Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby i las w roli głównej na festynie rodzinnym w Niwach

Justyna CERAZY
Dzieci ze świetlicy w Niwach zaprezentowały poruszający spektakl poetycko-muzyczny ,,W zgodzie z naturą”.
Dzieci ze świetlicy w Niwach zaprezentowały poruszający spektakl poetycko-muzyczny ,,W zgodzie z naturą”. Archiwum UMiG Daleszyce
Na uczestników festynu, który odbył się w niedzielę, 18 września na placu wokół świetlicy wiejskiej w Niwach, czekało mnóstwo atrakcji, między innymi wystawy rękodzieła, degustacja swojskich potraw, a dla najmłodszych wata cukrowa i gigantyczne bańki mydlane. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak aromatyczne potrawy z grzybów.

Podczas festynu przeprowadzony został regionalny konkurs kulinarny na potrawy z grzybów. Wzięły w nim udział koła gospodyń z Łukawicy (gmina Staszów), Zrecza Chałupczańskiego (gmina Chmielnik), Sukowa i Niw z gminy Daleszyce oraz Spółdzielnia Socjalna „Pod Jodłami” z Bielin. Zwyciężyła potrawa Koła Gospodyń Wiejskich z Niw o nazwie ,,Jaskółcze gniazdko”, czyli cukinia faszerowana grzybami i zapieczona w mięsie. Do konkursu zgłoszono też 12 potraw wykonanych przez osoby indywidualne. W tej kategorii zwyciężyła ,,Symfonia leśna” Małgorzaty Trakul z Niw, czyli sakiewki z ciasta pierogowego o różnym smaku z nadzieniem grzybowym. Patronat honorowy nad konkursem objęli starosta kielecki Michał Godowski i burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński. Głównym fundatorem nagród i dyplomów była Lokalna Grupa Działania Białe Ługi.

Podczas festynu nagrodzono też uczniów - laureatów gminnego konkursu plastycznego, zorganizowanego pod patronatem Marka Gosa – wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego hasło brzmiało „Grzyby i las wokół nas”. Wyróżnionych zostało 27 najciekawszych prac. Do grona fundatorów nagród przyłączył się Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, a także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej.

Festyn poprowadzili mieszkańcy Niw Stanisław Golmento i Katarzyna Kłosowicz. Nie zabrakło również występów artystycznych. Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Niwach przedstawiły spektakl „W zgodzie z naturą”. Wystąpili także: zespół taneczny Kryształki, Sukowianki znad Lubrzanki, Dalmarjanki, Orkiestra Dęta z Daleszyc, Kapela Ludowa Sami Swoi z Krajna i Marek Fijałkowski - solista kieleckiego zespołu Arianie. Na zakończenie zespół Rytmik z Kielc porwał wszystkich do tańca.

Uczestnicy festynu chętnie podziwiali wyroby rzemieślników z Osady Średniowiecznej z Bielin, rękodzieło Spółdzielni Socjalnej „Pod Jodłami” z Bielin i gospodyń z Niw i Zrecza Chałupczańskiego. Na stoisku informacyjnym Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach udzielano porad na temat bezpieczeństwa pracy podczas ścinki drzewa.Można było skorzystać z bezpłatnej usługi ostrzenia łańcucha do pilarek. Stoisko informacyjne przygotowała także Lokalna Grupa Działania Białe Ługi.

Imprezę zorganizowali pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Daleszycach Dariusza Meresińskiego, Sołtys Wacław Pawlik i Rada Sołecka Niw, Koło Gospodyń Wiejskich w Niwach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie