Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gustaw Herling-Grudziński patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Zobacz film

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 12 lat
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach otrzymała imię wybitnego pisarza, kielczanina Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uroczyste nadanie imienia odbędzie się 20 maja.

Gustaw Herling-Grudziński patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach otrzymała imię wybitnego pisarza, kielczanina Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uroczyste nadanie imienia odbędzie się 20 maja.

Pomysł by bibliotece nadać imię pojawił się dawno temu, ale dopiero teraz nabrał realnego kształtu.

- Marszałek Andrzej Bętkowski zaproponował by naszym patronem był Gustaw Herling-Grudziński – wyjaśnia Sylwester Kasprzyk, dyrektor PBW. - Pomysł był bardzo dobry - wybitny pisarz był przecież absolwentem szkoły, która mieściła się w budynku dzisiaj zajmowanym przez bibliotekę.

Rada Pedagogiczna biblioteki jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu jej imienia, tak samo postąpił zarząd województwa świętokrzyskiego, pod który podlega biblioteka.

- Uroczyste nadanie imienia odbędzie się 20 maja w urodziny pisarza – dodaje dyrektor.

Współorganizatorem wydarzenia jest Konrad Cedro, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, który osobiście znał Herlinga-Grudzińskiego. Kielczanie mogli oglądać wystawę zdjęć pisarza jego autorstwa. Te zdjęcia są teraz własnością biblioteki a jedno z nich ozdobiło kalendarz na 2024 rok.

Na 20 maja biblioteka planuje zaprosić córkę pisarza, jednym z prelegentów na okolicznościowym spotkaniu będzie Konrad Cedro. - Planujemy około 120 wydarzeń związanych z tą uroczystością, będą to konkursy, spotkania – mówi Kasprzyk. - Naszym celem jest propagowanie twórczości pisarza, dlatego dokupimy jego książek tak, by w każdej filii był dostępny cały komplet.

Na budynku biblioteki zostanie umieszczona tablica informująca o patronie.

Gustaw Herling-Grudziński

Urodzony 20 maja 1919 w Kielcach, zmarł w lipcu 2000 roku w Neapolu. Pisarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury na emigracji. Eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę. Jako przedwojenny sympatyk Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu. Kawaler Orderu Orła Białego.

W PRL informacje na temat Gustawa Herling-Grudzińskiego podlegały cenzurze a jego twórczość objęta była całkowitym zakazem publikacji. Zmieniło się to dopiero po 1989 roku. Sejm RP ustanowił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Od trzech lat w Kielcach organizowany jest festiwal „Pociąg do literatury” poświęcony także Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie