Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sitkówka-Nowiny to nie tylko przemysł. Zobacz, jakie proekologiczne działania podejmuje

Paulina Baran
Redakcja
W 2016 roku przyjęty został „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Sitkówka-Nowiny na lata 2015-2020”, który wyznacza główne kierunki działań między innymi w zakresie poprawy jakości powietrza. Jego najważniejszym celem jest uzyskanie mniejszego zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

Wśród podstawowych zadań wymienić należy wymianę lub likwidację niskosprawnych źródeł spalania paliw na niskoemisyjne w obiektach sektora komunalno-bytowego, budynkach użyteczności publicznej, termomodernizację obiektów budowlanych, rozbudowę sieci ciepłowniczej i gazowniczej oraz podłączenie nowych obiektów, przebudowę i modernizację dróg, a także budowę dróg rowerowych.

Cieplej w szkołach

W ostatnim czasie gmina Sitkówka-Nowiny podjęła wiele działań w celu realizacji założeń „Planu gospodarki niskoemisyjnej”, między innymi uzyskując dofinansowanie od zarządu województwa świętokrzyskiego na termomodernizację budynków oświatowych w Bolechowicach i Kowali. W budynkach zostaną przeprowadzone kompleksowe prace termomodernizacyjne mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii (instalacji fotowoltaicznej), modernizację centralnego ogrzewania, docieplenie dachu i częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wartość dofinansowania wynosi 1 180 307,13 złotych.

Warto dodać, że w ciągu ostatniego roku uzyskano dofinansowanie na termomodernizację budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach oraz budynku ośrodka zdrowia w Sitkówce. Łączna wartość dofinansowania wyniosła 1 227 395,99 złotych.

Jaśniej na ulicach

Zwiększenie efektywności energetycznej na obszarze gminy Sitkówka-Nowiny poprzez obniżenie mocy zainstalowanych urządzeń oświetleniowych to jedno z zadań „Planu gospodarki niskoemisyjnej”. Wdrożenie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego o najwyższych parametrach użytkowych doprowadzi do redukcji wydatków na energię elektryczną i konserwację punktów świetlnych. Nie bez znaczenia jest również istotne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, wynikających z produkcji energii elektrycznej oraz ograniczenie zużycia paliw pierwotnych.

W tym celu w dniu 8 września 2017 roku wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz zawarł umowę z firmą Electronics Control Systems S.A -  wykonawcą zadania pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny”. Zakres działań obejmuje wszystkie miejscowości gminy: Nowiny, Zagrody, Zgórsko, Kowala, Kowala Mała, Wola Murowana, Bolechowice, Szewce, Zawada, a także oświetlenie przy drodze wojewódzkiej numer 762.

Należy podkreślić, że dotychczas aż 90% opraw na terenie gminy była wyposażona w wysokoprężne lampy sodowe, jest ich około 90 procent. Teraz to się zmieni, a w odniesieniu do lamp sodowych lampy LED dadzą oszczędność energii około 53 procent. Zakres inwestycji obejmie 30 procent całego oświetlenia na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. Będzie to łącznie 521 punktów oświetleniowych. Dodatkowo projekt  obejmie wymianę 119 słupów oświetleniowych wraz z zasilaniem kablowym przy  drodze wojewódzkiej numer 762 oraz modernizację 18 szaf sterujących oświetleniem. Wartość inwestycji wyniesie 1.783.500 złotych. Również na to zadanie gmina uzyskała dofinansowanie. Kwota 1 103 240,00 złotych na  realizację projektu zostanie przekazana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Kotłownia niemal na ukończeniu

Rozpoczęte wiosną tego roku prace modernizacyjne kotłowni węglowo-pelletowej powoli dobiegają końca. Z początkiem października kotłownia będzie gotowa na dostawę ciepła dla osiedla Nowiny. Została ona wyposażona w urządzenia o wysokiej sprawności, które pozwolą zapewnić poziom emisji zgodny z najnowszymi standardami. Nowoczesne urządzenia pozwolą zminimalizować wpływ kotłowni na jakość powietrza w jej obrębie, pozwalając jednocześnie na ekonomiczne eksploatowanie w stosunku na przykład do kotłowni gazowej. Nowoprojektowana kotłownia pozwoli również znacząco zwiększyć sprawność wytwarzanego ciepła w stosunku do istniejącego przestarzałego obiektu.
Choć realizowane inwestycje wymagają wielomilionowych nakładów, z pewnością się opłacają. Chodzi nie tylko o istotną poprawę jakości powietrza i redukcję zanieczyszczeń powietrza poprzez obniżenie ilości substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliwa, ale również ograniczenie zużycia i kosztów energii używanej przez odbiorców i zwiększenie komfortu korzystania z budynków i instalacji.

ZOBACZ TAKŻE:
Wypadek na 94 Sosnowiec

(Źródło:dziennikzachodni.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie