Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Stopnica inwestuje w zieloną energię. Pieniądze na fotowoltaikę dla mieszkańców

Michał Kolera
Michał Kolera
Gmina Stopnica otrzymała 1 938 000 złotych wsparcia rządowego dla gmin popegeerowskich w ramach programu Polski Ład. Za te pieniądze chce pomóc mieszkańcom przestawić się na zieloną energię.

Samorząd otrzymał prawie dwa miliony na projekt "Gmina Stopnica - Gmina Stopnica Obszarem Zielonej Energii- montaż ogniw fotowoltaicznych na nieruchomościach mieszkańców".

Przedsięwzięcie ma mieć charakter parasolowy, to znaczy taki, w którym mieszkańcy uzyskują dotację na fotowoltaikę za pośrednictwem samorządu.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii na terenie Gminy Stopnica poprzez zwiększenie wielkości lokalnej produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, poprawę jakości powietrza, podniesienie jakości i poziomu życia mieszkańców, wygenerowanie oszczędności w wydatkach mieszkańców na energię elektryczną - wyjaśnia Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza Stopnicy.

- Instalacje fotowoltaiczne zamontowane zostaną na nieruchomościach stanowiących własność mieszkańców Gminy Stopnica. Projekt zakłada wykonanie i montaż około 150 instalacji ogniw fotowoltaicznych o mocy w przedziale około 3-5 kilowatów. Planowana inwestycja jest zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju, ponieważ zakłada ograniczenie zanieczyszczania środowiska, które obecnie ma miejsce na skutek wykorzystywania energii elektrycznej powstającej ze źródeł konwencjonalnych, głównie węgla. Projekt realizowany będzie na obszarze miasta i gminy Stopnica, w miejscowościach, z których mieszkańcy złożą wniosek o udział w realizacji projektu. Docelowo ogniwa fotowoltaiczne będą stanowić własność mieszkańców - dodaje.

Mieszkańcy mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie do 31 sierpnia 2022. Planowany termin realizacji inwestycji to 2023 rok.

Oto założenia projektu. Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona jest na cele socjalno-bytowe (mieszkalne). Szacunkowa wartość instalacji to 3 kilowaty- 15 000 złotych; 4 kilowaty- 20 000 złotych; pięć kilowatów- 25 000 złotych. Wartość dofinansowania to minimum 50 procent wartości inwestycji. Szacunkowy wkład własny mieszkańca wynosić będzie maksimum 50 procent wartości instalacji (od 7 500 do 12 500 złotych). W projekcie będą mogły brać jedynie udział nieruchomości zamieszkałe, a w przypadku gdy instalacja ma być zamontowana na dachu, pokrycie dachowe nie może zawierać azbestu. O wstępnym zakwalifikowaniu do realizacji projektu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie