Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillowanie po męsku. Znani panowie polecają sprawdzone przepisy na grillowe przysmaki. Spróbuj

Paulina STROJNA-GIL
Kolorowe szaszłyki po mochocku przepisu Tomasza Lato
Kolorowe szaszłyki po mochocku przepisu Tomasza Lato D. Łukasik
Żeberka w sosie żurawinowo-miętowym, kolorowe szaszłyki po mochocku, mięso i kiełbasa z dzika, polędwiczki wieprzowe w glazurze miodowo-piwnej, łosoś w marynacie miodowo-korzennej - podajemy przepisy na te dania z gilla, które przygotowali panowie, a goście się nimi zajadali.
Kiełbasa z dzika przepisu Jana Gierady
Kiełbasa z dzika przepisu Jana Gierady D. Łukasik

Kiełbasa z dzika przepisu Jana Gierady
(fot. D. Łukasik )

Kiełbasa z dzika przepisu Jana Gierady, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach:

Składniki: mięso z dzika 80 procent, z szynki 10 procent, z łopatki 10 procent, czosnek, pieprz, sól, jałowiec, ziele angielskie

Wykonanie: Najpierw badamy dziczyznę, obieramy ją z nabłonka, skręcamy wszystko na maszynce na grubym sitku. Mieszamy mięsa z przyprawami. Nabijamy i wędzimy żywym dymem przez co najmniej 4 godziny. Następnego dnia wędzimy przez 2 godziny na drewnie z olchy. Po uwędzeniu nie parzymy, przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.

Mięso z dzika przepisu Jana Gierady, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach:

Składniki: (Na 1 porcję przypada około 15 dag mięsa.) mięso z dzika, sól czosnkowa, zioła prowansalskie, słodka papryka, na 1 kg mięsa 3 ząbki utartego czosnku, ziele angielskie, parę łyżek oleju, pieprz ziarnisty czarny, pół szklanki czerwonego wina

Wykonanie: Dziczyznę zbadać, wypłukać, obrać. Marynata: Wszystkie przyprawy połączyć, wymieszać z oliwą i winem. Mięso otoczyć w zalewie i odstawić do lodówki na 24 godziny. Dusić w piekarniku w rękawie, gęsiarce w 200 stopniach przez 2 godziny. Na grillu dusić w naczyniu około 3 godzin. Podawać z borówkami, chrzanem, ketchupem, żurawiną.

Żeberka w sosie żurawinowo-miętowym przepisu Marka Sawadro, dyrektora dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach:

Składniki na 4 porcje: 1 kg żeberek z młodej wieprzowiny, przyprawa do mięs, żurawina w słoiku, listki mięty

Wykonanie: Mięso myjemy, obsypujemy przyprawą i odstawiamy na noc. Zawijamy w folię i przez 15 minut grillujemy. Następnie zdejmujemy folię i przez 15 minut grillujemy, przewracając. Żurawinę ze słoika rozcieńczamy w wodzie, w której moczyliśmy liście mięty.

Polędwiczki wieprzowe w glazurze miodowo-piwnej przepisu Grzegorza Świercza i Ryszarda Grzyba
Polędwiczki wieprzowe w glazurze miodowo-piwnej przepisu Grzegorza Świercza i Ryszarda Grzyba D. Łukasik

Polędwiczki wieprzowe w glazurze miodowo-piwnej przepisu Grzegorza Świercza i Ryszarda Grzyba
(fot. D. Łukasik )

Polędwiczki wieprzowe w glazurze miodowo-piwnej przepisu Grzegorza Świercza, pełnomocnika wojewody świętokrzyskiego do spraw zdrowia i Ryszarda Grzyba, kieleckiego przedsiębiorcy:

Składniki na 6 porcji: 1 kg polędwiczek wieprzowych, marynata: 1/3 szklanki oliwy z oliwek, 4 łyżki miodu, 4 łyżki musztardy (np. sarepska), ½ szk. piwa (najlepiej ciemnego), rozgniecione 2 ząbki czosnku, sól, pieprz, ½łyżeczki papryki słodkiej, łyżeczka sosu sojowo-grzybowego, majeranek, oregano, przyprawa do grilla Kamis (ostra), łyżeczka soku z cytryny, odrobina Vegety

Wykonanie: Polędwiczki oczyścić z błon i tłuszczu, pokroić na sznycle, lekko rozbić. Sznycle opłukać, wysuszyć na ręczniku papierowym, natrzeć solą i pierzem. Z pozostałych składników zrobić marynatę. Każdy sznycel natrzeć marynatą. Sznycle złożyć jeden na drugim w misce, zostawić na 2-3 godziny. Piec na grilu. Podawać z plastrami boczku, cebuli oraz polówkami pomidorów z czosnkiem i majerankiem, kromeczkami bułki paryskiej posmarowane masłem i posypane czosnkiem.

Kolorowe szaszłyki po mochocku przepisu Tomasza Lato, przewodniczącego Rady Powiatu Kieleckiego:

Składniki na 4 porcje: 1 bakłażan , sól, przyprawa do grilla, 2 kotlety z wieprzowego karczku (1,5 cm grubości), 2 plastry surowego boczku, 1cukinia, 2 cebule, 1 czerwona papryka, 1 żółta papryka, 2 ząbki czosnku, 100 ml oliwy z oliwek

Wykonanie: Bakłażana przekroić poziomo na pół, albo na ćwiartki, pokroić w plastry i mocno posolić. Pozostawić na 15 minut, aby puścił sok, a następnie osuszyć. Mięso lekko ubić pokroić w kostkę. Umytą cukinię pokroić w plastry grubości 1 cm, cebulę obrać, pokroić w ćwiartki i podzielić na pojedyncze warstwy. Paprykę umyć, wyciąć nasiona, pokroić w kawałki i obgotować przez 2 minuty. Czosnek obrać, zmiażdżyć i wymieszać z oliwą. Na metalowe, lub drewniane szpadki (4-6 sztuk) wtykać na przemian mięso i jarzyny, posmarować oliwą z czosnkiem i opiekać ok. 20 minut, obracając i smarując co jakiś czas oliwą.

Łosoś w marynacie miodowo-korzennej przepisu kieleckiego radnego Mariusza Goraja oraz senatora Grzegorza Banasia:

Składniki na 10 porcji: 1,20 kg łososia w całości, 125 ml miodu pitnego, 2 łyżki sosu sojowego, przyprawy korzenne. Sos czosnkowy: 600 ml jogurtu naturalnego, główka czosnku, sól, pieprz, świeży ogórek

Wykonanie: łososia kroimy w dzwonki, marynujemy w miodzie pitnym, sosie sojowym i przyprawach korzennych przez 20 minut. Kładziemy na grilla na około 5 minut. Mieszamy składniki na sos razem ze startym świeżym ogórkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie