Gmina Łopuszno zachęca mieszkańców do korzystania z...

  Gmina Łopuszno zachęca mieszkańców do korzystania z odnawialnych źródeł energii

  Bartłomiej Bitner

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gmina Łopuszno zachęca mieszkańców do korzystania z odnawialnych źródeł energii
  Gmina Łopuszno zamierza ubiegać się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Po to, aby umożliwić mieszkańcom instalację urządzeń związanych z odnawialnymi źródłami energii – solarów, pomp ciepła czy ogniw fotowoltaicznych. Ci, którzy się na to zdecydują, otrzymają poprzez właśnie gminę 60-procentowy zwrot kosztów. A chętnych już jest wielu.
  Gmina Łopuszno zachęca mieszkańców do korzystania z odnawialnych źródeł energii
  Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego pozwala samorządom na ubieganie się o dofinansowanie dla tych mieszkańców, którzy chcieliby skorzystać z odnawialnych źródeł energii. Chodzi o to, że chętny najpierw zgłasza w Urzędzie Gminy, iż jest zainteresowany instalacją w swoim gospodarstwie takich urządzeń jak pompy ciepła, solary do podgrzewania wody użytkowej czy ogniwa fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej, a następnie gmina pomaga mu w zwrocie kosztów – najprawdopodobniej 60 procent całej kwoty, jaką poniósł decydując się na montaż danego urządzenia.

  Niedawno w celu zaznajomienia mieszkańców z możliwością instalacji w swoich gospodarstwach urządzeń związanych z odnawialnymi źródłami energii odbyło się spotkanie z władzami gminy. Aby dowiedzieć się wielu przydatnych informacji, do Gminnego Ośrodka Sportowo-Wypoczynkowego w Łopusznie przyszło ponad 150 osób.

  - Zainteresowanie urządzeniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii jest u nas ogromne. Chęć montażu którejś z instalacji tylko do końca stycznia wyraziło ponad 300 mieszkańców, a ponieważ osób zastanawiających się nad taką inwestycją jest jeszcze więcej, to zdecydowaliśmy, że mogą wypełniać w Urzędzie Gminy stosowne ankiety do końca lutego – mówi Irena Marcisz, wójt Łopuszna.

  Gmina mocno stara się o pozyskanie dofinansowania na odnawialne źródła energii. Już podpisała umowę partnerską z firmą EkoEnergia z Kielc, aby ta przygotowała kompletną dokumentację pod ubieganie się przez łopuszański samorząd dofinansowania. Wniosek wraz z kompletem dokumentów ma być gotowy i złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach w drugim kwartale tego roku. W tym tygodniu firma EkoEnergia rozpoczęła przygotowania pod realizację inwestycji. – Jej pracownicy, oznakowani w specjalne kamizelki i posiadający stosowne identyfikatory, odwiedzają gospodarstwa tych mieszkańców, którzy wyrazili chęć montażu danych urządzeń, i dokonują potrzebnych do tego pomiarów – mówi Irena Marcisz.

  Pani wójt zachęca mieszkańców gminy do skorzystania z odnawialnych źródeł energii. – Przekładają się one przede wszystkim na oszczędności w gospodarstwach rolniczych, które są duże i do których funkcjonowania potrzebne jest dużo energii elektrycznej. Dlatego warto się nad montażem pomp ciepła, solarów czy ogniw fotowoltaicznych zastanowić. Tym bardziej, że zwrot kosztów będzie na poziomie 60 procent, a to dużo – podkreśla Irena Marcisz.

  Zainteresowani mieszkańcy mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy do końca lutego. Potem gmina będzie wiedziała, ile osób faktycznie wyraziło chęć instalacji danego urządzenia i o jaką dokładnie pulę pieniędzy na dofinansowanie tych inwestycji będzie się starać w Urzędzie Marszałkowskim. Dodajmy, że realizacja inwestycji (montaż urządzeń) zaplanowana jest na przyszły rok.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ