Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia wsi Marcinków na 200 stronach

Kazimierz CUCH [email protected]
Tak wygląda okładka nowej książki Kazimierz Winiarczyka
Tak wygląda okładka nowej książki Kazimierz Winiarczyka Kazimierz Cuch
Prawie 200 stron tekstu, ponad 100 fotografii, od czasów przedwojennych, od początków fotografii w Polsce, do współczesności.

Tak w skrócie można określić kilka lat mozolnej pracy Kazimierza Winiarczyka, znanego wąchockiego regionalisty, historyka, radnego, założyciela i członka kilku lokalnych organizacji promujących Wąchock, byłego, wieloletniego dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku.

Napisał książkę o Marcinkowie, którą zaprezentuje na wieczorze autorskim w środę 15 lutego o 16.30 w Wiejskim Domu Kultury w Marcinkowie, gmina Wąchock.

-Historia regionu to moja życiowa pasja. Mogę ją realizować teraz, gdy przeszedłem na emeryturę. Wąchock i okolica to ogromna kopalnia wiedzy historycznej. Drugim moim zamiłowaniem była i jest praca społeczna na rzecz lokalnej społeczności, mieszkańców Wąchocka i okolicy. Chociaż się tu nie urodziłem, to w pełni utożsamiam się z tym miastem.

Książka "Zarys dziejów Marcinkowa" przedstawia historię tej wsi od prehistorii do dziś. Marcinków leży na terenie Rezerwatu Archeologicznego Rydno, rozciągającego się od Wąchocka do Skarżyska-Kamiennej.
-Chciałem pokazać, że Marcinków, jego mieszkańcy, przeszli wielką metamorfozę, od wioski zabitej deskami, do nowoczesnej wsi, o aktywnej społeczności, o aktywnych instytucjach kultury. Tu widać postęp cywilizacyjny, po wojnie powstała szkoła, Wiejski Dom Kultury, remiza strażacka, kaplica parafii Wąchock, drogi, infrastruktura komunalna. Jest też wielowiekowa historia tej ziemi- informuje autor.

Materiały do książki Kazimierz Winiarczyk zbierał przez kilka lat w Archiwum Państwowym, jeszcze w Starachowicach, potem w Kielcach, Radomiu.

Rozmawiał z wieloma mieszkańcami Marcinkowa, obywatelami tej wsi, którzy przez lata działali na jej rzecz i zakonnikami z opactwa Cystersów w Wąchocku

-W książce odniosłem się do likwidacji szkoły w Marcinkowie. Marcinków to przede wszystkim zasługa Cystersów i rzeki Kamiennej. To zdecydowało o osadnictwie w tym miejscu. Dlatego rzeka jest stronie tytułowej-dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie