Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huczny jubileusz Zespołu Ludowego z gminy Secemin

Rafał BANASZEK
Obecny przewodniczący Rady Gminy Secemin Roman Marciniak był inicjatorem założenia zespołu ludowego Złoty Kłos.
Obecny przewodniczący Rady Gminy Secemin Roman Marciniak był inicjatorem założenia zespołu ludowego Złoty Kłos. Sławomir Krzysztofik
- Zespół i kapela Złoty Kłos działa z serca i z miłości do sztuki, a nie dla pieniędzy - mówił na uroczystości 35-lecia grupy wójt gminy Secemin Sławomir Krzysztofik.

Zespół na bazie chóru parafialnego powstał w 1976 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Spółdzielni Kółek Rolniczych, obecnie przewodniczącego Rady Gminy Secemin Romana Marciniaka. Na uroczystej mszy świętej ksiądz proboszcz Paweł Stolarczyk wspominał również nieżyjącą byłą kierowniczkę i współzałożycielkę grupy Krystynę Wawrzak. Podkreślił jej kluczową rolę organizacyjną i programową w zespole - była przez 30 lat mózgiem i duchem Złotego Kłosa.

WÓJT I STAROSTA NA IMPREZIE

Po mszy jubilaci i zaproszeni goście udali się do domu weselnego. Tutaj podziękowania i gratulacje złożyli im starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz i wójt gminy Secemin Sławomir Krzysztofik. Członkowie zespołu otrzymali pamiątkowe dyplomy od wójta, a od starosty czek pieniężny. Jubilaci odwdzięczyli się wykonaniem swoich największych utworów.

- Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, przyjaznej i serdecznej atmosferze. Kapela co jakiś czas przygrywała, a wszyscy śpiewali i tańczyli do późnych godzin wieczornych - wspomina wójt Krzysztofik. Dodatkową atrakcją jubileuszu był pokaz filmów z występów zespołu i spotkań integracyjnych z lat 90-tych ubiegłego wieku, zrealizowany przez Sławomira Krzysztofika, który od 28 lat stale towarzyszył zespołowi w jego występach i podróżach.

ŚPIEWALI PAPIEŻOWI

Faktem jest, że obecnie trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość - jubileusz, dożynki, festyn, imprezę kościelną czy szkolną w gminie Secemin - bez udziału tego zespołu. Złoty Kłos występował też na scenach teatrów i domów kultury w Częstochowie, Koniecpolu, Chorzowie, Sosnowcu i Włoszczowie, gdzie przedstawiał takie sztuki jak "Dożynki u jaśnie pana dziedzica", "Obrzęd świętego Szczepana", czy koncert "Pastorałki i jasełka". Brał udział w festiwalach i konkursach zespołów śpiewaczych, gdzie odnosił sukcesy, występował nawet poza granicami kraju (w byłej NRD - Niemieckiej Republice Demokratycznej).

Spełnieniem marzeń i pragnień zespołu była wycieczka do Włoch w 1997 roku, a w szczególności zaśpiewanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas audiencji na Placu Świętego Piotra w Rzymie oraz patriotyczna wizyta na wojennym cmentarzu na Monte Cassino. W 2010 roku (na 10 dni przed katastrofą smoleńską) prezydent Polski Lech Kaczyński nadał liderowi kapeli Ryszardowi Zalasowi Srebrny Krzyż Zasługi w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju sztuki ludowej oraz kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych. W ciągu 35-lat funkcjonowania zespołu zmarło już 16 jego członków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie