Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Włoszczowa ma budżet. Radni uchwalili go na ostatniej w roku sesji Rady Miejskiej. Zobacz, na co pójdą pieniądze [WIDEO, ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
W przedostatnim dniu roku radni miejscy uchwalili przyszłoroczny budżet gminy Włoszczowa. Za było 13 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek podziękował Radzie Miejskiej.

Wydatki są planowane na poziomie 95.524.874 złotych, z tego wydatki bieżące 89.150.607,19 złotych a wydatki majątkowe (inwestycyjne) 6.374.266,81 złotych. Planowane dochody to kwota 90.724.462 złotych.

Najwięcej wydatków pochłonie oświata, to kwota 33,8 miliona złotych, następnie pomoc społeczna 32 miliony złotych, w tym świadczenia rodzinne 500 Plus aż 19 milionów złotych. Dotacje celowe z budżetu państwa na zadania zlecone to kwota 26,4 miliona złotych. Subwencja oświatowa przekazywana z budżetu państwa wyniesie 15.232.349 złotych, natomiast wydatki oświatowe, które powinna pokrywać subwencja 21.849.136 złotych. Tak więc samorząd Włoszczowy do zadań oświatowych musi dołożyć w przyszłym roku z własnych dochodów kwotę 6,6 miliona złotych.

Dotacje podmiotowe dla przedszkoli i szkół niepublicznych wyniosą 3 miliony złotych. Dotacje celowe w tym dla stowarzyszeń stanowią ponad 680 tysięcy złotych.

Na utrzymanie, remonty oraz przebudowę dróg gminnych zaplanowano kwotę 4,5 miliona złotych. Najwięcej inwestycji w 2021 roku realizowanych będzie w zakresie infrastruktury drogowej, zaplanowano na nie kwotę 3 milionów złotych, z czego 2 miliony złotych to środki z Funduszu Rozwoju Inwestycji Lokalnych. W planach jest m.in. przebudowa ulic Konopnickiej (150 tysięcy złotych) oraz Brożka (ponad 680 tysięcy złotych na wkład własny, gmina chce pozyskać pieniądze zewnętrzne).

Gospodarka komunalna pochłonie 5,2 miliona złotych, w tym gospodarka odpadami komunalnymi 2,3 miliona złotych.

Na kulturę planuje się wydatkować kwotę 2,8 miliona złotych, zawiera funkcjonowanie Biblioteki Publicznej oraz Domu Kultury we Włoszczowie.

Na kulturę fizyczną i sport planuje się wydać 4,1 miliona złotych, najwięcej z tej kwoty pójdzie na utrzymanie i funkcjonowanie obiektów sportowych: 3,6 miliona złotych.

W nadchodzącym roku zaplanowano kwotę 550 tysięcy złotych na dokończenie projektu unijnego „Kompleksowa rewitalizacja centrum Włoszczowy”, za którą wykonane zostaną wiaty śmietnikowe na osiedlach oraz monitoring miejski.

Zmodernizowane zostaną kolejne kotłownie w szkołach w Łachowie, Kurzelowie oraz budynku Urzędu Gminy Włoszczowa - ich łączny koszt to kwota 550 tysięcy złotych.

Zaplanowano również wydatki w kwocie ponad 600 tysięcy złotych funduszy sołeckich dla 25 sołectw. W budżecie pojawiła się budowa świetlicy w Silpi i zabezpieczenie 50 tysięcy złotych na dokumentacje projektowe, budowa budynków socjalnych przy ulicy Wąskiej we Włoszczowie (300 tysięcy złotych). W budżecie są też zabezpieczone pieniądze na dalszą modernizację sieci ciepłowniczej (50 tysięcy złotych). Samorząd planuje również dostosowanie budynku Urzędu Gminy we Włoszczowie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na ten cel w kasie gminy będzie 250 tysięcy złotych.

Ochotnicze Straże Pożarne mogą liczyć na kwotę 199.543,60 złotych.

Każdego roku sesje budżetowe wzbudzają wiele emocji. I nie ma się co dziwić. Każdy z radnych i sołtysów chce zrobić jak najwięcej dla swojej miejscowości. Jednak burmistrz musi patrzeć na gminę globalnie i starać się zawsze znaleźć takie rozwiązania, które będą najkorzystniejsze dla mieszkańców. Budżet powstaje dzięki współpracy z Radą Miejską, a także dzięki wielu wspólnym analizom, dyskusjom i rozmowom, a wreszcie dzięki ogromnej pracy Wydziału Finansowego, który przygotowuje projekt budżetu.

- To kolejny ambitny budżet, jaki planujemy zrealizować, pomimo panującej pandemii. Nie zatrzymała ona realizacji tegorocznego budżetu, wierzymy, że tym bardziej nie zatrzyma ona realizacji zaplanowanych na przyszły rok inwestycji - mówi burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Projekt budżetu radni otrzymali do 15 listopada. Został zaopiniowany przez Regionalną Izbę Rachunkową. Ponieważ gmina otrzymała ponad 2 miliony złotych z Funduszu Rozwoju Inicjatyw Lokalnych skarbnik Dariusz Górski dokonał autokorekty. Regionalna Izba Obrachunkowa ponownie zaopiniuje budżet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie