Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna grypa - czy jesteś w grupie ryzyka?

oprac. /LB/
archiwum
Choroby pneumokokowe stanowią częste powikłanie pogrypowe. Osoby przechodzące infekcje górnych dróg oddechowych, w tym grypę, są bardziej niż inne narażone na ciężki przebieg choroby pneumokokowej , ponieważ osłabiony grypą organizm nie jest w stanie bronić się przed bakteriami znajdującymi się w otoczeniu lub w organizmie. Osoby po 65. roku życia i cierpiące na choroby przewlekłe to, obok małych dzieci, najważniejsze i najliczniejsze grupy ryzyka zagrożone ciężkim przebiegiem chorób wywoływanych przez pneumokoki . Są to te same grupy ryzyka, w przypadku których zaleca się szczególną ochronę przed grypą sezonową.

Zakażenia pneumokokowe

Związek pomiędzy zachorowaniami na grypę i zakażeniami pneumokokowymi jest uznanym faktem medycznym. Infekcje wirusowe sprzyjają bowiem wtórnym zakażeniom bakteryjnym o ciężkim przebiegu. Podczas każdej pandemii grypy w XX wieku to właśnie powikłania pogrypowe wywołane przez pneumokoki stanowiły najczęstszą przyczynę zgonów . Podobną sytuację obserwujemy w przypadku zwykłej, sezonowej grypy.

W sezonie grypowym można zapobiec groźnym powikłaniom pogrypowym w postaci zakażeń pneumokokowych dzięki szczepieniom przeciw pneumokokom. Szczepionka polisacharydowa przeciw pneumokokom dla dorosłych może być podawana przez cały rok, również razem ze szczepionką przeciw grypie. Wyniki badań klinicznych pokazują, że jednoczesne zaszczepienie się przeciw grypie i pneumokokom podwyższa skuteczność tych szczepień, dodatkowo zmniejszając ryzyko hospitalizacji z powodu zapalenia płuc, jak też zagrożenia śmiercią wśród osób w podeszłym wieku, chorych na przewlekłe choroby płuc. Główny Inspektor Sanitarny oraz Światowa Organizacja Zdrowia rekomendują szczepienie przeciw grypie i pneumokokom osobom z grup ryzyka, w tym osobom starszym i chorym przewlekle.

Osoby starsze

U osób powyżej 65. roku życia obserwuje się znaczny wzrost zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP). Częstość zachorowań rośnie w tej grupie wiekowej do
40 przypadków rocznie na każde 100 tys. osób, w porównaniu z 5-20 przypadkami wśród młodszych dorosłych . Podobnie rośnie wśród starszych pacjentów śmiertelność z powodu IChP. U seniorów występuje 32% wszystkich przypadków choroby, ale aż 52% wszystkich zgonów. Śmiertelność wśród osób starszych wynosi aż ok. 60% z powodu bakteriemii oraz do 80% z powodu pneumokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Wykazano, że szczepionka polisacharydowa przeciwko pneumokokom jest skuteczna
w zapobieganiu IChP u osób starszych. W przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia skuteczność ta wynosi ok. 75%.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi

Drugą grupą osób szczególnie zagrożonych inwazyjną chorobą pneumokokową są pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. Na podwyższone ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby narażone są w szczególności osoby cierpiące na:
- choroby układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma),
- choroby układu sercowo-naczyniowego (np. choroba wieńcowa, przewlekła niewydolność serca),
- cukrzycę.

Dodatkowo wymienia się grupy pacjentów z:
- brakiem śledziony (asplenia),
- przewlekłą niewydolnością nerek lub zespołem nerczycowym,
- przewlekłą chorobą wątroby (w tym z marskością),
- zaburzeniami odporności (np. w wyniku zakażenia HIV, po przeszczepie narządowym, leczone lekami immunosupresyjnymi),
- chorobą alkoholową oraz czynnych palaczy.

W każdej grupie wiekowej cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz na cukrzycę zapadają na inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP) kilka razy częściej niż osoby zdrowe. Zalecanym sposobem profilaktyki infekcji pneumokokowych u osób z chorobami przewlekłymi są szczepienia profilaktyczne których skuteczność w zapobieganiu zachorowaniu waha się w przedziale 65-84%, w zależności od rodzaju schorzenia przewlekłego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie