Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnianecki - pół życia na scenie

Izabela RZEPECKA [email protected]
Tak wyglądały Górnianecki w latach 80. Członkinie zespołu same uszyły swoje stroje.
Tak wyglądały Górnianecki w latach 80. Członkinie zespołu same uszyły swoje stroje. Archiwum
Górnianecki obchodzą 30-lecie istnienia. Utwory, które prezentują, to piosenki charakterystyczne dla Górna, zasłyszane od babć

Choć dyplomami mogłyby ozdobić ściany całkiem sporego pokoju, nie spoczywają na laurach. Chcą śpiewać jak najdłużej, zarazić swoją pasją młodzież i pozostawić po sobie pamiątkę.

- Trudno uwierzyć, że już tak wiele czasu minęło, że występowałyśmy na tylu scenach. Śpiew nas jednoczy, my tego potrzebujemy - mówi Krystyna Mochocka, kierownik Górnianecek. Zespół obchodzi 30-lecie istnienia.

NA POCZĄTKU BYŁ ŚPIEW

W latach 80. kilka kobiet mieszkających w Górnie uznało, że warto się zjednoczyć i zrobić coś dla siebie oraz lokalnej społeczności. Założyły Koło Gospodyń Wiejskich. To właśnie przy nim, w 1982 roku, powstał jeszcze nieoficjalnie zespół śpiewaczy. - Czasy były ciężkie. Połączyła nas jednak pasja. Górno zawsze było rozśpiewane. Obserwowałyśmy nasze mamy i babcie, to w nas po prostu było. Grupa zaczęła występować na różnych uroczystościach. Najpierw śpiewałyśmy potocznym językiem. Część utworów napisałyśmy same, inne funkcjonowały już lokalnej tradycji - opowiada Krystyna Mochocka. Zespół spotykał się w klubie wiejskim. Występom towarzyszyła kapela. Kobiety same uszyły stroje: czerwone spódnice i kamizelki, białe bluzki i chustki z frędzlami.

W 1990 roku grupa zmagała się z problemami lokalowymi. - Gmina nie miała wtedy jeszcze jednej siedziby. Nie było miejsca na kulturę. Przez 10 lat miałyśmy przerwę działalności, ale nie w śpiewie. Występowałyśmy w chórze kościelnym i ćwiczyłyśmy w domach - opowiada kierowniczka zespołu.

W POŻYCZONYCH BUTACH

W 2000 roku po występie na dożynkach gminnych, zespół zaczął działać oficjalnie. Powstała wtedy charakterystyczna nazwa Górnianecki. -Zaczęłyśmy zwracać uwagę na gwarę, szukałyśmy starych utworów i zaowocowało to sukcesami. Pamiętam, jak zdobyłyśmy trzecie miejsce na Buskich Spotkaniach z Folklorem i pierwsze dla mnie jako solistki. Strój jest ważny w ocenie występu, a my byłyśmy w pożyczonych butach - śmieje się Krystyna Mochocka.

Wreszcie zespół mógł otrzymać wsparcie od gminy. Dzięki tym środkom i pieniądzom zdobytym w konkursach, zakupiono nowe, typowo świętokrzyskie stroje. - Teraz mamy dwa komplety. Jury zawsze ocenia dbałość o szczegóły. Możemy pochwalić się oryginalnymi zapaskami, szytymi na krosnach. To unikalne rzeczy, trudne do zdobycia - wyjaśnia kierowniczka zespołu.

POŁOWA ŻYCIA

Górnianecki śpiewają a caplella. Utwory, które prezentują, to piosenki charakterystyczne dla Górna, zasłyszane od babć, na przykład "Hej, jagody, jagody!" czy "Zalecoł się młodzieniec dziewcynie". W repertuarze mają też pieśni religijne. Nagrały już cztery płyty. Ćwiczą w Szkole Podstawowej w Górnie, a latem w remizie strażackiej. Obecnie zespół zrzesza 14 kobiet. Większość z nich z grupą związana jest od samego początku. Grupa zdobyła wiele prestiżowych nagród, ale nie sposób wymienić wszystkich. Górnianecki wielokrotnie zajmowały czołowe miejsca podczas Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem, zarówno w kategorii zespołów jak i solistów. W tym roku jako jedyne zostały wyróżnione podczas ogólnopolskiego przeglądu w Licheniu.

- 30 lat to połowa życia. Tworzymy rodzinę. Spędzamy razem mnóstwo czasu - podkreśla Krystyna Mochocka. - Mam nadzieję, że wystarczy nam sił i chęci, żeby jeszcze coś zdziałać. Chciałybyśmy zdobyć Nagrodę imienia Haliny Szelestowej przyznawaną na Buskich Spotkaniach z Folklorem. Zależy nam na tym, żeby popularyzować tradycję wśród młodzieży. Teraz jest szeroka gama różnej muzyki, ale widać, że twórczość ludowa wciąż jest zauważana i lubiana - podsumowuje Krystyna Mochocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie