Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Połaniec pięknieje. Pojawia się coraz więcej zieleni (ZDJĘCIA)

MBR
Nasadzenia i ścieżka rowerowa przy ulicy Jana Pawła II w Połańcu.
Nasadzenia i ścieżka rowerowa przy ulicy Jana Pawła II w Połańcu. UMiG Połaniec
Na ulicach Połańca i gminy Połaniec można zauważyć coraz więcej nowych nasadzeń. To efekt działań, na które samorząd przeznaczył blisko 3 miliony złotych.

W 2016 roku gmina Połaniec pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 2,5 miliona złotych na zadanie, które miało na celu dalszy rozwój gminy w kierunku polepszenia komfortu życia mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, rekreacji i sportu. W ramach projektu wykonano między innymi wiele nowych nasadzeń oraz wybudowano ścieżki rowerowe i chodniki. Całość inwestycji wyniosła 2,9 milionów złotych, co oznacza, że samorząd dołożył do niej wyłącznie 400 tysięcy złotych. Wykonawcą został Zakład Remontowo - Budowlany Mieczysław Dudek. Na początku wykonano ścieżkę rowerową o nawierzchni asfaltowej wraz z chodnikiem i obiektami małej architektury oraz zagospodarowano zielenią teren przy ulicy Jana Pawła II. W okolicy pojawiły się ławki z koszami na śmieci, karmniki, budki lęgowe, domki dla owadów, nasadzenia kwiatów, rabat ,drzew, krzewów i trawników. Nowa ścieżka rowerowa wraz z chodnikiem pojawiła się także przy ulicy Widokowej, a kolejne nasadzenia zagościły przy ulicach: Kościuszki, Batalionów Chłopskich i 11 listopada.

- Głównym celem realizowanego zadania jest poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez rozwój oraz zwiększenie ilości terenów zielonych. Stworzenie miejsc bogatych w różnorodną roślinność wpłynęło nie tylko na atrakcyjność gminy, ale przede wszystkim na poprawę jakości życia jej mieszkańców - powiedział burmistrz Połańca, Jacek Tarnowski.

W ramach prac stworzono wielopiętrowe i różnogatunkowe kompozycje zieleni z wykorzystaniem traw, bylin, krzewów oraz drzew. Stworzono przez to odpowiednie warunki dla ptaków, owadów i mniejszych zwierząt, co w istotny sposób zwiększy różnorodność biologiczną. Dzięki odpowiedniemu układowi i doborze roślinności powstała także zapora przed hałasem spowodowanym między innymi ruchem ulicznym. Dobierając szatę roślinną wzięto również pod uwagę by były to rośliny o małych wymaganiach, odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz dobrze znoszące zasolenia i odporne na niską temperaturę i suszę. Łączna powierzchnia terenów zieleni objętych projektem to 3,2 hektary. Dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu obejmuje obszar o powierzchni 1,4 hektara.

- Po realizacji tego zadania możemy docenić jak olbrzymią rolę pełni zieleń w mieście, która służy wszystkim mieszkańcom - tym w domach jednorodzinnych, jak i mieszkającym na osiedlach mieszkaniowych - zarówno osobom miejscowym, jak i przyjezdnym. W 7 miejscach w Połańcu nowa zieleń wprowadziła do sylwetki miasta urozmaicenie, koloryt i dziś stanowi teren wypoczynku i rekreacji.

Dzięki oszczędnościom uzyskanym w tym zadaniu wynoszącym 200 tysięcy złotych podjęto decyzję o kolejnych nasadzeniach tym razem przy ulicach: Czarnieckiego, Madalińskiego i Żapniowskiej, gdzie obecnie trwają prace. Całkowita wartość inwestycji to 225 192,71 złotych z czego wkład gminy wynosi 33 778,91 złotych, a dofinansowanie 191 413,80 złotych. Wykonawcą została firma Handlowo-Usługowa Bogusław Roguz, a termin zakończenia prac przewidziany jest na 30 czerwca.

Zieleń przy ciągach komunikacyjnych nie tylko zdobi, ale również wpływa odpowiednio na mikroklimat. Dobór roślin do tych miejsc został przemyślany oraz dostosowany do istniejących warunków, tak aby nie utrudniać komunikacji. Rośliny na tereny przyuliczne, będą odporne na okresową suszę czy zanieczyszczenia - tłumaczy Jacek Tarnowski.

Warto wspomnieć, iż prace związane z przyszłym utrzymaniem i pielęgnacją rabat kamiennych w tych miejscach będą dużo łatwiejsze i tańsze, aniżeli gdyby były wykonane w inny sposób. Tego typu rabaty nie będą tak porastały chwastami jakby wykorzystano materiał typu kora, przez co nie będą wymagały plewienia. Żwiru nie wywiewa również wiatr (co ma miejsce w przypadku kory) i właściwie nie wymaga uzupełniania. Podkreśla za to pokrój roślin i ładnie wygląda o każdej porze roku. Jednak na wizualne efekty końcowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Źródło: UMiG Połaniec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie