Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczne spotkania w Olesznie i Gruszczynie

/rab/
Uczestnicy konferencji zorganizowanej w ruinach kościoła świętego Michała w Gruszczynie.
Uczestnicy konferencji zorganizowanej w ruinach kościoła świętego Michała w Gruszczynie. archiwum prywatne
W ruinach zabytkowego kościoła świętego Michała w Gruszczynie oraz w szkole podstawowej w Olesznie odbyły się dwie ostatnie konferencje popularnonaukowe w ramach programu "Na włoszczowskich drogach historii". Można było się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy.

Ostatnia, październikowa sesja w Olesznie nosiła tytuł "Z dziejów zapomnianych bohaterów". Organizatorem imprezy było Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krasocinie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa oddział w Kielcach. Patronat honorowy nad imprezą objęli starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz oraz wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński.

DUŻE ZAINTERESOWANIE

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, odprawioną w miejscowym kościele w intencji fundatora oleszyńskiej świątyni, biskupa Mikołaja Szyszkowskiego. Nabożeństwo uświetniły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, ochotniczych straży pożarnych i szkoły. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole.

- Cieszę się, że kwestie historii, choć nie są w dzisiejszym świecie rozchwytywane medialnie, tutaj w Olesznie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem - mówiła dyrektor placówki Zofia Marcinkowska. - Takie inicjatywy są szczególnie cenne, a po frekwencji mieszkańców widać, że również bardzo potrzebne - dodał wójt Krasocina Ireneusz Gliściński.

OPOWIADALI O DAWNYM OLESZNIE

Zaproszeni goście, w osobach Romana Mirowskiego, wieloletniego dyrektora Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach, Iwony Kani-Soboń, doktorantki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz rodziny Niemojewskich, w czasie otwartego spotkania z mieszkańcami przedstawili posiadane informacje dotyczące Oleszna.

Uczestnicy wysłuchali też repertuaru pieśni patriotycznych w wykonaniu miejscowego zespołu ludowego Melodia. W trakcie spotkania zgromadzeni mieszkańcy mogli obejrzeć również wystawę dokumentów i zdjęć starego Oleszna, prac uczniów szkoły oraz nauczyciela plastyki i radnego powiatowego Andrzeja Kowalczyka.

OSTATNIE SPOTKANIE

- Było to czwarte i zarazem ostatnie spotkanie z tego cyklu. Poprzednie odbyły się we Włoszczowie, Ludyni i Gruszczynie. Mają one w założeniu propagowanie historii naszej małej ojczyzny - mówił prowadzący spotkanie Marek Teper, wiceprezes Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego do spraw organizacyjnych. - Stają się też miejscem swobodnej wymiany poglądów oraz nieskrępowanej dyskusji.

Na zakończenie sesji Grzegorz Dąbrowski, wiceprezes Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego do spraw naukowych podziękował, za pomoc władzom gminy Krasocin, kadrze pedagogicznej szkoły w Olesznie oraz firmom Soleko Oleszno, Justynie Dachowskiej z Krasocina i wszystkim, którzy przez ten rok współpracowali przy organizacji "Włoszczowskich dróg historii". Zapowiedział też ukazanie się w niedalekiej przyszłości książki z artykułami pokonferencyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie