Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa za chwilę zapuka do drzwi... Zaszczep się!

Luiza Buras-Sokół
To pierwszy dzwonek, by się zaszczepić. Powinni to zrobić zwłaszcza seniorzy i dzieci.

Lada dzień szczególnie uaktywni się wirus grypy. Choroba i jej powikłania to wielkie niebezpieczeństwo dla organizmów słabych, o obniżonej odporności, obciążonych innymi schorzeniami. Lekarze apelują, by jak najszybciej pomyśleć o szczepieniach ochronnych.

Chrońmy najmłodszych!

- W poprzednim sezonie epidemiologicznym na grypę i grypopodobne infekcje chorowało w regionie bardzo dużo osób, co odczuły zwłaszcza oddziały pediatryczne Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, gdzie z powodu powikłań hospitalizowanych było bardzo dużo dzieci - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa największej w regionie lecznicy.

- To najwłaściwsza pora, aby zacząć szczepić dzieci przeciw grypie, z tego względu, że jeszcze w tej chwili mało chorują. Ale za kilka czy kilkanaście dni, w miarę trwania roku szkolnego, przedszkolnego liczba infekcji wirusowych zacznie szybko wzrastać - mówi doktor nauk medycznych Zdzisław Domagała, kierownik I Kliniki Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Zdaniem specjalisty, właśnie szczepienie jest najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie lub ewentualnym powikłaniom. - Powinniśmy szczepić wszystkie dzieci, a szczególnie te, które mają przewlekłe choroby, w tym astmę oskrzelową czy inne wady rozwojowe - podkreśla Zdzisław Domagała i dodaje, że szczepić można już dzieci powyżej 6. miesiąca życia. - Przypominam o efekcie kokona, jeśli nie można zaszczepić małego dziecka, bądź noworodka. Powinniśmy zaszczepić otoczenie malucha: rodziców, dziadków, nawet kobiety w ciąży - radzi pediatra.

Wredny wirus

Jak zauważa doktor Barbara Szczepańska, kierownik pododdziału neurologiczno-infekcyjnego II oddziału chorób dziecięcych w szpitalu wojewódzkim, liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopochodne wzrasta. - W 2014 roku odnotowano ich 15 tysięcy wśród pacjentów do 14. roku życia, w 2015 roku było ich już 27 tysięcy. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci cierpiących na schorzenia przewlekłe - cukrzycę, astmę, mukowiscydozę. Trafia do nas wielu takich małych pacjentów z powikłanymi przebiegami grypy. Dochodzi u nich do niewydolności krążeniowej, jeden z pacjentów miał ropień płuca, inny zapalenie wątroby, dochodzą też, co wcześniej się nie zdarzało, powikłania jelitowe. Jednak wirus grypy się „uzjadliwia”, więc objawy i powikłania będą coraz trudniejsze - ocenia doktor Barbara Szczepańska.

Maluchy z powikłaniami pogrypowymi są też pacjentami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w pediatrycznej części szpitala wojewódzkiego. - Warto szczepić się przeciwko grypie, oczywiście pod nadzorem lekarza pierwszego kontaktu. To nieco niedoceniona „instytucja”, która najlepiej zna pacjenta, wie, kiedy choruje on na przestrzeni roku i może właściwie dobrać najbardziej dogodny czas na przyjęcie szczepionki - zauważa kierownik kliniki, doktor nauk medycznych Małgorzata Szerla.

Grypa także śmiertelna

Wielkim zwolennikiem szczepień przeciwko grypie jest również doktor nauk medycznych Janusz Siedlecki, kierownik I Oddziału Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Dla starszych ludzi grypa może być wręcz chorobą śmiertelną - podkreśla lekarz i mówi, że w osłabionych organizmach infekcja może stać się początkiem wielkiej katastrofy.

Specjalista powtarza, że z dobrodziejstwa szczepień powinni w pierwszej kolejności korzystać ludzie: starsi, ze współistniejącymi, przewlekłymi chorobami, dzieci, a także osoby, które mają kontakt z dużą liczbą innych osób, czyli między innymi młodzież, a także pracownicy ochrony zdrowia.

Samorządy i firmy

- Szczepienia przeciwko grypie są zalecane, choć nie wynikają z kalendarza szczepień - mówi Anna Stańczak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach i dodaje, że sezon na szczepienia, który zaczyna się we wrześniu, potrwa do kwietnia. - Zaszczepić warto się w każdym momencie, jednak im wcześniej, tym lepiej. Lada dzień przyjdą wahania temperatur, opady, a to sprzyja zachorowaniom - wyjaśnia Anna Stańczak. - Na szczęście wiedza na temat szczepień jest coraz większa. Bezpłatne szczepionki dla seniorów zapewnia wiele samorządów, oferują je także firmy swoim pracownikom - wymienia.

Sanepid już odnotowuje wzrost zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu sierpnia było ich 193, w pierwszym tygodniu września - 598.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie