Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Końskich w koneckiej bibliotece. To kolejne przedsięwzięcie pokazujące nasze miasto sprzed lat

/MiK/
Wystawę otwierali dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk i wiceburmistrrz Końskich Krzysztof Jasiński
Wystawę otwierali dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk i wiceburmistrrz Końskich Krzysztof Jasiński Biblioteka Publiczna w Końskich
Jak wyglądało codzienne życie w Końskich podczas wojny i okupacji hitlerowskiej? O tym można przekonać się w koneckiej bibliotece na wystawie fotografii i dokumentów przekazanych przez pasjonatów historii.
Historia Końskich w koneckiej bibliotece. To kolejne przedsięwzięcie pokazujące nasze miasto sprzed lat
Biblioteka Publiczna w Końskich

(fot. Biblioteka Publiczna w Końskich)

Podczas uroczystego otwarcia nowej wystawy historycznej w Bibliotece Publicznej w Końskich zainteresowanie mieszkańców miasta tematem wystawy przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tłum czytelników i mieszkańców wypełnił sale wystawowe bibliotecznej Galerii "Arslibris", gdzie zawisły fotografie i wyeksponowano dokumenty ukazujące życie codzienne miasta w czasie wojny i okupacji hitlerowskiej.

- Po sukcesie dwóch historycznych wystaw organizowanych wspólnie z Centrum Informacji Turystycznej, postanowiliśmy zorganizować wystawę o wojnie - opowiadał o genezie wystawy dyrektor Dariusz Kowalczyk. - Wystawa o Antonim Borowcu i "Końskie. Podróż sentymentalna" uświadomiły nam, że wystawa historyczna to niezwykle trudne i odpowiedzialne przedsięwzięcie, ale też bardzo oczekiwane przez mieszkańców.

- Dość długo przygotowywaliśmy się do uszczegółowienia tematu, ale mając na uwadze dość dobrze opisany i często obrazowany podczas obchodów Koneckiego Września wątek zbrojnej walki z okupantem, postanowiliśmy się skoncentrować na codziennym życiu okupowanego miasta - kontynuuje dyrektor. - Chcieliśmy oddać hołd zwykłym mieszkańcom, ukazać realia życia w obliczu terroru, ukazać tragedię koneckich Żydów, metody hitlerowskiej administracji i najważniejsze wydarzenia z życia od wkroczenia okupanta, do wypędzenia go z miasta w styczniu 1945 roku.

Fotografie wyeksponowane przez organizatorów dzięki współpracy z największymi pasjonatami historii regionalnej obrazują bombardowanie Końskich w pierwszych dniach wojny, wkroczenie wojsk niemieckich 8 września, wizytę Adolfa Hitlera w czasie wizytacji frontowych 10 września i tragiczne wydarzenie w Rynku z udziałem niemieckiej reżyserki Leni Riefenstahl.

Kolejne fotografie ukazują obrazy z koneckiego getta, obrazki rodzajowe z udziałem okupanta, budowle spalone lub rozebrane przez hitlerowców oraz fotografie oddające realia życia i funkcjonowania w okupowanym mieście. Wystawa wzbogacona jest o autentyczne dokumenty, korespondencję obozową i pocztę polową, a nawet można zapoznać się z makietami zniszczonych w czasie okupacji budynków.

PODZIĘKOWANIA ZA WSPÓŁPRACĘ

Za współpracę przy organizowaniu wystawy chcielibyśmy szczególnie podziękować Marianowi Chochowskiemu, Krzysztofowi Woźniakowi, Ryszardowi Cichońskiemu, Wojciechowi Paskowi, Tomaszowi Bąkowi, Pawłowi Kałwińskiemu, Mateuszowi Partyce, Tadeuszowi Nowakowskiemu, Barbarze Stonodze i Bogdanowi Faworskiemu - mówi Dariusz Kowalczyk. - Wyrazy uznania należą się również koordynatorkom wystawy, pracownicom koneckiego Centrum Informacji Turystycznej Magdalenie Weber i Agnieszce Werens.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy Biblioteki przez najbliższe trzy miesiące. Konecka Biblioteka i CIT zapraszają zwiedzających od godziny 9-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie