Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hostel dla ofiar przemocy w Kielcach jest po generalnej przebudowie. Czeka na osoby potrzebujące pomocy [ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Dawniejsze Schronisko dla Kobiet Ofiar Przemocy przy ul. Olkuskiej zostało rozbudowane i teraz prezentuje się nowocześnie.
Dawniejsze Schronisko dla Kobiet Ofiar Przemocy przy ul. Olkuskiej zostało rozbudowane i teraz prezentuje się nowocześnie. Aleksander Piekarski
Hostel dla ofiar wraz z Punktem Informacyjno-Konsultacyjnym dla Osób Doznających Przemocy w Rodzinie, usytuowany w Kielcach przy ulicy Olkuskiej 18, nazywany dawniej Schroniskiem Dla Kobiet Ofiar Przemocy jest już po przebudowie. Przeprowadzenie generalnego remontu było niezbędne, ponieważ budynek, który został wybudowany w 1954 roku był w katastrofalnym stanie. Teraz poszkodowane kobiety mogą się już tu zgłaszać.

Jak informuje Katarzyna Wójcik pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach,, w starym budynku zostały wymienione okna, podłogi, zadaszenie, dobudowano piętro oraz klatkę schodową.

- Dodatkowo wymieniono instalacje, zmodernizowano łazienki, wykonano podjazd – wymienia. - Pomieszczenia na parterze budynku zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodaje też, że ostatnim czasie zmienił się przekrój podopiecznych. Po otrzymaniu świadczenia 500 plus matki zaczęły sobie dawać radę, z kolei w gorszej sytuacji znalazły się kobiety starsze, niektóre na wózkach inwalidzkich, które nie mogą liczyć na pomoc dzieci, a mężowie bywają złośliwi, obrzucają je wyzwiskami, a nawet biją.

-Koszt tej inwestycji przekroczył 1 milion 400 tysięcy złotych – mówi Katarzyna Wójcik. - 80 procent pieniędzy pochodziło z Unii Europejskiej. - Pozostała kwota z budżetu Miasta Kielce. - Klienci hostelu, kobiety, które doznają przemocy ekonomicznej, fizycznej, psychicznej trafiają tu często nocą. Mają do swojej dyspozycji psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego, prawnika. W czasie pobytu pracownicy oferują pomoc w znalezieniu pracy, szkoły dla dzieci, czy uzyskaniu alimentów.

Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Kielcach dodaje, że mnóstwo kobiet, zanim zgłosi się po pomoc, albo zdecyduje na pobyt w hostelu, bywa przez lata upokarzana, bita, odizolowana od rodziny, ale wstydzi się o tym komukolwiek powiedzieć. - Nie ma sensu czekać aż staniemy się wrakiem człowieka- uczula. - Lepiej jest się ratować. Wstydzić powinien się sprawca, a nie ofiara.

Pobyt w hostelu może trwać do roku. Klienci opuszczają placówkę wzmocnieni psychicznie, przygotowani do życia, z zapewnionym stałym miejscem pobytu. W hostelu, jak informują pracownicy jest 18 miejsc, w czasie obecnej pandemii ofiary przemocy są przyjmowane normalnie. Potrzebujący pomocy mogą skontaktować się pod numerem telefonu 41-366-10-52.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie