąd taki pomysł przyszedł do głowy autorowi tego zadania? - mówi Polat, Turek od kilku lat mieszkający i pracujący w Kielcach. Przy ulicy Bodzentyńskiej otworzył lokal, w którym serwuje tureckie kebaby. - Polska jest dla mnie dobrym krajem, bardzo lubię Polaków, dlatego dziwi mnie, że wymyślają takie rzeczy - mówi Polat.

Jego zdaniem, treść tego zadania to nic innego jak rasizm. - To smutne, że to zadanie dla małych dzieci. W ich głowach tworzy się stereotyp, że Turek to ktoś niedobry, kogo można wrzucić do morza. Po co jeszcze mieszać w to chrześcijan? - pyta Polat. Nie przekonuje go tłumaczenie, że to tylko matematyczny przykład. - Skoro nie ma znaczenia, kogo trzeba wrzucić do morza, to czemu nie wrzuca się Amerykanów, Rosjan, ale akurat Turków - zastanawia się Polat. Jego zdaniem, treść tego zadania powinna zostać zmieniona.

HISTORYCZNE ZADANIE

Trudno się spodziewać, aby spełniło się życzenie Polata. Już w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze głosy krytykujące zadanie "z topieniem Turków". Nikt jednak nie zareagował i nadal jest ono w zestawie ćwiczeń.

- "Kangur Matematyczny" to konkurs międzynarodowy, w którym biorą udział uczniowie z 35 krajów, a pytania przygotowuje międzynarodowa grupa. Nawet jeśli Polska chciałaby coś zmieniać, musi się liczyć z głosem innych - tłumaczy Iwona Marzec, koordynator "Kangura Matematycznego" na region świętokrzyski.

W zarządzie konkursu są między innymi Niemka, Francuz, Białorusin, Anglik i Gruzin. To oni mają decydujący wpływ na to, jakie pytania pojawią się w konkursie. Być może decydujące znaczenie ma to, że wśród 35 krajów biorących udział w konkursie nie ma… Turcji. - To kontrowersyjne pytanie jest znane od bardzo dawna. Jest historyczne, bo pochodzi jeszcze z XVIII wieku - mówi Iwona Marzec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie