Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczne spotkanie na Świętym Krzyżu. Przyjechali wszyscy oblaci z Ukrainy

Dorota Kułaga
Historyczne zdjęcie na Świętym Krzyżu - są na nim wszyscy Misjonarze Oblaci Mary Niepokalanej pracujący na Ukrainie i w Rosji.
Historyczne zdjęcie na Świętym Krzyżu - są na nim wszyscy Misjonarze Oblaci Mary Niepokalanej pracujący na Ukrainie i w Rosji. Fot. Ojciec K. Jamrozy
W sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu przez kilka dni gościli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy obecnie pracują i posługują na Ukrainie.

Przybyli w pielgrzymce do relikwii drzewa Krzyża Świętego, aby odnowić swojego ducha i zapał misyjny. - Dla wielu z nich był do powrót do początku rozeznawania powołania oblackiego, misyjnego. Tutaj bowiem w murach tego klasztoru przed laty przeżywali swój roczny nowicjat - początek drogi formacyjnej w naszej rodzinie zakonnej - mówił nam ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej po wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Wraz z przełożonym delegatury ojcem Pawłem Wysz-kowskim przybyli wszyscy oblaci pracujący obecnie na Ukrainie. W sumie 30 oblatów, a wśród nich ojcowie, bracia zakonni oraz diakon i klerycy odbywający staż.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Ukrainy pod opieką duchową ojca Waldemara Meyki, który obecnie jest duszpasterzem pielgrzymów i turystów na Świętym Krzyżu, przeżyli dni skupienia, refleksji i swoistej odnowy w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego. - Ta wyjątkowa pielgrzymka wpisuje się w przeżywany w Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej „Rok Krzyża Świętego”, który jest naszym duchowym przygotowaniem do jubileuszu 100-lecia obecności oblatów na ziemiach polskich, który to jubileusz przypada w 2020 roku - mówił ojciec Dariusz Malajka.

Do współbraci z Ukrainy przyjechał ojciec prowincjał Paweł Zając, który spotkał się ze wszystkimi członkami ukraińskiej delegatury, sprawował dla nich Eucharystię oraz wygłosił homilię. Także ojciec Marian Puchała, wikariusz prowincjalny do spraw misji i delegatur celebrował mszę świętą dla uczestników tej wyjątkowej oblackiej pielgrzymki.

Dla świętokrzyskiej wspólnoty oblackiej były to dni miłych i serdecznych spotkań ze współbraćmi, których nie widzieli od lat. - Mogliśmy od naocznych świadków usłyszeć o sytuacji, jaka panuje obecnie za naszą wschodnią granicą, gdzie od prawie czterech lat trwa wojna, jest duża migracja zarobkowa oraz bieda. W ostatnim roku inflacja na Ukrainie wzrosła o 102%. Oblaci pracujący tam, przede wszystkim dają tamtejszym siostrom i braciom Chrystusa, nadzieję - podkreślał ojciec Dariusz Malajka.

Dla przykładu w Kijowie oblaci mają 6 punktów, gdzie jeden z oblatów w każdy wtorek oraz czwartek rozdaje prawie 150 litrów zupy i jedzenia dla prawie 400 najbardziej potrzebujących osób. W Obuchowie - głównym domu Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie jest Dom Miłosierdzia, czyli miejsce, gdzie każdego miesiąca około 300 osób dostaje jedzenie oraz inne wsparcie, a później ci, co chcą zmienić życie, mają możliwość wyjazdu do centrów resocjalizacyjnych.

Oblaci z Ukrainy podkreślali, że są wdzięczni za każdy gest dobroci, za każdą pomoc. - Dziękujemy i prosimy o nieustanną modlitwę o zakończenie wojny na Ukrainie. To właśnie pokoju najbardziej potrzebujemy. Dziękujemy za solidarność Polaków, za pomoc materialną dla biednych - mówił ojciec Paweł Wyszkowski, superior delegatury na Ukrainie.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Ukrainie pracują w parafiach, bo taka była pierwsza potrzeba Kościoła 28 lat temu, kiedy to przybyli na Ukrainę pierwsi współbracia. Prze tyle lat posługi i obecności na ukraińskiej ziemi założyli 18 parafii i wybudowali od podstaw 8 nowych kościołów. Takie były początki oblackiej pracy na Wschodzie.

Dziś oblaci pracują w mediach, prowadzą całodobową katolicką telewizję, agencję prasową i służą ubogim oraz głoszą rekolekcje i misje. Pracują w pięciu diecezjach: kamieniecko-podolskiej (Gniewań i Tywrów), kijowsko-żytomierskiej (Sła-wutycz koło Czarnobyla, Czernichów oraz w stolicy kraju, w Kijowie, Obuchowie), charkowsko-zaporoskiej (Połtawa), odesko-symfero-polskiej na Krymie (Eupatoria). Oblaci głoszę Ewangelię także w Rosji w Puatigorsku, Nowo-pawłowsku i Kisłowodzku, które należą do diecezji saratowskiej. Na Ukrainie i w Rosji obecnie pracuje 30 oblatów: 24 kapłanów, 3 braci zakonnych oraz 3 kleryków, którzy odbywają swój staż.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



EUROJACKPOT 13.04.2018 - SPRAWDŹ LICZBY]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie