Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu starachowickiego szukują się na nowy rok szkolny. Jest wiele pomysłów, jak zwiększyć bezpieczeństwo (ZDJĘCIA)

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie Teresa Szymczak prezentuje dyspenser funkcjonujący w tej i wszystkich szkołach w gminie.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie Teresa Szymczak prezentuje dyspenser funkcjonujący w tej i wszystkich szkołach w gminie. Rajmund Gębura, UG Brody
Przedszkola i publiczne szkoły podstawowe w powiecie starachowickim przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego w reżimie sanitarnym. W gminach mają ciekawe pomysły, jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli.

Nowy rok szkolny to prawdziwe wyzwanie dla samorządów i dyrektorów placówek oświatowych. Dostosowanie się wymogów sanitarnych ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji i Głównego Inspektora Sanitarnego nie jest łatwe, a i tak nie daje żadnej pewności, czy uda się zachować reżim sanitarny tam, gdzie uczyć się będą najmłodsi. Zobaczmy, jakie pomysły mają dyrektorzy szkół w gminach powiatu, aby w jak największym stopniu uchronić dzieci i nauczycieli przez ewentualnym niebezpieczeństwem.

Brody
- Nowością w naszej gminie będą automatyczne dyspensery do dezynfekcji rąk, w które wyposażone zostały wszystkie szkoły - mówi Dorota Grudnicka - Glina, dyrektorka Centrum Usług Wspólnych w Urzędzie Gminy Brody. - W placówkach będą funkcjonowały po 2 wejścia, na korytarzach wyznaczono ciągi do poruszania się w różnych kierunkach, szatnie zostały podzielone tak, aby nie kumulować w nich ilości dzieci jednocześnie z nich korzystających. W tym celu w szkołach będą stosowane 2 rodzaje sygnałów na przerwę. Jeden dla dzieci młodszych, drugi dla starszych. Szkoły w naszej gminie są na tyle duże, że spełniają warunki metrażowe, ponadto w każdej wydzielone zostało pomieszczenie na izolatorium. Nie ma potrzeby aby zajęcia prowadzić na dwie zmiany. Nie przewidujemy na razie robienia nauczycielom testów, w zamian każdy otrzyma przyłbicę i inne środki ochrony indywidualnej. Oczywiście jesteśmy zaopatrzeni w płyny, żele i inne środki dezynfekujące.
W przedszkolach prawdopodobnie wprowadzone zostaną deklaracje co do przychodzenia dzieci.

Mirzec
Mówi Agata Mundzik, kierowniczka Centrum Usług Wspólnych Urzędu Gminy w Mircu: - Jesteśmy przygotowani, aby z całą starannością wypełnić wszystkie procedury narzucone przez ministerstwo i kuratora we wszystkich szkołach i placówkach przedszkolnych. Jesteśmy zaopatrzeni w środki czystości i do dezynfekcji, nauczyciele dodatkowo dostaną przyłbice ochronne. Obecnie dyrektorzy zastanawiają się nad godzinami rozpoczynania zajęć. Jest taki plan, aby na godzinę 7.10 przychodziły dzieci starsze, średnie na godzinę 8 a maluchy na 9. Pozwoli to na uniknięcie tłoku w szatniach. Procedury są opracowywane przez dyrektorów.

Pawłów
- Już wcześniej zakończyliśmy postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i wszędzie mamy komplet, a rodzice deklarowali, że dzieci będą chodzić - mówi kierowniczka referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy Róża Koszarska. - Lekcje będą się odbywać na 1 zmianę, nie ma też konieczności zajęć mieszanych, czyli zdalnych i stacjonarnych. Sal lekcyjnych mamy na tyle, że każda klasa będzie korzystać ze swojej, bez konieczności przemieszczania się. Placówki zostaną podzielone na strefy. Strefa 0 to będ maluchy, strefa 1 klasy I - IV i strefa 2 dla klas starszych. W tej sytuacji najlepsze warunki maja uczniowie w Rzepinie, gdzie są 2 budynki. W razie zakażenia wystarczy odseparować konkretną strefę, bez konieczności zamykania szkoły. Gmina postanowiła ponadto przeznaczyć 100 tysięcy złotych na zakup kamer termowizyjnych. Będą zamontowane przy każdym wejściu do szkół i z bezpiecznej odległości będzie można mierzyć uczniom temperaturę, co będzie monitorował pracownik szkoły.

Wąchock
- W 3 szkołach naszej gminy są dobre warunki lokalowe przy stosunkowo niedużej liczbie uczniów - mówi burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela. - W tej chwili mamy jednak kłopot w szkole w Parszowie, bowiem rozpoczęty tam remont sanitariatów skończy się dopiero w październiku. Do tego czasu będziemy dowozić dzieci z Parszowa do Wąchocka, do budynku po gimnazjum. To tylko 7 minut. Jesteśmy dobrze zaopatrzeni w środki czyszczące i dezynfekujące, mamy dobre warunki aby, zgodnie z zaleceniami jeśli tylko pogoda pozwala jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. W szkole w Wąchocku powiększyliśmy stołówkę, aby uniknąć tłoku przy wydawaniu posiłków. Dodatkowym atutem jest to, że klasy w naszych szkołach są mało liczne. W Parszowie od 7 do 22 osób, w Wielkiej Wsi i Wąchocku jest po 16 - 17 osób i jedna klasa licząca 24 uczniów.
Jeśli chodzi o przedszkola, to wolę chodzenia na zajęcia potwierdzają wszyscy, którzy przeszli wcześniej rekrutację. Mamy jeszcze wolne miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie