Gmina Piekoszów – nadchodzi czas inwestycji!

Artykuł sponsorowany
Śmiało można powiedzieć, że obecne władze gminy Piekoszów wyprowadziły gminę ze skrajnego zadłużenia i z inwestycyjnej stagnacji. Od początku 2014 roku spłacono 25 milionów długu wraz z odsetkami, a gmina pozyskała na inwestycje ponad dziesięć milionów złotych. Miarą tego sukcesu jest wejście gminy na ścieżkę systematycznego rozwoju, i to takiego, który nareszcie odczują mieszkańcy.

- Jeszcze w 2013 roku gmina stała na skraju bankructwa. Dziś, po latach ciężkiej pracy, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że najgorsze mamy już za sobą. W pierwszej kolejności musieliśmy zacisnąć pasa i zacząć systematycznie spłacać zadłużenie. Powoli jednak wychodzimy na prostą i ruszamy z coraz większą ilością tak długo wyczekiwanych inwestycji. Nareszcie będziemy mogli sprostać oczekiwaniom naszych mieszkańców. Przyszła pora na zajęcie się rozwojem – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Rozwój gospodarki wodno-kanalizacyjnej i ochrona mieszkańców
Od samego początku władze gminy Piekoszów za jeden z priorytetów postawiły sobie rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Do najważniejszych inwestycji zaliczana jest budowa ujęcia wody w Lesicy, i 1,5 kilometrowego nowego wodociągu łączącego studnię w Lesicy z wieżą ciśnień w Zajączkowie. Gigantyczna inwestycja kosztuje ponad milion dwieście tysięcy złotych. Dzięki realizacji tego zadania lepsza jakościowo woda zostanie doprowadzona nie tylko do Zajączkowa, ale także Lesicy, Rykoszyna, Bławatkowa, Skałki, Jeżynowa, Młynki i Wesoła. Woda z nowego ujęcia popłynie lada dzień.

Niemalże w tym samym czasie ruszyła budowa kolejnych nitek wodociągowych w innych częściach gminy. Wykonano kanalizację sanitarną wraz z przepompownią w Janowie Górnym, kanalizację przy ulicy Wolności w Piekoszowie, wodociąg w Zajączkowie, na odcinku Łaziska-Rykoszyn i Julianów – Micigózd, a także w Piekoszowie przy ulicy Poziomkowej. Tylko w tym roku powstanie blisko trzy kilometry nowych wodociągów. Na tym jednak nie koniec. Już powstaje projekt nitki wodociągowej łączącej Podzamcze Piekoszowskie z ulicą Jarzębinową w Piekoszowie. Realizacja inwestycji pozwoli na odłączenie mieszkańców tej części gminy od studni Piekoszów II i podanie wody z ujęcia Szczukowskie Górki. Budowa nowego wodociągu rozpocznie się zaraz po zakończeniu projektowania i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Pełną parą idą prace związane z budową kanału krytego do odprowadzania oczyszczonych ścieków komunalnych do cieku Babia. Inwestycja kosztować będzie blisko 1 milion 200 tysięcy złotych. Warto dodać, że na inwestycję pozyskano 85 procent pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, która w dwudziestu procentach będzie umarzalna. Tylko w tym roku zainwestowano blisko 2,5 miliona złotych w inwestycje, które mają polepszyć jakość wody. - Wszystkie prace sukcesywnie zmierzają do tego, aby mieszkańcy mieli zdrową i czystą wodę – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Budowa dróg i chodników dla komfortu i bezpieczeństwa
W gminie Piekoszów stawia się także na rozbudowę infrastruktury drogowej. Powstają drogi z własnego budżetu gminy, ale również dzięki pozyskanym dofinansowaniom zewnętrznym, jak chociażby pozyskanym na przebudowę ulicy Wiosennej i Leśnej w Bławatkowie oraz ulicy Różanej w Rykoszynie, gdzie powstały nie tylko nowe drogi, ale i chodniki. Łączna wartość tych inwestycji opiewała na kwotę 771 tysięcy złotych, z czego blisko pół miliona złotych to unijne dofinansowanie, czy też droga w Zajączkowie o warości ponad milion dwieście tysięcy. Kolejną dużą inwestycją drogową na terenie gminy Piekoszów była budowa drogi powiatowej na odcinku Micigózd-Podzamcze-Szczukowice o łącznej długości blisko 3 kilometrów wraz z chodnikami. Koszt zadania oszacowano na 3 miliony 400 tysięcy złotych, z czego 900 tysięcy dołożyła Gmina Piekoszów. Trzeba przyznać, że była to bardzo duża i znacząca inwestycja. Podobnie jak przebudowana na długości blisko 3 kilometrów droga wojewódzka od węzła Jaworznia do Piekoszowa na trasie S7 wraz z chodnikami, zjazdami do posesji, przystankami autobusowymi, odwodnieniem i poboczami. To zadanie kosztowało blisko 4 miliony złotych, z czego zarządca drogi pozyskał aż 85 procent unijnego dofinansowania. W sumie na terenie gminy Piekoszów od 2014 roku wybudowano blisko 9 kilometrów dróg i trzy i pół kilometra chodników.

Pozyskane miliony na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Bez wątpienia do najważniejszych inwestycji należą te dotyczące całej gminy, jak chociażby termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. W pierwszej kolejności rozpoczęto termomodernizację Szkoły Podstawowej w Łosieniu, Urzędu Gminy w Piekoszowie oraz Zakładu Usług Komunalnych. Na to zadanie władze gminy Piekoszów pozyskały blisko 2 miliony złotych dofinansowania, a prace powoli już dobiegają końca. Do końca 2020 roku kompleksową termomodernizację dodatkowo przejdzie jeszcze osiem budynków, w tym pięć szkolnych – w Brynicy, Szczukowskich Górkach, Jaworzni, Rykoszynie i Micigoździe, a także dwa budynki BCK przy ul. Wolności i budynek GOPS. Tą gigantyczną inwestycję szacuje się na kolejne 6 milionów złotych, z czego 85 procent kosztów zostanie pokrytych ze środków unijnych. - Po wykonaniu kompleksowej termomodernizacji obiekty użyteczności publicznej powinny zużywać aż o blisko 60 procent mniej energii. To oznacza oszczędności w ich utrzymaniu. Będzie tu nie tylko pięknie, ale także oszczędnie i ekologicznie, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na kolejne potrzebne inwestycje – mówi wójt, Zbigniew Piątek.

Wymienią ponad 2200 lamp na energooszczędne. Jest dofinansowanie!

Kolejne oszczędności już niebawem zostaną uzyskane dzięki wymianie oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy na energooszczędne oświetlenie typu LED z zastosowaniem najnowszych technologii systemu sterowania. 3 miliony 394 tysiące złotych unijnego dofinansowania pozyskały władze gminy Piekoszów na wymianę aż 2200 lamp sodowych na energooszczędne oświetlenie typu LED. Nowoczesne, lepsze i tańsze w użytkowaniu oprawy zamontowane będą na terenie całej gminy. Dzięki nowoczesnym oprawom energooszczędnym nie dość, że będzie jaśniej, to jeszcze można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną nawet połowę. - Realizacja tego zadania w każdym roku będzie przynosić spore oszczędności dla naszej gminy. Oszacowaliśmy, że w skali roku zaoszczędzimy nawet kilkaset tysięcy złotych na kosztach energii elektrycznej i konserwacji oświetlenia ulicznego. Warto też podkreślić, że w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną zmniejszy się także ilość emitowanego dwutlenku węgla. To inwestycja całkowicie proekologiczna, która wpłynie na czystość powietrza – tłumaczy wójt, Zbigniew Piątek.

Tutaj stawiają na edukację

Zbigniew Piątek, Wójt Gminy Piekoszów

Samorząd gminy Piekoszów inwestuje także w rozwój edukacji na terenie całej gminy. Funkcjonuje tu osiem szkół i placówek oświatowych wraz z publicznymi przedszkolami i oddziałami przedszkolnymi. Warto podkreślić, że w trosce o rozwój dzieci już od najmłodszych lat, w Piekoszowie działa także żłobek. Od 1 września 2017 roku do Żłobka Gminnego w Piekoszowie uczęszcza 38 dzieci. To o 12 maluchów więcej niż w latach ubiegłych. Nowe miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat 3 powstały dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach programu „Maluch+”. Kolejnym programem zrealizowanym na terenie gminy Piekoszów był program "Aktywna Tablica", w ramach którego do szkół trafiły tablice interaktywne, projektory, głośniki lub inne urządzenia pozwalające na przekaz dźwięku, a także interaktywne monitory dotykowe. Każda placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 17,5 tysiąca złotych, z czego 80% pochodziło z rządowego programu „Aktywna tablica”, a 20% to środki przekazane przez władze gminy Piekoszów. Warto przypomnieć, że „Aktywna tablica” to nie jedyny rządowy projekt na terenie gminy Piekoszów, jaki był realizowany przez tutejsze szkoły dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. W ubiegłym roku, siedem szkół realizowało także rządowy projekt wojewody świętokrzyskiego „Razem bezpieczni”, na który pozyskano dofinansowanie w kwocie 50 tysięcy 800 złotych. W ramach programu szkoły organizowały warsztaty o charakterze psychologiczno – pedagogicznym, a także spotkania integracyjne. Zakupiony został również drobny sprzęt rtv, akcesoria sportowe, artykuły biurowe, materiały i gadżety promocyjnych.

Bezpłatny dostęp do internetu i pracownie informatyczne o najwyższym standardzie
W ostatnich dniach wszystkie szkoły z terenu gminy Piekoszów podpisały umowy na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jest to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Darmowy internet szkoły będą miały dostarczane przez dziesięć lat.

To będzie stanowić doskonałe uzupełnienie do realizowanego właśnie projektu mającego na celu podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. W jego ramach szkoły zostaną doposażone w sprzęt komputerowy, utworzone będą także pracownie komputerowo – terminalowe, a nawet będą zakupione roboty do programowania i dywany interaktywne. Całość projektu opiewa na kwotę blisko 900 tysięcy. Z nowoczesnych technologii i zajęć skorzysta ponad tysiąc uczniów z sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów począwszy od zerówki aż do klas ósmych.

Warto też przypomnieć, że to właśnie w Piekoszowie od bieżącego roku szkolnego funkcjonują klasy dwujęzyczne. Nauczanie dwujęzyczne jest nowoczesną i innowacyjną formą nauczania języka obcego, która zdobywa coraz większe uznanie wśród państw Unii Europejskiej. Poza tym, z początkiem roku w szkole w Piekoszowie powstały sale językowe. Są wyposażone w najwyższej jakości sprzęt do nauki języków, jakich nie powstydziłyby się największe szkoły językowe. Specjalne oprogramowanie, zaawansowana technologia cyfrowa oraz nowoczesne rozwiązania stanowią przełom w nauce języków obcych. Pracownie pozwalają na większą efektywność nauczania, skuteczne doskonalenie wymowy oraz umiejętności rozumienia ze słuchu. Dwie profesjonalne multimedialne pracownie kosztowały nieco ponad 110 tysięcy złotych.

Opieka zdrowotna i społeczna
Powstanie również Klub Seniora w ramach rządowego programu "Senior+". Dla władz gminy Piekoszów ważną kwestią jest także pomoc społeczna i wsparcie zdrowotne mieszkańców. Aż tysiąc najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy otrzymało paczki żywnościowe w ramach ministerialnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Na terenie gminy Piekoszów uruchomiono także program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i meningokokom. Poza tym, władze gminy doposażyły trzy szkolne gabinety lekarskie ze środków pozyskanych od Wojewody Świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek. Corocznie zwiększana jest liczba miejsc w żłobku gminnym, przy wykorzystaniu środkó rządowych z programu Maluch Plus.

Z roku na rok powiększa się liczba osób pragnących mieszkać na terenie gminy Piekoszów. Czyste powietrze, piękne widoki i jednocześnie bliskie położenie miasta wojewódzkiego, a także edukacja na najwyższym poziomie stanowią czynniki doskonale sprzyjające tworzeniu nowych miejsc zamieszkania. Po wielu miesiącach stagnacji i konieczności realizowania planu naprawczego gmina Piekoszów nareszcie rozpoczyna nowy etap inwestycyjny.
Agnieszka Olech

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie