Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka nieruchomości to nie tylko mieszkania i domy. Co trzeba sprawdzić, gdy planujemy zakup działki?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Gratka nieruchomości to serwis, w którym można znaleźć wiele ofert działek na sprzedaż.
Gratka nieruchomości to serwis, w którym można znaleźć wiele ofert działek na sprzedaż. pxhere.com
Gratka nieruchomości to serwis, w którym można kupić wszelkiego typu działki i grunty. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, żeby kupno działki przebiegło szybko i sprawnie.

Serwis Gratka pl od blisko 20 lat łączy sprzedających z kupującymi w zakresie sprzedaży czy wynajmu nieruchomości takich jak mieszkania, domy, lokale użytkowe czy działki. W przypadku tych ostatnich jest jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać, szczególnie jeśli to będzie nasz pierwszy zakup działki. Na co zwrócić uwagę, żeby znaleźć odpowiednią działkę i dokonać udanej transakcji?

Gratka nieruchomości radzi: kupno działki krok po kroku

Zakup działki to spore wyzwanie niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działka budowlana, działka rekreacyjna czy gospodarstwo rolne. Gdy chodzi o zakup mieszkania czy domu, mamy zwykle większe doświadczenie i wiemy, co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy. W przypadku działek na sprzedaż proces jest nieco bardziej skomplikowany – dlatego serwis Gratka nieruchomości przygotował kilka wskazówek dla kupujących.

Jeśli budżet na zakup zaplanowaliśmy „na styk”, nieprzewidziane wydatki łatwo mogą wpędzić nas w kłopoty. A trzeba pamiętać, że nieprzewidziane wydatki zdarzają się zawsze. Wybierając mieszkanie lub dom, nigdy nie przekraczajmy wyznaczonej sobie górnej granicy finansowej i odłóżmy pewną kwotę w charakterze poduszki finansowej.Przejdź do kolejnych porad, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Kupno mieszkania – 15 najczęstszych błędów. Tych pomyłek lep...

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej nieruchomości. Miejscem, gdzie można dokonać wstępnej selekcji i takiego wyboru jest serwis z ogłoszeniami nieruchomości. Serwis Gratka posiada dużą bazę ofert sprzedaży działek, przyporządkowanych do kategorii takich jak działki leśne, działki rolne, działki rekreacyjne itp. Jeśli nie jesteśmy pewni, czego dokładnie szukamy, warto zajrzeć do dalszej części artykułu, gdzie wyjaśnione zostały różne pojęcia związane z gruntami. Gdy już wytypujemy interesujące nas oferty, warto dokładnie się z nimi zapoznać i porównać ich ceny.

– Porównując ceny działek, pamiętajmy, żeby zestawiać ze sobą grunty leżące w tej samej okolicy i mające podobne parametry – podpowiadają eksperci serwisu Gratka nieruchomości. – Większość podobnych ofert powinna mieć zbliżone ceny. Zwróćmy uwagę na działki podejrzanie tanie – jeśli cena gruntu jest sporo niższa od rynkowej, istnieje możliwość, że działka ma jakąś wadę, o której właściciel nie wspomniał w ogłoszeniu.

Kiedy już zdecydujemy, które grunty nas interesują, pora na kontakt z właścicielem i umówienie wizyty. Gratka.pl umożliwia to na dwa sposoby – telefonicznie lub przez formularz kontaktowy. Ustalając z właścicielem datę i godzinę spotkania, warto od razu poprosić go o numer księgi wieczystej. Dzięki temu jeszcze przed wizytą w terenie będziemy mogli sprawdzić stan prawny działki.

Kupno działki – księga wieczysta, plan zagospodarowania i inne dokumenty

Dysponując numerem księgi wieczystej działki, możemy upewnić się, jak dany kawałek ziemi wygląda od strony prawnej. Od 2010 roku nie musimy już w tym celu wychodzić z domu – w Internecie dostępne są bowiem Elektroniczne Księgi Wieczyste. Po wpisaniu numeru księgi w specjalną wyszukiwarkę, sprawdzimy kwestie takie jak:

  • podstawowe dane nt. działki (adres, powierzchnia, przeznaczenie, zabudowa),
  • dane osobowe właściciela lub właścicieli,
  • ewentualne roszczenia osób trzecich wobec działki (np. najemców czy dzierżawców),
  • obciążenie działki długami lub kredytami,
  • zapisy hipoteki,
  • ewentualny zapis o służebności drogi dojazdowej.

Zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie informacje są zgodne z tym, co przeczytaliśmy w ogłoszeniu i czego dowiedzieliśmy się od właściciela. Wszelkie rozbieżności warto jak najszybciej wyjaśnić ze sprzedającym. Eksperci serwisu Gratka nieruchomości zwracają uwagę, że jeśli działka na sprzedaż obciążona jest długami czy hipoteką, warto jeszcze raz przemyśleć zakup tej konkretnej nieruchomości.

Następnym istotnym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W wydziale architektury odpowiedniego urzędu miasta lub gminy powinniśmy uzyskać wypis i mapę z planu miejscowego. W dokumentach sprawdzamy przede wszystkim, jaka zabudowa możliwa jest na upatrzonej przez nas działce oraz czy grunt nie leży na obszarze chronionym.

– Pamiętajmy, że jeśli marzy nam się budowa domu, a kupowany teren nie został oznaczony w planie miejscowym jako działka budowlana, czekają nas dodatkowe formalności, jak np. odlesienie czy odrolnienie – przypominają eksperci Gratki. – Co więcej, w niektórych przypadkach postawienie domu może się okazać całkiem niemożliwe.

Jeśli dla danej działki na sprzedaż nie ma miejscowego planu zagospodarowania, będziemy musieli poprosić właściciela działki o udostępnienie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ostatni dokument, jaki musimy uzyskać, to wypis z rejestru gruntów. Uzyskamy go w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy – zwykle w wydziale geodezji, ale warto dopytać o to urzędników, ponieważ organizacja jednostki administracyjnej może być inna. Wniosek o wypis z ewidencji gruntów można też złożyć drogą elektroniczną.

Gratka nieruchomości radzi: to sprawdź podczas wizyty na działce

Gdy wszystko jest już jasne w kwestiach prawnych, pora obejrzeć kupowany teren na żywo. Podczas wizyty na działce warto sprawdzić podstawowe parametry nieruchomości:

  • kształt działki,
  • topografia i orientacja terenu,
  • dostęp do drogi,
  • jakość gruntu,
  • zadrzewienie,
  • media,
  • historia działki,
  • sąsiedztwo.

Kształt, topografia i orientacja działki będą istotne szczególnie z punktu widzenia budowy domu. Uważajmy na działki o nietypowych kształtach, np. bardzo wąskie – najlepsza pod zabudowę będzie działka prostokątna lub kwadratowa. Sprawdźmy też nachylenie działki i jej usytuowanie względem stron świata. Spróbujmy wyobrazić sobie, gdzie chcielibyśmy budować dom, ogród oraz ewentualne inne zabudowania – i czy na pewno będzie to możliwe. Warto pamiętać, że ogród najlepiej zlokalizować w południowej lub zachodniej części działki. Następnie sprawdzamy drogę dojazdową.

– Dostęp do drogi będzie mieć duży wpływ na komfort korzystania z działki – komentują eksperci serwisu Gratka nieruchomości. – Sprawdźmy jakość drogi dojazdowej i materiał, z jakiego została wykonana. Jeśli to wąska, porozjeżdżana, błotnista ścieżka, możemy mieć problemy z dotarciem na działkę podczas deszczowej pogody. W sytuacji, gdy droga dojazdowa nie jest utwardzona, warto zapytać w urzędzie gminy o plany dotyczące jej utwardzenia.

Jakość gruntu będzie mieć znaczenie szczególnie, gdy chodzi o działki rolne, ale jest też istotna dla osób planujących ogród przy domu. Równie istotne jest zadrzewienie – wpływa nie tylko na estetykę działki na sprzedaż, ale może też utrudnić budowę domu. Pamiętajmy, że wycinka drzew na terenach przyleśnych może wymagać dodatkowych formalności.

Zobacz atrakcyjne domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Bardzo istotny jest też dostęp do mediów. Jeśli na działce nie ma przyłączy, budowa domu będzie mocno utrudniona. W przypadku braku dostępu do mediów musimy koniecznie dowiedzieć się w miejscowych przedsiębiorstwach (wodociągowych, gazowych, dostarczających prąd), czy możliwe będzie ich podłączenie.

– Wypytajmy dokładnie, jak długo będziemy czekać na media i ile za to zapłacimy – podpowiadają eksperci Gratki. – Pamiętajmy, że doprowadzenie mediów do działki położonej daleko od linii energetycznych czy rur wodociągowych może się okazać bardzo kosztowne.

Na koniec wypytajmy właściciela o historię działki i sąsiednie tereny. Ta pierwsza kwestia będzie istotna, jeśli np. dawniej na działce znajdował się staw, który zasypano albo jeżeli znajdowały się tu jakieś podpiwniczone budynki, które wyburzono. Może się bowiem okazać, że pozostałości tych obiektów będą utrudniać nam np. wykonanie fundamentów. Z kolei sąsiedztwo będzie oczywiście mieć wpływ na nasz codzienny komfort, szczególnie jeśli działka położona jest np. w pobliżu zakładów przemysłowych czy lotniska. Sprawdźmy też, jakie sklepy i punkty usługowe znajdują się w pobliżu działki, a także czy w okolicy są przystanki autobusowe albo stacje kolejowe.

[QUIZ] Jaki jest Twój wymarzony dom?

Działka działce nierówna, czyli typy gruntów

W serwisie Gratka nieruchomości znaleźć można wiele typów działek na sprzedaż i działek pod dzierżawę. Żeby ułatwić poszukiwania, przygotowaliśmy krótki poradnik objaśniający, co kryje się pod nazwami różnych związanych z gruntami kategorii w serwisie Gratka.pl. Wybór właściwego typu działki jest ważny, ponieważ różne rodzaje gruntów dają różne możliwości – może to być m.in. uprawa roślin, budowa domu jednorodzinnego czy wypoczynek na działce.

Jakie działki i grunty można znaleźć w serwisie Gratka nieruchomości?

Działki budowlane

Działka budowlana to teren przeznaczony zgodnie z prawem pod różnego rodzaju zabudowę. Na takiej działce mogą powstawać m.in. domy jednorodzinne, domy szeregowe, osiedla mieszkaniowe czy budynki użyteczności publicznej. Nabywać takie grunty mogą zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, organy administracji państwowej (np. gminy) czy deweloperzy.

Działki rolne

Działka rolna to nieruchomość gruntowa, która jest lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej. Na takich działkach można m.in. uprawiać rośliny, hodować zwierzęta, założyć sad lub ogród albo umiejscowić na niej staw rybny. Nie można na nich jednak nic budować. Działki rolne na ogół położone są poza miastem.

Działki inwestycyjne

Działka inwestycyjna to teren przeznaczony pod konkretną inwestycję, zazwyczaj magazyny czy biurowce. Mogą tu również powstawać fabryki i innego typu budynki przemysłowe. Pojęcie czasem stosowane wymiennie z „działka przemysłowa”.

Działki usługowe

Działka usługowa to grunt przeznaczony pod zabudowę usługową, czyli wszelkiego rodzaju sklepy, zakłady usługowe i inne punkty, w których prowadzi się działalność gospodarczą. Ten typ gruntów często łączy się z innymi typami – spotyka się więc np. działki mieszkaniowo-usługowe czy działki usługowo-budowlane.

Działki przemysłowe

Działka przemysłowa to obszar, na którym dopuszczalne jest stawianie wszelkiego typu budowli przemysłowych, jak np. fabryki, zakłady przetwórstwa itp. Może się na nich odbywać również tzw. działalność uciążliwa, o ile nie przekracza ona granic działki. Pojęcie czasem stosowane wymiennie z „działka inwestycyjna”.

Działki rekreacyjne

Działka rekreacyjna to oczywiście teren przeznaczony pod wypoczynek. Może na niej stanąć domek sezonowy (domek letniskowy), a w części przypadków także dom całoroczny. Jak wyjaśnia serwis Gratka nieruchomości, decyduje o tym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja administracyjna władz.

Działki leśne

Działka leśna to grunt przeznaczony pod gospodarkę leśną. Na ogół będzie to więc teren zalesiony, choć lasem może być też pokryta np. tylko część działki. O tym, czy i na jakich zasadach możliwe jest odlesienie takiego obszaru, decyduje odpowiednie nadleśnictwo.

Działki siedliskowe

Działka siedliskowa przeznaczona jest pod zabudowę budynków gospodarczych, stanowiących element gospodarstwa rolnego. Chodzi o budowle takie jak stodoła, obora, chlew itp. Możliwe, choć utrudnione jest również postawienie na takiej działce domu jednorodzinnego. Musi on jednak spełniać pewne dodatkowe wymogi oraz wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Gospodarstwa rolne

Gospodarstwo rolne to grunty rolne plus grunty leśne, zabudowa gospodarcza, inne budynki i ich części oraz urządzenia i inwentarz, które wspólnie tworzą zorganizowaną całość gospodarczą. Jest to więc nie tyle typ gruntu, co większa całość obejmująca różne rodzaje działek.

Działki rzemieślnicze

Działka rzemieślnicza nie jest jasno zdefiniowana w polskim prawie. Jak wskazują eksperci serwisu Gratka nieruchomości, zazwyczaj uznaje się, że jest to teren przeznaczony pod zabudowę usługową, w której rzemieślnicy wykonują swoją pracę. Można więc powiedzieć, że jest to odmiana działki usługowej.

Działki rolno-budowlane

Działka rolno-budowlana to, jak sama nazwa wskazuje, obszar o podwójnym przeznaczeniu, składający się z części służącej do celów rolniczych i części wyznaczonej pod zabudowę. To, czy i jak duży dom jednorodzinny można postawić na takiej działce, stwierdzają każdorazowo urzędnicy.

Działki leśne z prawem do budowy

Działka leśna z prawem zabudowy to teren przeznaczony pod gospodarkę leśną, na którym jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę.

Gratka nieruchomości – warto skorzystać z aplikacji

Szukanie działki na sprzedaż potrafi być zajęciem uciążliwym i czasochłonnym. Jeśli zależy nam na czasie, warto wykorzystać nowoczesne narzędzie, jakim jest aplikacja Gratka. Pozwala ona szybko i wygodnie przeglądać ogłoszenia nieruchomości w telefonie komórkowym, a także zapisywać je na później. Dzięki aplikacji Gratki użytkownik może też jednym kliknięciem potwierdzić aktualność oferty, rozpocząć negocjacje cenowe albo nawiązać kontakt ze sprzedającym. Warto też dodać, że aplikacja jest całkowicie wolna od reklam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie