Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Włoszczowa świeci dobrym przykładem. Oszczędza energię we własnych obiektach. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Gmina Włoszczowa zadbała o zieloną energię i proekologiczne projekty. Na zdjęciu instalacja fotowoltaiczna na Domu Kultury we Włoszczowie.
Gmina Włoszczowa zadbała o zieloną energię i proekologiczne projekty. Na zdjęciu instalacja fotowoltaiczna na Domu Kultury we Włoszczowie. UG Włoszczowa
Gmina Włoszczowa świeci dobrym przykładem. Postanowiła oszczędzać energię we własnych obiektach, tak, jak się da, zanim nadszedł kryzys.

Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – takie decyzje już podejmują włodarze gmin z województwa świętokrzyskiego na ograniczenia zużycia energii. Ceny poszybowały w górę, ograniczenia są nieuniknione - podkreślają samorządowcy. Gmina Włoszczowa przez ostatnie 8 lat pracowała nad takim rozwiązaniami, które będą mogły przynieść oszczędności i będą miały wpływ na energetyczne bezpieczeństwo mieszkańców. Zanim przyszły zagrożenia braku opału, wzrostu cen energii (a być może kłopotów z dostawami), Włoszczowa zadbała o zieloną energię i proekologiczne projekty.

W pierwszej kolejności Gmina Włoszczowa zainstalowała panele fotowoltaiczne na Domu Kultury, dwóch szkołach podstawowych w mieście (numer 1 i 2), Przedszkolu Samorządowym numer 3, szkole w Koniecznie, świetlicach wiejskich w Nieznanowicach i Rząbcu oraz na budynku Urzędu Gminy. Koszt tych inwestycji wyniósł łącznie ponad 400 tysięcy złotych. W przypadku sołectw część pieniędzy pochodziła z ich funduszu. Tak było w przypadku Nieznanowic (20 tysięcy złotych) i Rząbca (17 tysięcy złotych).

Potem samorząd zainwestował kolejne 700 tysięcy w energię ze słońca. Panele fotowoltaiczne mają pojawiły się na budynkach Biblioteki Publicznej, przedszkola numer 2, szkoły w Bebelnie, pływalni, hali Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Szkoły Podstawowej numer 1 przy ulicy Wiśniowej.

To nie koniec proekologicznych i energooszczędnych inwestycji. Gmina Włoszczowa otrzymała prawie 3,4 miliona złotych na docieplenie czterech szkół i jednego przedszkola: włoszczowskiej „jedynki” i „dwójki”, Czarncy i Kurzelowa (szkoła z przedszkolem). Cały projekt pochłonął blisko 4 miliony złotych. Na budynkach szkół pojawiły się nowe elewacje, właśnie panele fotowoltaiczne do pozyskiwania prądu ze słońca, wewnątrz wymienione zostało oświetlenie na ledowe oraz zmodernizowane instalacje centralnego ogrzewania. Ledy pojawiły się tego lata na głównych traktach miasta.

Władze gminy promują proekologiczne rozwiązania także wśród mieszkańców. - Udało nam się pozyskać środki europejskie, dzięki którym w gospodarstwach domowych i indywidualnych powstało 221 instalacji fotowoltaicznych i 154 instalacje solarne do podgrzewania wody - wymienia Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy. - Inwestowanie w zieloną energię to inwestowanie w zdrowie nasze i naszych dzieci. Ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła a nawet termomodernizacja - to w dzisiejszych czasach konieczność - podkreśla burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

- Przygotowujemy się jednak do pewnych ograniczeń wykorzystania energii elektrycznej poprzez na przykład wyłączanie świątecznych iluminacji ulicznych. Nadchodzące Boże Narodzenie będzie doświetlone w Rynku - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Zobaczmy jak wyglądało inwestowanie w zieloną energię tylko w tym roku:

− zaprojektowanie i dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej na budynku Urzędu Gminy (moc instalacji: 24,75 kW), wartość inwestycji wyniosła 137 851,02 złotych brutto,

− zaprojektowanie i dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej na budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Koniecznie (moc instalacji: 20,475 kW), wartość inwestycji wyniosła 77 340,56 złotych brutto,

− zaprojektowanie i dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej na budynku Szkoły Podstawowej Filia w Łachowie (moc instalacji: 9,90 kW), wartość inwestycji wyniosła 43 036,47 złotych brutto,

− zaprojektowanie i dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej na budynku świetlicy wiejskiej w Nieznanowicach (moc instalacji: 5,915 kW), wartość inwestycji wyniosła 29 652,84 złotych brutto,

− zaprojektowanie i dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej na gruncie przy budynku świetlicy w miejscowości Rząbiec (moc instalacji: 9,90 kW), wartość inwestycji wyniosła 43.036,47 złotych brutto.

Instalacje fotowoltaiczne na budynkach gminnych:
Przedszkole Samorządowe w Kurzelowie - 2,75 kilowata (kW), Szkoła Podstawowa w Kurzelowie - 10,45 kW, Szkoła Podstawowa w Czarncy - 10,45 kW, Zespół Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie - 22 kW, Szkoła Podstawowa numer 2 we Włoszczowie - 21,18 kW, Szkoła Podstawowa w Łachowie - 9,90 kW, świetlica w Rząbcu - 9,90 kW, świetlica w Nieznanowicach - 5,915 kW, Urząd Gminy Włoszczowa - 24,75 kW, Samorządowe Centrum Oświaty we Włoszczowie - 9,90 kW, Przedszkole Samorządowe numer 3 we Włoszczowie - 10,08 kW, Dom Kultury we Włoszczowie - 12,76 kW, Klekot - 2,80 kW, Szkoła Podstawowa w Koniecznie - 20,475 kW, Szkoła Podstawowa w Bebelnie - 16,05 kW, przedszkole w Bebelnie - 4,815 kW, Szkoła Podstawowa numer 1 we Włoszczowie - 8,80 kW, Przedszkole Samorządowe numer 2 we Włoszczowie - 25,145 kW, Biblioteka Publiczna we Włoszczowie – 14,98 kW, hala Ośrodka Sportu i Rekreacji - 49,95 kW, basen Nemo - do 50,00 kW (termin realizacji do końca kwietnia). Łączna moc - 318,2 kW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie