Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniezno - katedra z prawdziwymi skarbami

Marzena Kądziela
Centrum Gniezna
Centrum Gniezna M.Kądziela
Lech, brat Czecha i Rusa, na wzgórzu dostrzegł stary dąb z orlim gniazdem. Oczarowany widokiem postanowił założyć tu osadę. Tak, według legendy, powstało Gniezno, pierwsza polska stolica. W jej katedrze miało miejsce wiele ważnych wydarzeń.
Gniezno. Spacer po dawnej stolicy

Gniezno. Spacer po dawnej stolicy

Największą atrakcją starego grodu jest Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha. Budowla wygląda równie pięknie w dzień, jak i w nocy, kiedy jest wspaniale podświetlona. Świątynia zawiera tak wiele skarbów, że warto poświęcić jej kilka godzin.

A te skarby to między innymi najsłynniejsze polskie drzwi, zwane Drzwiami Gnieźnieńskimi, które zostały odlane z brązu w 1175 roku. W kwaterach rozmieszczonych na dwóch skrzydłach możemy oglądać sceny z życia św. Wojciecha. Relikwie świętego, o które od wieków toczą spór katedra Gnieźnieńska i Katedra św. Wita w Pradze, podobno także (przynajmniej ich szczątki) spoczywają tutaj. Na pewno w świątyni możemy oglądać srebrny sarkofag zbudowany dla świętego w 1662 roku.

Najstarszy zabytek piśmiennictwa polskiego także znajduje się w gnieźnieńskiej katedrze. To bulla papieża Innocentego II z 1136 roku, w której, pośród nazw łacińskich, można odnaleźć 410 polskich nazw osób i miejscowości. Nie jest to jednak najstarsza księga w katedralnej bibliotece. Jest nią Ewangeliarz św. Wojciecha, który powstał w 830 roku w Reims we Francji.

Jeden z największych dzwonów w Polsce sprowadził do Gniezna w 1621 roku z wyprawy do Moskwy Władysław IV. Ma on 208-centymetrową średnicę, wysokość 150 cm, a waży 6,3 tony.

Na zachodniej wewnętrznej ścianie możemy oglądać dzieło artysty kojarzącego się nam z Kościołem Mariackim w Krakowie. To marmurowa XV-wieczna płyta nagrobna Zbigniewa Oleśnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski i sekretarza królewskiego.

W Gnieźnie koronowano w 1025 roku pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Później miało tu miejsce wiele ważnych dla kraju wydarzeń. Nic więc dziwnego, że skarbiec katedralny pełen jest drogocennych pamiątek sprzed wieków. Skarbiec po jasnogórskim i krakowskim należy do najbogatszych w Polsce.

A na samo Gniezno najlepiej spojrzeć z katedralnej wieży, na którą można się wspinać od maja do października.
Warto powędrować nie tylko główną ulicą starówki, gdzie znajdziemy odnowione kamienice, hotele, restauracje, ale i uliczkami bocznymi, gdzie obejrzymy przedwojenne domy, place, skwery, a także inne ciekawe świątynie, jak Kościół św. Jana Chrzciciela czy Kościół Franciszkanów.

Warto wiedzieć:

Dwuosobowy pokój w hotelu Adalbertus w zabytkowych budynkach archidiecezji gnieźnieńskiej koszt 152 zł. W Hotelu Pietrak, gdzie zatrzymywały się głowy państw europejskich - 210 zł (w weekend 189 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie