Granule eko - wapnia firmy Raf - Pol dla zdrowia gleb i roślin

Marzena Ślusarz
- Produkowana u nas granula wapnia aktywizuje działanie nawozów i pobudza rozwój mikroflory- mówi  Rafał Chruściel.
- Produkowana u nas granula wapnia aktywizuje działanie nawozów i pobudza rozwój mikroflory- mówi Rafał Chruściel. archiwum
Ekologiczny nawóz granulowanych AGRO -GRAN-MIX to sztandarowy produkt z listy nawozów wapniowych firmy RAF-POL w Hucie Starej w gminie Krasocin. Gamę produktów wyróżnia wysoka - bo przekraczająca 50 procent, zawartości tlenku wapnia.

Unikalna formuła
- Rynek jest pełen ofert różnorodnych preparatów wapniowych , dlatego postanowiliśmy opracować produkt unikalny i doskonały dla gleby - mówi Rafał Chruściel, właściciel przedsiębiorstwa.
- Część z dostępnych na rynku preparatów wykazuje znikomą aktywność chemiczną w glebie, inne znacznie podnoszą ryzyko przedawkowania czy wręcz niszczenia plonów - wyjaśnia Rafał Chruściel. - My opracowaliśmy w solidnych i bardzo szczegółowych badaniach AGRO GRAN MIX.

To nawóz wapniowy, który pochodzi ze zmielenia skały wapiennej, czyli kredy, o najwyższej reaktywności. Zaawansowana technologicznie granula o równym uziarnieniu,gwarantuje przemyślane i optymalne uwalnianie wapnia w glebie. Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, co przyspiesza szybką zmianę pH a jednocześnie dostarcza ważnych składników odżywczych roślinom,aktywizuje wchłanianie azotu, fosforu,magnezu, boru,stymuluje rozwój dobroczynnej mikroflory - wyjaśnia właściciel. - Nasza firma jest jedynym producentem nawozów wapniowych granulowanych w województwie Świętokrzyskim. Jakość produktu jest potwierdzona certyfikatami ekologicznymi z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. . Jakość nawozu jest badana laboratoryjnie, co potwierdzają też atesty Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Kielcach.

Odkwaszanie konieczne
- Nasze nawozy doskonale odkwaszają glebę, ich stosowanie przełoży się na poprawę stanu gleby, jej struktury, a więc plony będą też zdrowsze, silniejsze i większe - mówi Rafał Chruściel. - Przypomnę, że zakwaszenie gleb, które jest skutkiem zbyt niskiego wapnowania, niesie bardzo niekorzystne skutki. Rośliny w znacznie mniejszym stopniu przyswajają składniki pokarmowe, jak fosfor, potas, magnez, siarka, a zwiększa się ich podatność na niebezpieczne metale ciężkie, jak glin.

Jak podkreśla Rafał Chruściel, najważniejsze jest utrzymanie stabilnego odczynu (pH 6,5–7). Dlatego tak ważne jest regularne wapnowanie, a doprowadzenie gleby do optymalnego odczynu jest procesem długotrwałym. Wapń jest potrzebny także samym roślinom, bowiem stanowi bardzo ważny budulec błony komórkowej roślin, przyspiesza rozkład resztek organicznych, a także ogranicza występowanie szkodliwych grzybów i pasożytów oraz zachwaszczenie pól.

Nagroda dla ziemi
- Promując ideę nawożenia dla zdrowia gleby i roślin, ponownie wspieramy konkurs Echa Dnia Rolnik Roku. Tym razem nagrodzimy laureata trzeciego miejsca w województwie. Przekażemy talon wartości dwóch i pół tysiąca złotych na nasze produkty. Jestem przekonany, że właściciel gruntów solidnie dożywi ziemię właściwymi preparatami - podkreśla Rafał Chruściel, właściciel firmy Raf-Pol.

Wideo