Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łopuszno z budżetem na 2018 rok. Radni uchwalili go jednomyślnie, ale nie obyło się bez wymiany zdań

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Budżet gminy Łopuszno na 2018 rok uchwalono jednomyślnie. 14 obecnych na sesji radnych było „za”.
Budżet gminy Łopuszno na 2018 rok uchwalono jednomyślnie. 14 obecnych na sesji radnych było „za”. Bartłomiej Bitner
Znany jest już budżet gminy Łopuszno na 2018 rok. Radni przyjęli go na sesji w poniedziałek, 29 stycznia. Jednogłośnie i bez żadnej dyskusji. Ta nastąpiła pod koniec obrad, ale ze względu na budowę świetlicy wiejskiej.

Łopuszno znane jest z tego, że budżet gminy na dany rok uchwala się tu w styczniu. Teraz tradycja oczywiście została podtrzymana. Finanse na 2018 rok poznano tam w poniedziałek.

Dochody gminy wyniosą 48 milionów 964 tysiące złotych, a wydatki – 53 miliony 767 tysięcy złotych. Budżet będzie więc deficytowy. – Deficyt wyniesie 4 miliony 803 tysiące złotych i zostanie pokryty kredytem – mówi Teresa Poświat, skarbnik gminy.

Radni przyjęli budżet jednomyślnie i bez żadnej dyskusji, a wiemy na podstawie uczestnictwa w obradach rad innych gmin oraz miast, że sesje budżetowe potrafią być pełne emocji. Tutaj panował pełen spokój – wszystkich 14 obecnych rajców głosowało „za”.

- Tegoroczny budżet jest proinwestycyjny. Na różne zadania przeznaczyliśmy 18 milionów 964 tysiące złotych. Za tę kwotę rozpoczniemy budowę między innymi oczyszczalni ścieków w Eustachowie oraz sieci kanalizacyjnej dla Łopuszna i pięciu przyległych miejscowości, montaż 93 przydomowych oczyszczalni ścieków głównie w miejscowościach na zachodzie gminy. W tym roku zacznie się też przebudowa targowiska w Łopusznie. Inwestycje nie będą oczywiście pokryte w stu procentach pieniędzmi z budżetu gminy, ale musieliśmy zabezpieczyć pod nie niemały wkład własny – mówi Irena Marcisz, wójt gminy Łopuszno.

Drugim działem, który pochłonie najwięcej pieniędzy w tegorocznym budżecie Łopuszna, jest oświata. Na nią zaplanowano 12 milionów 924 tysiące złotych. – To więcej niż w zeszłym roku. Dlatego, że na realizację różnych projektów, które są obligatoryjne, dostaliśmy ponad milionowe dofinansowanie. Chodzi na przykład o zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży w szkołach gminnych – wyjaśnia Teresa Poświat.

Niewiele mniej przeznaczono na pomoc społeczną i politykę prorodzinną, bo 12 milionów 537 tysięcy złotych. – To ze względu na realizację rządowego programu „Rodzina 500+”. Z tego względu wzrosły dochody na mieszkańca, w związku z czym zwiększyła się też pula pieniędzy na fundusz sołecki. W zeszłym roku wyniosła 411 tysięcy złotych, teraz będzie to 536 tysięcy złotych. Ponieważ mamy 27 sołectw, to średnio na sołectwo wychodzi 19 tysięcy 850 złotych – dodaje pani skarbnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie