Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Howard Gardner przyjeżdża do Kielc

Piotr Burda
O wizycie Howarda Gardnera poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.
O wizycie Howarda Gardnera poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej. Aleksander Piekarski
Do Kielc przyjedzie Howard Gardner, jeden z największych autorytetów światowej edukacji. Na podstawie jego teorii realizowany jest wielki projekt w naszych podstawówkach.

Chodzi o "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", projekt realizowany przez kielecką Grupę Edukacyjną S.A. To największy projekt oświatowy w Polsce i jeden z większych w świecie. Wzięło w nim udział 142 tysiące uczniów podstawówek w całym kraju. Na dodatkowych zajęciach rozwijali oni swoje indywidualne zdolności. Przygotowując te zajęcia oparto się na teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

Wykład Howarda Gardnera zaplanowano 6 października 2011 roku podczas konferencji w kieleckim Hotelu Łysogóry. Sala będzie mogła pomieścić około 500 osób. Na początku września do szkół dotrą zaproszenia. Zapisy będą też prowadzone na stronie internetowej projektu www.pierwszaki.eu. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które nie dostaną się na wykład będą go mogły obejrzeć podczas internetowej transmisji online.

Do zapoznania się z teorią Howarda Gardnera zachęca nauczycieli i rodziców Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. - Ubolewam nad tym, że jest ona mało znana. Większość nauczycieli patrzy na klasę jako na zbiorowość, uczy według jednego konspektu dla całej klasy. A każdy uczeń to indywidualność. W książce Gardnera jest nawet fragment o tym, że bliźniaki jednojajowe mają różne rodzaje inteligencji - tłumaczy Małgorzata Muzoł.

Teoria Howarda Gardnera opracowana została w 1983 roku. Podzielił on inteligencję na osiem rodzajów. Każde dziecko ma inne talenty. U jednego silniej rozwinięta jest inteligencja językowa, u innego matematyczno - fizyczna. Są dzieci, które mają dużą inteligencję kinestetyczną, czyli łatwiej radzą sobie z ruchem ciała i tańcem. Inne mają inteligencję przyrodniczą - są ciekawe świata i przyrody, kochają zwierzęta. Każde dziecko ma jakieś zdolności. Rolą nauczyciela jest je zauważyć i rozwijać wybrany rodzaj inteligencji u dziecka. To dlatego nie można uczniów "wrzucać do jednego worka". Nauczycielom trudno szukać inteligencji na lekcjach, gdzie muszą zrealizować program nauczania. Właśnie dlatego powstał projekt dodatkowych zajęć, które temu służą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie