MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Pińczów inwestuje w kolektory słoneczne. Będzie ekologicznie i oszczędnie

Agata Chrobot
W gminie Pińczów jest już 776 instalacji kolektorów słonecznych, w tym roku będzie kolejnych 230.
W gminie Pińczów jest już 776 instalacji kolektorów słonecznych, w tym roku będzie kolejnych 230. Paweł Poros
W latach 2014–2015 na terenie gminy Pińczów zamontowano aż 776 instalacji kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych. To nie koniec inwestycji - do 31 sierpnia pojawi się kolejnych 230.

Dodatkowo gmina Pińczów podpisała również umowę z firmą OPEUS Energia dotyczącą zaprojektowania i wykonania ogniw fotowoltaicznych, czyli ogniw, w których następuje przemiana energii promieniowania słonecznego - światła w energię elektryczną, na czterech budynkach użyteczności publicznej w gminie.

- W bieżącym roku podpisaliśmy umowę z firmą Flexipower GROUP z siedzibą w Pabianicach na montaż kolejnych 230 kolektorów słonecznych dla budynków mieszkalnych. Zadanie to realizowane jest ze środków Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy w ramach Projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego” - poinformował Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Zamontowany układ solarny przez okres pięciu lat od odbioru końcowego pozostaje własnością gminy. Po jego upływie mieszkaniec nabywa prawo własności do niego. Całkowita kwota montażu 776 instalacji kolektorów słonecznych wyniosła około 7 560 000 złotych, z czego dofinansowanie to 5 178 017,05 złotych. Nowe umowy na montaż 230 kolektorów są realizowane na bieżąco. Na poszczególne części kolektorów słonecznych obowiązuje gwarancja: kolektory słoneczne – 10 lat, podgrzewacze – 7 lat, pozostałe urządzenia – 5 lat. Wszelkie usterki, wady lub awarie należy zgłaszać do Urzędu Miejskiego.

Gmina Pińczów podpisała również umowę z firmą OPEUS Energia dotyczącą zaprojektowania i wykonania ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Pińczów.

Zadanie to jest realizowane w ramach projektu pod nazwą „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego”. Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W ramach podpisanej umowy, ogniwa fotowoltaiczne zamontowane zostaną na budynkach użyteczności publicznej: Pływalni Miejskiej Delfinek o mocy 80 KW, Urzędzie Miejskim w Pińczowie o mocy 35 KW, Oczyszczalni Ścieków w Gackach o mocy 80 KW, Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pińczowie o mocy 80 KW.

Główne korzyści z ogniw fotowoltaicznych to przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców poprzez egzystencję w czystym i zdrowym środowisku, poprawa stanu środowiska naturalnego, oszczędności finansowe dla mieszkańców (niższe koszty uzyskania energii elektrycznej) oraz wzrost atrakcyjności turystycznej obszaru objętego projektem.

Koszt montażu ogniw fotowoltaicznych na 4 budynkach użyteczności publicznej to 364 687, 50 złotych netto, a dofinansowanie wynosi 85 procent kwoty netto. Umowa zostanie zrealizowana do 31 października tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie