Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Górno liderem w zbiórce krwi. Mieszkańcy oddali aż 107 litrów!

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Przemysław Łysak, wójt gminy Górno odbiera puchar od dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Jerzego Stalmasińskiego.
Przemysław Łysak, wójt gminy Górno odbiera puchar od dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Jerzego Stalmasińskiego. Mateusz Kołodziej
Podsumowano letnią akcję „Krew Darem Życia”, którą Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przeprowadzało wspólnie z gminami. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć mieszkańcy i władze podkieleckiej gminy Górno.

Gmina Górno została liderem wśród wszystkich gmin, nie tylko powiatu kieleckiego, ale całego województwa świętokrzyskiego w ilości oddanej krwi w 2017 roku.

Pierwsi raz najlepsi

Podczas letnich akcji na terenie gminy zebrano ponad 107 litrów krwi. Gmina Górno pierwszy raz w historii wygrała klasyfikację wojewódzką, a drugi raz z rzędu wygrała także w powiecie kieleckim, w którym przez lata najlepsza okazywała się gmina Strawczyn. Z takich wyników bardzo zadowolony był wójt gminy Górno, Przemysław Łysak, który akcje promującą zbiórki krwi promuje od dawna, już kilkunastu lat. Dlatego okazały puchar od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa za czołowe, tym razem pierwsze miejsce w zbiórce krwi kolejny raz trafił w jego ręce. - Powiem bez kurtuazji, że to dla gminy Górno największy sukces, największa inwestycja. Bo wszystkie inne poprawiają komfort i jakość życia naszych mieszkańców, a ta po prostu ratuje życie ludzkie - mówi szczęśliwy wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Trzy duże zbiórki w ciągu roku

W ciągu roku, w okresie letnim na terenie gminy Górno organizowane są średnio dwie, trzy zbiórki krwi. Zawsze cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. - W tym letnim okresie dawca może oddać krew najwyżej właśnie dwa, trzy razy, gdyż ze względów zdrowotnych wymagana jest dwumiesięczna przerwa. Natomiast większa ilość zbiórek dzieli tylko chętnych mieszkańców na więcej terminów. To dodatkowe, niepotrzebne koszty dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ramach jednej gminy. Mamy stałą grupkę dawców krwi, nie trzeba ich specjalnie mobilizować, sami mając świadomość, jak ważną robią rzecz, zgłaszają się do punktu poboru krwi. Pozostałą grupę dawców tworzy ludność napływowa, która do nas przyjeżdża z okazji dużych imprez, jak na przykład dożynki, festyn rodzinny, czy Dzień Pieroga. Nie bez znaczenia jest też zachęta. Próbujemy zachęcić dawców poprzez niewielkie nagrody, które fundujemy. Zazwyczaj jest to rower, czy motocykl. I to przynosi efekty. - Od 10 lat tak właśnie staram się organizować te zbiórki i jak widać są efekty. Można już powiedzieć że oddawanie krwi naszym mieszkańcom “weszło w krew”. Za tą bezinteresowną pomoc potrzebującym mam dla nich wielki szacunek. Bardzo chciałbym podziękować współorganizatorom gminnych zbiórek : wyróżnionemu przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Dariuszowi Wzorkowi, radnemu gminnemu Grzegorzowi Sobierajowi i radnemu powiatowemu Grzegorzowi Ciepieli - mówi wójt Przemysław Łysak.

Gmina Górno podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża miała jeszcze jeden swój akcent. Odznaczenie drugiego stopnia dla honorowego dawcy krwi otrzymał mieszkający w gminie radny powiatowy Grzegorz Ciepiela. Jak mówi, podczas swojego życia oddał już ponad 14 litrów krwi. Zaczął około 20 lat temu, kiedy był w wojsku. Tylko w tym roku oddał krew trzy razy. - Chyba każdego dawcę, który oddaje regularnie krew cieszyłoby takie wyróżnienie. U nas w gminie to już taka tradycja. Od siedmiu lat włączamy się w organizacje akcji Krew Darem Życia.

Puchar z rąk dyrektora

Odznaczenie i puchar dla wójta Łysaka, podobnie jak dla reszty wyróżnionych wręczył osobiście Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Sam również podkreślał, że jest dumny z tak wielkiego zaangażowania mieszkańców powiatu kieleckiego, którzy są dawcami i systematycznie oddają krew. - Krew jest darem bezcennym, nie ma wymiernej wartości monetarnej. Te wyróżnienia i odznaczenia podkreślają, jak ważną i osobistą rzeczą jest honorowe dawstwo krwi - podkreśla Jerzy Stalmasiński. Informuje jednocześnie, że co roku ludzie zapisują się w szeregi honorowych dawców krwi bardzo często właśnie w czasie Honorowych Dni Krwiodawstwa. - Ludzie zaczynają kontestować, że kiedyś również mogą potrzebować krwi.

Inne nasze gminy w czołówce

Oprócz gminy Górno, w czołówce znalazły się jeszcze dwie gminy z powiatu kieleckiego, które wyróżniono za zbiórki krwi w ramach akcji „Krew Darem Życia”. Trzecie miejsce zajęła gmina Strawczyn, a czwarte gmina Daleszyce. W obu gminach udało się zebrać około 50 litrów krwi. Tuż za Górnem, na drugim miejscu znalazła się natomiast gmina Sobków (powiat jędrzejowski), w której zebrano około 106,5 litrów krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie