Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Humaniści z ostrowieckiego "Bronka" mieli swoje święto [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Dzień Humanisty, zorganizowano w ostatnim dniu przed feriami zimowymi w Liceum Ogólnokształcącym numer III imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu. Uczniowie klas humanistycznych prezentowali wiersze i piosenki, cała szkoła została na tę okazję udekorowana.

Cytaty z najważniejszych i najpiękniejszych wierszy i powieści, sylwetki polskich noblistów, a także „złote myśli” polityków, znaleźć można było na korytarzach ostrowieckiego „Bronka”, przy okazji Dnia Humanisty.

- Inicjatywa zorganizowania tego wyjątkowego dnia wyszła od młodzieży - mówi Robert Warda, dyrektor „Broniewskiego”. - Uczniowie klas humanistycznych stwierdzili, że podobnie jak ich koledzy świętujący dni matematyki, czy fizyki, chcą pochwalić się tym, co umieją.

Dzień Humanisty odbył się w szkole po raz pierwszy. Inicjatorami byli uczniowie klasy I a, ale pomogli im starsi koledzy.
- My akurat jesteśmy w klasie drugiej, a na początku roku doszły „pierwszaki”. Zobaczyli, że jest u nas Dzień Matematyka, Dzień Chemika, a humaniści nie mają swojego święta - mówią Martyna Bidzińska i Gabriela Krycia. - Wpadli na pomysł, żeby taki dzień stworzyć. Mamy nadzieję, że nawet jak my już odejdziemy ze szkoły, tradycja, którą dziś zapoczątkowaliśmy, będzie kontynuowana.
Uczniowie nie tylko udekorowali szkołę, ale przede wszystkim przygotowali przedstawienie, składające się z piosenek i wierszy, mających oddać ducha humanizmu.

Przygotowywali się do niego przez trzy tygodnie.
- Zarówno uczniowie i nauczyciele włożyli w przygotowania całe serce. Dzięki temu efekt jest znakomity – mówi Ewa Wyjadłowska, nauczycielka języka polskiego, która pomagała młodzieży razem z Anną Budzeń.

Jak mówią uczniowie, bycie humanistą to magiczna forma wyrażania swoich uczuć i emocji. Humanista to człowiek wrażliwy, widzący piękno w małych rzeczach.

Na scenie zaprezentowali polskie piosenki z różnych okresów, jednak wszystkie wywodzące się z nurtu piosenki poetyckiej - pobudzającej wrażliwość, mającej ważne przesłanie. Wystrój, motyw i kostiumy nawiązywały z 20- lecia międzywojennego, które jak uznali, jest mocno charakterystyczne.

- W naszej szkole bycie humanistą znaczy bardzo wiele - mówi dyrektor Robert Warda, który sam uczy przedmiotów ścisłych. - Poprzez piękne cytaty i poezję śpiewaną pokazała nam, że warto o tych przedmiotach mówić i należy je doceniać. Bardzo mnie cieszy, że pierwszoklasiści tak się zintegrowali i sami wyszli z inicjatywą.

W liceum imienia Władysława Broniewskiego funkcjonują klasy humanistyczne, przygotowujące między innymi do studiów na kierunkach prawniczych, dziennikarskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie