Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mirzec. Rocznicowe uroczystości „Bacy” z ponad miesięcznym opóźnieniem, w kościele i przy pomniku

Kazimierz Cuch
Przed pomnikiem Tadeusza Wojtyniaka „Bacy” zgromadziły się liczne delegacje z kwiatami i zniczami
Przed pomnikiem Tadeusza Wojtyniaka „Bacy” zgromadziły się liczne delegacje z kwiatami i zniczami Kazimierz Cuch
Uroczyste obchody 78. rocznicy bitwy w lesie pod Tychowem Starym, w gminie Mirzec, odbyły się w niedzielę 18 września, przy śródleśnym pomniku partyzanckim, a potem w kościele Świętego Leonarda w Mircu. Bitwa miała miejsce 6 sierpnia 1944 roku. Uroczystość organizowali wspólnie: Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Zarząd Koła w Starachowicach, starosta starachowicki oraz wójt gminy Mirzec.

Najpierw miało miejsce uroczyste złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy przed pomnikiem bitwy zgrupowań partyzanckich Jana Sońty, pseudonim “Oska”, dowodzonych tutaj przez kapitana Tadeusza Wojtyniaka „Bacę”, przy drodze przez las numer 744 Starachowice – Tychów Stary.

Głos zabrali kolejno: Mirosław Seweryn- wójt Mirca, który przywitał wszystkich przybyłych przed pomnik. Zwrócił uwagę, że na pomniku partyzanckim zmieniono tablicę. Teraz jest bardzo czytelna. Dariusz Dąbrowski, wicestarosta starachowicki, przypomniał w skrócie historię bitwy pod Tychowem Starym, chwalił bohaterstwo partyzantów. Dziękował Szkole Podstawowej imienia Kazimierza Kupczyka w Tychowie Starym, za opiekę nad śródleśnym pomnikiem partyzanckim.

Przed pomnik przybyły liczne delegacje z kwiatami i zniczami, od pani poseł Agaty Wojtyszek, Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Urzędu Gminy Mirzec, kombatantów Batalionów Chłopskich, Szkoły Podstawowej imienia Kazimierza Kupczyka w Tychowie Starym, radnych gminy Mirzec, radnych powiatu starachowickiego, Nadleśnictwa Starachowice, na terenie, którego jest pomnik i innych. Była delegacja rodziny Tadeusza Wojtyniaka „Bacy”, która przyjechała do Tychowa Starego z Radomia. Tadeusz Wojtyniak „Baca” pochodził z gminy Kazanów.

Następnie wszyscy udali się do kościoła Świętego Leonarda w Mircu na mszę patriotyczną i także w kościele, na akademię patriotyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej imienia Kazimierza Kupczyka w Tychowie Starym. Szkoła sprawuje patronat nad leśnym pomnikiem.

Historia bitwy
Z Niemcami 6 sierpnia 1944 roku po stronie polskiej walczyło 250 partyzantów Batalionów Chłopskich, ze zgrupowań partyzanckich Jana Sońty, pseudonim “Oska”, dowodzonych przez kapitana Tadeusza Wojtyniaka „Bacę”. Wspomagało ich drugie tyle partyzantów radzieckich. Być może ten fakt sprawiał, że kilkanaście lat było dość cicho o tej wielkiej bitwie. Pamiętali tylko żyjący uczestnicy bitwy i ich rodziny. Teraz są duże uroczystości, ale nie wspomina się partyzantów radzieckich. Podczas bitwy zginął jeden partyzant radziecki, jeden polski był ranny. Niemców zginęło 52, a około 70 było rannych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie