Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie i festyn w Krasnej (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Najwięcej było prawdziwków, które mieszkańcy gminy Stąporków zbierali w swych lasach. Na niedzielnym festynie w Krasnej podziwialiśmy grzyby w koszach i w smakowitych potrawach.
Grzybobranie i festyn w Krasnej

Grzybobranie i festyn w Krasnej

Po raz trzeci mieszkańcy kilku stąporkowskich sołectw skrzyknęli się i wspólnie przygotowali festyn rodzinny. Zabawę poprzedziło poranne grzybobranie, którego efekty mogliśmy podziwiać po południu.

- Trzy lata temu wraz z koleżanką Iwoną Makowską, która została radną, postanowiłyśmy zaktywizować nasze środowisko - opowiada sołtys Krasnej Aneta Gonciarz. - Ponieważ nasze miejscowości otaczają lasy i każdy z nas późnym latem i jesienią zbiera grzyby, uznałyśmy, że wspólne grzybobranie będzie świetnym pretekstem do integracji, współzawodnictwa i dobrej zabawy.

W niedzielne popołudnie nad zalewem w Krasnej w role gospodarzy wcielili sołtysi i rady sołeckie z: Krasnej, Lutej, Komorowa, Adamka, Gustawowa i Bienia. Na stoiskach przygotowanych dzięki sponsorom i uzdolnionym kulinarnie gospodyniom można było zupełnie za darmo skosztować potrawy z grzybami, jak pyzy, łazanki, pierogi, zalewajka, ale także zupełnie inne typu bigos, kapusta z grochem, "kociołek" i wiele, wiele innych. Wszystko dopełniały ciasta, jakich pozazdrościć mogłyby mieszkańcom ziemi stąporkowskiej najlepsze cukiernie.

Po części artystycznej, którą wypełniły występy uczniów ze szkoły w Krasnej, prowadząca imprezę Krystyna Bartosińska zaprosiła jurorów do oceniania przyniesionych przez mieszkańców poszczególnych sołectw koszy z grzybami. Z naszych obserwacji wynika, że komisja konkursowa nie miała łatwego zadania i wybór zwycięzców był bardzo trudny.

Za ilość i jakość grzybów nagrodzono Grzegorza Wierzbowskiego z Gustawowa. Pan Grzegorz zbiera grzyby od ponad 20 lat i ma swoje miejsca, które zdradza tylko najbliższym. Jego rekord to zebranie cztery lata temu 600 prawdziwków jednego dnia. Żona pana Grzegorza przygotowuje pyszne pierogi, krokiety, zapiekanki, łazanki z grzybami. Każdego roku także spiżarnia Wierzbowskich pełna jest słoiczków z marynowanymi grzybkami.

Jurorzy wybrali także najpiękniejszy okaz kozaka czerwonego, rydza, borowika i tych, którzy je znaleźli także nagrodzili upominkami.
Na festynie rozstrzygnięto także poranny konkurs wędkarski, w którym zwyciężyli: Andrzej Młodawski, Sławomir Wolczyk i Kamil Stachowicz.

Na scenie nad zalewem wystąpiły także zespół ludowy Kuźniczanka z Odrowążka i zespół Rentgen z Zaborowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie